Americký dolar je nejsilnější, jaký byl za celou generaci. K tomu došlo na pozadí červnového rozhodnutí Federálního rezervního systému (Fed) zvýšit své základní úrokové sazby o 75 bazických bodů, což je nejvyšší nárůst od roku 1994. Tato rozhodná peněžní intervence Fed přišla v reakci na nejvyšší inflaci americké ekonomiky za asi 40 let.
Stručně řečeno, hodnota dolaru roste, protože rostoucí úroky znamenají vyšší výnosy pro investory, dokonce i na nízkorizikových investicích, jako jsou státní dluhopisy. Investoři také vidí americký dolar jako bezpečný přístav pro hotovost, protože je to nejrozšířenější měna na světě, která představuje téměř 90 procent všech devizových transakcí.
I když silný dolar se může zdát jako pozitivní věc pro USA, možná podtrhuje význam USA v globálním financování a je přínosem pro americké turisty, je to jisté negativní znamení.
Zaprvé, skutečnost, že investoři jsou přitahování k americkému dolaru, naznačuje základní krizi. Není to nutně hlasování o důvěře pro americký finanční systém. Pro investory může tato krize být pokračující kombinací inflace a obav z budoucího hospodářského růstu. Ve skutečném světě je to v důsledku probíhající pandemie covid-19, krizi na Ukrajině a rozdvojení globálního obchodního systému vedeného režimem jednostranných sankcí Washingtonu.
Silný dolar má potenciál zhoršit ekonomické důsledky těchto krizí – zejména v rozvojovém světě. Dlouhá období síly dolaru korelují s globální finanční nestabilitou, jako je latinskoamerická dluhová krize v 80. letech a asijská finanční krize v 90. letech. Na druhou stranu je slabý dolar spojen s vysokými body růstu v rozvojových ekonomikách.
Posilování dolaru tak vytváří jakýsi »cyklus demoliční koule«, kdy investoři vracejí investice do USA kvůli klesajícím výnosům z mezinárodních trhů a v podstatě v tomto procesu tlačí zbytek světa dolů.
Nejdůležitějším aspektem této korelace je však důsledek, který má silný americký dolar pro dluh denominovaný v dolarech. Silný americký dolar vzhledem k místní měně znamená, že náklady na dluh denominovaný v amerických dolarech rostou, což může být katastrofou pro rozvíjející se trhy. Protože americký dolar je pro většinu globálního obchodu nezbytný, znamená to také, že na mezinárodních trzích vzrostou náklady na placení komodit v dolarech.
Nakonec je třeba poznamenat, že silný americký dolar poškozuje konkurenceschopnost amerických nadnárodních společností. To souvisí s klesajícími výnosy společností, které mají rozsáhlé podnikání v zahraničí. V zásadě, aby si americké společnosti zachovaly stejnou ziskovou marži denominovanou americkým dolarem, musí americké společnosti zvýšit ceny v místní měně.
Společnosti jako Apple jsou pozoruhodné příklady. Společnost Apple nedávno zvýšila cenu iPhone 13 v Japonsku o téměř 20 procent před uvedením svého nejnovějšího produktu, iPhone 14, u kterého se také očekává, že dojde k významnému globálnímu nárůstu cen. Analytici předpovídají, že by to mohlo z dlouhodobého hlediska poškodit konkurenceschopnost společnosti Apple.
Jistě, iPhone je pro mnoho lidí po celém světě jakýmsi symbolem postavení a je možné, že zákazníci za něj budou ochotni zaplatit cokoli. Lze však předvídat, že jiné hlavní americké společnosti by mohly zaznamenat pokles prodeje, když se budou snažit vyrovnat pokles hodnoty v místních měnách. To je už případ společnosti Microsoft, která zrušila pokyny pro čtvrté čtvrtletí končící 30. června kvůli »nepříznivému pohybu směnného kurzu«.
Ziskové marže těchto společností v podmínkách amerického dolaru jsou zasaženy, a proto na prvním místě zavádějí úpravy cen. O tom není pochyb. Je to vážná výzva pro páteř ekonomické hegemonie USA, protože americké společnosti se stávají stále méně závislé na domácím trhu a v současném období globalizace jsou více zakořeněny na mezinárodních trzích.
Nyní je otázkou, jak bude tento problém vyřešen. Uvidíme další verzi Dohody z Plazy (Plaza Accord) z roku 1985, abychom znehodnotili dolar ve vztahu k jiným globálním měnám? Nebo vyvolají konečně výzvy globálního finančního systému ovládaného USA mezinárodní reakci?
Je jasné, že navzdory strategickému výpočtu formulovanému Fed, americký dolar nezemře ve slabosti, ale v síle. Mezinárodní finanční systém by měl být zakořeněn ve stabilitě, spravedlnosti a odpovědnosti. Ale situace zakořeněná v dolaru není nikdy stabilní, spravedlivá ani zodpovědná. Jeho cílem je jednoduše podporovat americkou hegemonii, a tím ohrožovat finanční zabezpečení všech ostatních zemí.
Bradley Blankenship, americký novinář, politický analytik a reportér na volné noze