Vesmírný deník: Co dokázala čínská posádka Šen-čou-14 po dvou měsících ve vesmíru?

Tři čínští astronauti Šen-čou-14 neboli čajkonauti strávili na oběžné dráze dva měsíce od chvíle, kdy byli 5. června vysláni na vesmírnou stanici země. Členové posádky, která byla pověřena dosud nejsložitější a nejnáročnější misí během fáze výstavby čínské vesmírné stanice, během prvních dvou měsíců své šestiměsíční cesty vykonávali různé druhy prací a podle Čínského střediska astronautů jsou v dobré fyzické kondici.

Dne 25. července byl tým svědkem setkání a připojení laboratorního modulu Wentian k základnímu modulu Tianhe na oběžné dráze. Je to poprvé, kdy dvě čínské dvacetitunové kosmické lodě provedly setkání a dokování na oběžné dráze, a také poprvé, kdy se vesmírné setkání a dokování uskutečnilo během pobytu čajkonautů na oběžné dráze vesmírné stanice.

Od příletu modulu Wentian se trojice pracovníků věnuje zařizování obytného prostředí v novém modulu. Podle Čínského střediska astronautů jsou blízko dokončení instalace a testování zařízení pro regenerační systém podpory života, který bude ve vesmíru regenerovat životně důležité zdroje, jako je kyslík a voda.

Díky úsilí týmu je nyní laboratorní modul téměř připraven k bydlení pro čajkonauty a jeden z členů posádky Cai Xuzhe v nové ložnici již nějakou dobu spí, aby otestoval její funkce. Kromě toho v laboratorním modulu Wentian instalovali a testovali skříňky pro vědecké experimenty.

Testy malé robotické paže

FOTO – CGTN

Tým také testoval fungování malého robotického ramene na palubě laboratorního modulu Wentian, které je téměř šest metrů dlouhé a může manipulovat s užitečným nákladem o hmotnosti až tři tuny.

S podporou pozemního týmu dokončili čajkonauti řadu testů malé robotické paže, včetně stavu jejích různých součástí, nasazení každého jejího kloubu a také její schopnosti plazení po povrchu vesmírné stanice.

Před příletem malé robotické paže již na vesmírné stanici pracovala jedna větší. Je nainstalována na základním modulu a plnila úkoly, jako je přemísťování a připojování kosmických lodí a asistence při výstupech do otevřeného vesmíru čajkonautů.

Ten větší, dlouhý 10,2 metru, dokáže přenést předměty o hmotnosti až 25 tun. Malé robotické rameno poskytuje tomu většímu více možností. Lze je spojit a vytvořit tak masivní robotickou paži, která měří na délku asi 15 metrů. Tato kombinace může pokrýt širší rozsah mimostaničních operací a dosáhnout různých poloh pro větší přesnost.

Během výstupu do vesmíru zůstane jeden z členů posádky uvnitř kabiny, aby manipuloval s robotickým ramenem a pomáhal při výstupu do vesmíru dalším dvěma členům, kteří se vydají mimo kabinu.

Tým také zkontroloval baterie a celkový stav tří skafandrů pro první výstup na oběžnou dráhu. Čínské skafandry vlastního vývoje, pojmenované Feitian, zajistily bezpečnost čajkonautů během výstupu do vesmíru. Použily je už posádky Šen-čou-12 i Šen-čou-13.

Každodenní údržba

Práce čajkonautů Šen-čou-14 zahrnuje také každodenní údržbu hlavního modulu Tianhe a také správu nákladu v různých kabinách vesmírné stanice. Každý z nich také denně absolvuje 80 minut fyzického tréninku, aby se udržel v kondici.

Z jádrového modulu Tianhe už přesunuli vesmírné kolo do laboratorního modulu Wentian, aby si procvičili horní část těla pro nadcházející výstup do vesmíru.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy