Snímky ptáků ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy, kteří jsou zapletení do odpadků, nebo je používají k hnízdění, už zaslali lidé z celého světa do internetového projektu nazvaného Ptáci a odpadky. Vědci, kteří projekt spustili, uvedli, že se jim sešly snímky ptáků zapletených do všeho možného, od provazů a rybářských šňůr až po provázky z balónků či plážové žabky, napsal server BBC News.
Téměř čtvrtina fotografií zachycuje ptáky hnízdící nebo zamotané do jednorázových roušek, jejichž používání celosvětově prudce stouplo v souvislosti s pandemií covidu.
Projekt se zaměřuje na zachycení toho, jaký dopad má odpad, a především pak plasty, na ptačí svět. »V podstatě platí, že pokud si pták staví hnízdo z dlouhých vláknitých materiálů jako jsou mořské řasy, větve nebo rákosí, je pravděpodobné, že bude mít někde v hnízdě lidské odpadky,« řekl doktor Alex Bond z Přírodovědného muzea v Londýně, který se do projektu běžícího už čtyři roky zapojil.
Cílem je upozornit na všudypřítomný problém plastového odpadu v životním prostředí. »Když se po těchto věcech začnete trochu rozhlížet, uvidíte je všude,« upozornil Alex Bond. »Tento projekt nám ukázal obrovský geografický rozsah problému s odpadky. Dostali jsme zprávy z Japonska, Austrálie, Srí Lanky, Británie, Severní Ameriky – je to skutečně globální problém,« dodal. Bond přirovnal globální opatření, jež by byla nutná k řešení problému znečišťujících plastů, k Montrealskému protokolu, který zakázal chemické látky poškozující ozonovou vrstvu.
Tato smlouva je všeobecně považována za jednu z nejúspěšnějších světových dohod, jaké kdy byly podepsány. »Totéž potřebujeme v případě znečištění plasty. Sice už jsme se vydali správným směrem, ale zatím postupujeme jen velmi, velmi pomalu,« uzavřel Bond.
(mac, čtk)
FOTO – birdsanddebris.com/Sam Mellema, L. Cooper, Steve Willis, Joe Chowaniec, MeiLin Khoo, Linda M Tepplerová, Gavan Watson, Silvia Merlinová, Anja Matuszak, Ian Warburton, Stuart Vine, Jennifer Laversová, Jody Aldridge, Hannah Madden