AKTUALIZUJEME
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes i přes mnohá varování ze strany Číny, že takový krok bude mít vážné následky, přiletěla na Tchaj-wan.
Peking uvedl, že pokud Pelosiová navštíví Tchaj-wan, který je oficiálně součástí Číny, nebude čínská armáda nečinně přihlížet. »Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře,« řekl čínský ministr zahraničí Wang I. Čínské ministerstvo zahraničí po jejím příletu na ostrov vydalo prohlášení, v němž návštěvu ostře odsoudilo. Podle něj má tato cesta závažný dopad na politické základy čínsko-amerických vztahů a narušuje svrchovanost Číny.
Peking také oznámil zahájení vojenských manévrů u Tchaj-wanu. Cvičení se bude konat severně, jihozápadně a jihovýchodně od ostrova. Fakticky se odehraje poblíž nejrušnějších obchodních tras světa. »Návštěva Nancy Pelosiové podkopává mír a stabilitu v Tchajwanské úžině a vysílá vážně míněný signál separatistickým silám usilujícím o nezávislost Tchaj-wanu,« uvedlo čínské ministerstvo v prohlášení, které zveřejnila oficiální tisková agentura Nová Čína.
Bílý dům mezitím varoval Čínu před přehnanou reakcí na cestu Pelosiové na Tchaj-wan a vyslal čtyři válečné lodě na »rutinní« nasazení východně od ostrova, informoval server NDTV. Washington přitom udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu prodávají zbraně.
Ve středu se má Pelosiová setkat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a podle zasvěcených zdrojů, které citovala agentura Reuters, je na programu také schůzka se skupinou aktivistů kritizujících Čínu.
Podle místních médií Čína před příletem Pelosiové na Tchaj-wan uzavřela vzdušný prostor nad Tchajwanskou úžinou pro všechna civilní letadla; nad linií rozdělující Tchajwanskou úžinu krátce před příletem Pelosiové proletěly čínské vojenské letouny, dodal NDTV.
Na letišti v tchajwanské metropoli Tchaj-peji se shromáždily davy lidí skandujících: »Vítejte, Pelosiová!«, současně ale v Thaj-peji probíhala demonstrace proti jejímu příletu a vyostřování napětí.
Stroj byl od svého startu z Kuala Lumpuru nejsledovanějším letounem na světě – sledovalo ho téměř půl milionu lidí, kteří se snažili zjistit, jestli Pelosiová po skončení oficiální návštěvy Malajsie skutečně zamíří na Tchaj-wan.
Podle expertů a médií má návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu dvojí účel. Zajistit vyšší podporu Demokratické straně v USA, která nyní výrazně ztrácí, a naopak snížit podporu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi na domácí scéně před sjezdem Komunistické strany Číny.
(cik)