Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 korun na dítě pro rodiny, které pobírají dětské přídavky. Ostatní domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun budou pak moci o podporu žádat. Dnes o tom informoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle kritiků jednorázová dávka neřeší problém nízkopříjmových rodin, má krátkodobý dopad a je zbytečně plošná.
»Tento týden spouštíme administraci, aby u těch rodičů, kteří pobírají přídavek na dítě, se platební příkaz rozeběhl, aby jim peníze přišly už s přídavkem na dítě. Nemusejí žádat. Počítáme kolem 13. srpna, že bychom spouštěli portál, aby tam ostatní rodiče mohli administrovat své žádosti,« uvedl Jurečka s tím, že na začátku srpna začnou chodit finanční prostředky a budou postupně nabíhat i u ostatních žadatelů.
Pětitisícový příspěvek patří k opatřením, kterými chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle podkladů k zákonu by nárok na dávku mohlo mít 1,6 milionu dětí a výdaje by mohly činit asi 7,8 miliardy korun. Úřady práce podle údajů ministerstva v červnu vyplatily 302 600 přídavků na děti. Jejich příjemci by tak měli v srpnu 5000 korun na potomka dostat automaticky. Ostatní budou mít na podání žádosti rok. Elektronický formulář na klientském portálu ministerstva práce a sociálních věcí pro vyřizování příspěvku 5000 korun pro rodiny, které nepobírají dětské přídavky, bude spuštěn v pondělí 15. srpna. Peníze by jim pak měly dorazit do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání částky.
Podle zákona je příspěvek na dítě, kterému 1. srpna nebude ještě 18 let. Stát dávku vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun od státu má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.
Zašumí a je po penězích
Opozice předlohu při jejím schvalování kritizovala, pomoc rodinám navrženou kabinetem považuje za nedostatečnou. »Návrh je nesystémový, neospravedlnitelný a přichází pozdě,« prohlásila Lucie Šafránková (SPD). Igor Henrych (ANO) označil vládní návrh za diskriminační, chtěl, aby příspěvek dostaly i rodiny na středoškolské studenty do 21 let.
Předlohu už dříve kritizovali někteří politici v rozhovorech pro iportaL24.cz. »Já mám trochu podezření, že vláda těch 5000 Kč dává jenom kvůli tomu, že se blíží senátní a komunální volby a že je to spíš takový příspěvek vlády na volby, než aby to dali lidem, protože jsou v opravdu tíživé sociální situaci,« řekl například předseda klubu SPD Radim Fiala.
»Ta dávka je zbytečně plošná, více by potřebovali pomoci lidé s nízkým příjmem,« uvedl ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. »Je to věkově omezené, nemyslí se třeba na situaci matek samoživitelek, které mají dítě na vysoké škole a náklady na udržení dítěte na studiu jsou dneska enormní,« vytkl návrhu místopředseda ČSSD Tomáš Petříček.
Podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě nic. »To zašumí a je po penězích,« uvedl.
»Vláda volí nešťastná jednorázová řešení, přitom by se mohlo kompenzovat jinými způsoby, třeba zvýšením přídavků na děti, což by byla přiměřená reakce na stoupající životní náklady. A hlavně by to nebylo tak administrativně náročné jako jednorázové příspěvky pro rodiny s příjmem pod milion korun – zdá se mi, že ve vládě ne zcela přemýšleli hlavou,« řekla Anna Šabatová, vedoucí kandidátky Solidarita ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy.
Za nedostatečný považuje příspěvek také bývalý premiér Jiří Paroubek. »Když to vezmu u rodiny s dvěma dětmi, tak to je nějakých 800 Kč na měsíc, a to nejsou žádné zázračné částky. Pokud jde o elektřinu, plyn, pohonné hmoty, tak ty nárůsty cen jsou o desítky procent, stejně tak u cen potravin, takže tento příspěvek je jenom určitá náplast, ale ta rána je mnohem větší,« řekl pro iportaL24.cz.
Žádat bude možné přes aplikaci na portálu on-line
Do milionového příjmu se započítává nejen výdělek ze zaměstnání a podnikání. Zahrnují se i nájmy a ostatní příjmy, které se v Česku daní. Mezi ně patří třeba příjem z autorských práv, výživného, příjmů z prodeje nemovitostí, cenných papírů i jiných věcí či z převodu firmy. Týkat by se to mělo také výsluh, náhrad mzdy či platu, pojistného plnění, odměn, odchodného, důchodů, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, dávek či rodičovské. Zohledňovat se nebudou případné výhry. V potaz se mají brát částky, které byly loni vyplacené či zaúčtované. Živnostníkům s paušálem se má započítat jako příjem nejméně polovina celostátní průměrné mzdy.
Žádat bude možné přes aplikaci na portálu on-line nebo osobně v takzvaných Czech Pointech, a to od poloviny srpna. Ministerstvo jedná i o spolupráci s Českou poštou. Kromě jmen, rodných čísel a bydliště dětí a rodičů se má dokládat čestné prohlášení o příjmech. Pravdivost a správnost mají ověřit úřady práce a finanční úřady. Neoprávněně získanou dávku budou lidé muset vrátit. Vymáhání by měl mít na starosti celní úřad.
(jad)