Nadmořská výška, ve které začíná mrznout, byla dnes v noci ve Švýcarsku nejvýše v historii. Teplotu nula stupňů Celsia meteorologové naměřili v 5184 metrech nad mořem, informovala agentura AFP. Švýcarsko se v těchto dnech stejně jako další evropské země potýká s vlnou veder.
Meteorologové ve městě Payerne na západě Švýcarska vypouští dvakrát denně meteorologický balón. Ten po celou dobu stoupání měří a zaznamenává okolní teplotu.
Hranice nula stupňů Celsia je nad výškou 5000 metrů velmi výjimečně. Už v neděli ji odborníci naměřili ve francouzském Bordeaux. Odtud se potom vlna teplého vzduchu přesunula nad Švýcarsko. Předchozí švýcarský rekord meteorologové naměřili 20. července 1995, kdy úroveň mrazu začínala až v 5177 metrech nad mořem.
Francouzská observatoř Keraunos na Twitteru na základě údajů ve Švýcarsku naměřených upozornila na další zajímavost. V nadmořské výšce zhruba 4800 metrů klesla teplota až na 0,1 stupně Celsia, okolo 5000 metrů byla na zhruba dvou stupních a pod nulu se dostala až okolo 5200 metrů.
Komplikace pro výstupy na ledovce
Globální oteplování má dopad i na počet chladných dnů ve švýcarském masivu a také na horskou turistiku, píše server RTS. V průsmyku Jungfraujoch (3463 metrů) od 13. července neklesla teplota pod bod mrazu. Poprvé za 100 let tak místní průvodci odmítají cesty na vrchol Jungfrau kvůli hrozbě padajících kamenů, které uvolnil tající sníh.
Vysoká nadmořská výška, ve které je naměřen bod mrazu, komplikuje výstupy na alpské vrcholky také v Itálii a Francii. Podle italského tisku hranice mrazu činila v uplynulých dnech až 4800 metrů nad mořem, což je výška nejvyššího alpského vrcholu – Mont Blanku. Italští alpští průvodci minulý týden z preventivních důvodů pozastavili výpravy na Mont Blanc a Matterhorn (italsky Monte Cervino). »Tento růst úrovně mrazu nám způsobuje dva velké problémy – je tu riziko nepředvídatelného pádu kamenů, a to i velkých rozměrů, a na ledovcích jsou kvůli teplotám oslabené sněhové mosty,« uvedl předseda technické komise italského alpského regionu Val d’Aosta Rudy Janin.
Na francouzské straně Alp průvodci ve městě Chamonix v polovině července přerušili výstupy na Mont Blanc po hlavní trase a úřady vydaly varování. Turistům hrozí například pád do odkrytých puklin. Podle šéfa odborů vysokohorských průvodců Doriana Labaeyeho průvodci udělali toto rozhodnutí mimo jiné z obavy, že by úřady mohly výstupy zcela zakázat, pokud by se zvýšil počet nehod. Tyto obavy umocnil červencový pád části ledovce v italských Dolomitech, při kterém zemřelo 11 lidí včetně dvou Čechů.
(jb, čtk)