AKTUALIZUJEME
Rozsáhlý požár, který od neděle sužuje Národní park České Švýcarsko, likviduje na 400 hasičů. Dosud zasáhl území o rozloze až 1000 hektarů. Další vývoj požáru podle hasičů záleží zejména na síle a směru větru. V boji s plameny v těžko přístupném terénu by jim měla pomoci letecká technika, kterou Česku slíbilo poskytnout Slovensko, Polsko a Itálie. Byl také nasazen těžební stroj pro vytváření protipožárních pásů.
V Národním parku České Švýcarsko začalo kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru. Jeden z těžebních strojů poskytnutých státním podnikem Lesy ČR už s vytvářením protipožárních pásů začal, další čtyři harvestory jsou na cestě, uvedl dnes večer na Twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Náklady spojené s nasazením techniky budou podle ministra hradit Lesy ČR. »Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku,« dodal ministr.
Polský vrtulník už pomáhá
K požáru již dorazil polský vrtulník, řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group, přiletět má také vrtulník ze Slovenska a dvojice speciálních hasičských letadel z Itálie. Vlček doplnil, že by na místě mohlo hasit až sedm vrtulníků, podle něj jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.
Polský vrtulník se nakonec zapojil do pomoci hned dnes večer. »Polský vrtulník Balckhawk tady shodil už několik bambi vaků,« řekl v Hřensku mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Vodu z Labe nabírají nadále i další vrtulníky. Létat budou do setmění.
Evakuace obyvatel
Obyvatelé Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku musí opustit kvůli požáru své domovy. Hasiči pomáhají s evakuací stovky obyvatel, řekl Marek Kny, starosta obce Jetřichovice, pod níž Vysoká Lípa patří. Zasažené území se blíží k 1000 hektarům, řekl dnes večer Vlček v České televizi.
»Ve Vysoké Lípě žije 96 obyvatel. Ráno jsem byl ještě optimista, bohužel kvůli větru se požár dostal až k nám,« uvedl starosta. Obyvatelé dostali podle starosty informaci o evakuaci prostřednictvím sms. Na místo vyjel i autobus, který by mohl obyvatele převézt. »Většina lidí tu má automobil, předpokládám, že opustí místo svou cestou,« řekl.
»V noci bylo evakuováno v Hřensku asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice až směrem ke státní hranici. Většinou to byli majitelé objektů,« řekl řekl Rudolf. Podle něj někteří obyvatelé odjeli sami vlastními auty, ostatní převezli hasiči do Děčína, kde nalezli dočasné ubytování.
Velitel zásahu Martin Laníček likvidaci požáru odhadl na několik dní, pokud se ale nezhorší počasí, zejména nezesílí vítr.
V Mezné už to vzdali
Přes noc se požár rozšířil do obce Mezná, kterou hasiči evakuovali už v pondělí. V noci oheň podle Rudolfa zasáhl v Mezné několik domů, z obce se museli stáhnout i hasiči. »Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,« uvedli na Facebooku hasiči z Varnsdorfu, kteří v obci zasahovali.
K požáru se podle mluvčího sjíždějí jednotky hasičů z jiných krajů. »V 7.00 bude proveden průzkum požářiště a přerozdělení jednotek včetně posil z okolních krajů a zahájeno intenzivní hašení i za pomoci letecké techniky,« uvedli hasiči Ústeckého kraje po 06.30 na Twitteru.
Lidé cítí kouř a přetěžují tísňové linky
Hasiči v Česku evidují od rána velký počet volání s nahlášením zápachu kouře nebo dýmu. Zaznamenali je třeba v Praze nebo také v Pardubickém kraji. Občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny. Vzhledem k povětrnostním podmínkám lze totiž cítit kouř na desítky kilometrů daleko. Lidem doporučují omezit větrání. Velký počet volání eviduje třeba operační středisko v Pardubicích, kde lidé hlásí šedý kouř. Kraj je přitom od místa požáru vzdálený zhruba 130 kilometrů. »V našem kraji nehoří. Kouř se šíří v pásu téměř přes celou republiku a je zřejmě z Hřenska. Doporučujeme zavřít okna a dveře,« uvedli na Twitteru.
Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížil k Hřensku. Již v pondělí evakuovali hasiči z horní části Hřenska deset turistů ze čtyř domů. Hasební práce pokračovaly i přes noc. Letecká služba hasičů byla přes noc pozastavena.
Do Hřenska mohou jen záchranáři
Do Hřenska se kvůli rozsáhlému požáru dostanou už pouze záchranné složky. Na místo přijíždí další hasiči z celé republiky. Děčín připravil ubytování pro evakuované v základní škole. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan řekl, že situace se ráno zklidnila a vítr se utišil, což pomáhá při zásahu.
Z Děčína na Hřensko za čtvrtí Loubí vytvořili policisté zátarasu. Otáčí se řidiči, kteří míří do Německa, turisté i autobusy veřejné dopravy. Mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník řekl, že v souvislosti s požárem zatím nikoho neošetřovali. Připraveni jsou případně vyjet ze stanice v Kamenici či Rumburku.
Hřensko přes noc museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. »Obec je zhruba z 90 procent prázdná,« uvedl Marvan. Děčín aktivoval pomoc už v pondělí, připraveno je 44 míst pro ubytování v základní škole ve čtvrti Bynov.
Stav nebezpečí zatím vyhlášen nebude
Stav nebezpečí kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko zatím podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) vyhlášen nebude. »Nenaplňuje to znaky toho, že by se vyhlásil stav nebezpečí,« řekl hejtman. Podle něj hasiči zásah zatím zvládají svou technikou a svými silami. O vyhlášení stavu nebezpečí by rozhodl, kdyby hasiči situaci nezvládali, musela by se povolat armáda a bylo by ohroženo větší množství lidí. »To v tomto případě není, protože hoří převážně les,« doplnil Schiller. Vyhlášení stavu nouze bude hejtman znovu projednávat dnes večer, pokud se situace nezlepší.
Armádní pilot: Nic většího jsem neviděl
Armáda do boje s ohněm nasadila dvě posádky s vrtulníky W-3A Sokol s bambi vaky z kbelské 24. základny dopravního letectva. Armádní piloti na hořící les dosud shodili zhruba 160 000 litrů, uvedla armáda dnes odpoledne.
»Je to náročné psychicky i fyzicky. Po celou dobu se musíte soustředit, abyste vrtulníkem do něčeho nenarazili, proudem vody strefili správné místo nebo nezasáhli hasiče dole na zemi. Od požáru navíc stoupá obrovské teplo, všude je dým. V životě jsem neviděl nic většího,« popsal situaci v Hřensku kapitán Antonín Petrů, letecký instruktor a display pilot 243. vrtulníkové letky.
Tým tvoří pilot, kopilot, palubní technik a profesionální armádní hasič, který práce koordinuje s velitelem zásahu na zemi. Obě posádky denně provedou celkem asi 100 shozů, jedna cesta jim zabere od dvou do pěti minut. Velkou výhodou je podle druhého pilota, majora Michala Janečka, blízkost Labe. »Díky tomu zvládneme 10 až 12 shozů za hodinu, přičemž denně strávíme ve vzduchu zhruba pět hodin,« poznamenal.
Hřensko se soutěskami je oblíbenou turistickou destinací. Opakovaně však řeší přírodní katastrofy. Několikrát bylo pod vodou, zavřená cesta do obce byla i kvůli padajícím kamenům.
(jb, čtk)