Princip jedné Číny je Achillova pata Nancy Pelosiové

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová během své návštěvy na Tchaj-wanu prohlásila, že její návštěva je silným důkazem toho, že Spojené státy stojí spolu s Tchaj-wanem. Je ironické, a historie »americké hegemonie« a fakta to opakovaně dokazují, že s kým američtí politici »stojí«, tomu přinesou chaos a katastrofy. Různé tragédie, které se staly v Iráku, Sýrii, Libyi a Afghánistánu, jsou toho důkazem.

Mnoho mainstreamových amerických médií, think-tanků a bývalých politiků z některých spojeneckých zemí USA také veřejně prohlásilo, že cesta Pelosiové na Tchaj-wan z jakéhokoli důvodu je nebezpečným hazardem. Britský vědec Martin Jacques v článku napsal, že »Provokativní chování Pelosiové v otázce Tchaj-wanu povede Spojené státy a svět k nepořádku a nestabilitě.«

Některé americké veřejné mínění věří, že bláznivý akt návštěvy Tchaj-wanu Nancy Pelosiové má odvrátit obrovský tlak domácího veřejného mínění. Její syn je zapleten do vyšetřovacího skandálu FBI a její manžel je podezřelý ze zasvěceného obchodování s akciemi. Nedávno navíc vyšlo u jejího manžela najevo podezření z řízení pod vlivem alkoholu a užívání drog. Takový člověk, který nezvládá ani vlastní rodinu, je opravdový potížista.

Spojené státy dlouhodobě a neustále provádějí v Číně politickou infiltraci. Nejdříve ukazovaly prstem na problematiku Tibetu a Hongkongu, později se pokusily omezit Čínu otázkou Sin-ťiangu, nyní Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan, aby podpořila úsilí za »nezávislost Tchaj-wanu«. Z toho je vidět, že Spojené státy jsou závislé na zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

Nedůvěryhodné chování USA vyvolalo silná protiopatření Číny. V posledních několika dnech prováděla Čína v Tchajwanském průlivu neustále vojenská cvičení, aby odradila ty, kteří usilují o »tchajwanskou nezávislost«. Čína navíc také oznámila osm protiopatření, včetně zrušení pracovního setkání ministerstev obrany obou zemí.

Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger dal jasně najevo: »Dohoda dosažená, když Čína a USA navázaly diplomatické vztahy, jak jsem pochopil, byla taková, že USA budou dodržovat zásadu jedné Číny. Dodržování zásady jedné Číny je zásadní. USA by se neměly uchylovat ke klamavým prostředkům nebo postupným krokům na propagaci ‚programu dvou Čín‘.«

Marie Krejčíková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy