Atletické mistrovství světa poprvé zavítalo do Spojených států amerických. Na ikonickém stadionu Hayward Field v Eugene, který byl pro tuto příležitost kompletně přestavěn, a závodech na silnici se ode dneška představí i 24 českých atletů. Největšími nadějemi jsou oštěpaři, kteří se loni díky Jakubu Vadlejchovi a Vítězslavu Veselému postarali o jediné dvě české atletické medaile na olympijských hrách v Tokiu.
Na mistrovství světa čeká Česko na cenný kov pět let. Na šampionátu 2019 v Dauhá vyšla česká výprava poprvé v samostatné historii medailově naprázdno a od té doby se MS nekonalo. Kvůli odkladu OH způsobenému pandemií koronaviru je šampionát v Eugene o rok později, než se plánovalo.
Reprezentační šéftrenér Pavel Sluka považuje odhadování šancí českých atletů za komplikované. »Mistrovství světa je velmi těžká soutěž. Už jenom dostat se na něj vyžaduje velké umění. Za každé finálové umístění budu rád. Aby byla medaile, musí se všechno sejít úplně stoprocentně. I v oštěpu, který je letos velmi silný, budou viset medaile velmi vysoko,« uvedl pro svazový web při odletu do zámoří.
K favoritům patří stříbrný olympijský medailista Vadlejch, který v úvodu sezony poprvé v životě překonal devadesátimetrovou hranici a ve světových tabulkách je druhý za obhájcem titulu Andersonem Petersem z Grenady. Za 89 metrů ale v této sezoně hodili ještě další čtyři účastníci MS včetně olympijského vítěze Níradže Čopry z Indie.
Vadlejch se netají vysokými ambicemi. »Chtěl bych bojovat o medaili. Nebude to lehké. Na olympijský úspěch bych chtěl navázat velice nadstandardním výkonem, co se týče nejlepšího výkonu v sezoně. I když letos je to skoro 91 metrů, tak kdybych se k tomu co nejvíce přiblížil, tak si myslím, že by to medaili znamenalo. K medaili a ke zlatu bude potřeba hodit daleko, ale myslím si, že 88 metrů plus může klidně zlato znamenat,« přemítal na letišti. Vadlejch má stříbro z MS 2017, před třemi lety v Kataru byl pátý.
Po překvapivém olympijském bronzu bude chtít znovu uspět také devětatřicetiletý Vítězslav Veselý, který v rodném Hodoníně vyhrál před Vadlejchem domácí šampionát hodem dlouhým bezmála 86 metrů. »Na mistrovství světa bych chtěl postoupit z kvalifikace. Pokusím se svézt na té vlně, na které jedu už od toho mistrovství (republiky), kdy mě to poprvé pustilo přes 80. Pak jsem v tom pokračoval, tak doufám, že to vyjde zase,« řekl mistr světa z roku 2013 před tím, než vyrazil na své sedmé MS.
Velmi otevřená je soutěž oštěpařek, protože se v této sezoně nehází daleko. Vicemistryně Evropy z roku 2018 Nikola Ogrodníková se potřebuje vrátit k výkonům za 62 metrů z úvodu sezony, aby měla šanci na úspěch. Finalistka MS v Dauhá v posledních dvou startech před šampionátem nehodila ani 58 metrů. V Eugene plánovaně chybí světová rekordmanka Barbora Špotáková, která se koncentruje na evropský šampionát v Mnichově.
Ohrožení rekordů?
Šampionát stejně jako na olympijských hrách slibuje řadu hvězdných klání, při kterých mohou být v ohrožení světové rekordy. Světoví rekordmani a olympijští šampioni koulař Ryan Crouser a tyčkař Armand Duplantis budou usilovat o svůj první světový titul.
Bleskurychlé souboje se znovu dají očekávat na 400 metrů překážek. O další vylepšení vlastního světového rekordu se může pokusit olympijská vítězka Sydney McLaughlinová, která na stadionu pro MS při americkém mistrovství posunula historicky nejlepší čas na 51,41 sekundy. Poprvé v sezoně se utká s obhájkyní titulu Dalilah Muhammadovou a evropskou rekordmankou Nizozemkou Femke Bolovou, která září v Diamantové lize.
V mužském závodě bude ostře sledovaný i návrat světového rekordmana a dvojnásobného mistra světa Karstena Warholma, který se zranil při vstupu do sezony na červnovém mítinku Diamantové ligy v Rabatu. Naposledy dokončil závod loni v září. Na rozdíl od něj se už letos kvalitními časy ukázali oba další medailisté z olympijského Tokia Alison dos Santos z Brazílie a Američan Rai Benjamin.
Ostře sledovaná stovka
K tradičně nesledovanějším závodům budou patřit sprinty na 100 metrů. Američané mohou mít potřetí za sebou sprinterského krále atletického MS. Favoritem stovky, která na šampionátu v Eugene začne dnešními rozběhy a vyvrcholí v sobotu, je někdejší čtvrtkař Fred Kerley. Otazník se vznáší nad zdravotním stavem a formou překvapivého olympijského vítěze Marcella Jacobse z Itálie.
Kerley před třemi lety získal světový bronz v běhu na 400 metrů, ale loni ohlásil přechod na stovku. Bylo z toho olympijské stříbro a další zlepšení v této sezoně. Vytáhlý sedmadvacetiletý sprinter se při všech sedmi startech dostal pod deset sekund. Na americkém mistrovství běžel v rozmezí dvou hodin v semifinále a finále časy 9,76 a 9,77. Nikdo jiný nebyl letos rychlejší. Kerley je přesvědčený, že jeho čtvrtkařské kořeny mu na rychlé rovince pomáhají. »Rychlost přichází v ten správný čas. Když každý umírá, já předbíhám,« poznamenal na webu Světové atletiky.
Záda mu kryjí další silní krajané. Světový titul bude obhajovat Christian Coleman, který v semifinále národního šampionátu běžel 9,87 a finále vynechal, protože měl jistou divokou kartu. Pod 9,90 sekundy se na národní kvalifikaci dostali také loňský lídr světových tabulek Trayvon Bromell a Marvin Bracy.
Papírově třetí čas z účastníků MS mají Jamajčan Yohan Blake, mistr světa z roku 2011, a Keňan Ferdinand Omanyala. Africký rekordman ale bude rád, když vůbec závod stihne, protože teprve dnes dostal americká víza a do Eugene by měl dorazit v pátek ráno.
Ital Jacobs, který vítězstvím na olympiádě šokoval atletický svět, vyhrál šedesátku na halovém mistrovství světa, ale letní sezonu několikrát přerušil kvůli svalovým problémům. Ještě se nedostal pod deset sekund. Naposledy závodil 26. června, kdy v čase 10,12 sekundy získal italský titul. O pár dní později na poslední chvíli zrušil účast na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu, protože při tréninku znovu ucítil bolest ve svalu a nechtěl riskovat.
Na ženské stovce, která vyvrcholí v neděli, se zdá být neotřesitelná pozice Jamajčanek. Na loňských olympijských hrách vyhrála Elaine Thompsonová-Herahová před Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou a Sherickou Jacksonovou. Nejrychlejší ženou sezony je pětatřicetiletá Fraserová-Pryceová, která už má devět zlatých medailí z mistrovství světa. První titul na vrcholné světové akci získala před čtrnácti lety, když vyhrála stovku na OH v Pekingu. V květnu v Nairobi a na červnové Diamantové lize v Paříži běžela 10,67 sekundy, na jamajském šampionátu byla v rozběhu jen o tři setiny pomalejší. Do dalších fází už nenastoupila, protože účast na MS měla jistou.
Atletické mistrovství světa v Eugene potrvá ode dneška do neděle 24. července. Závodit se bude ve 49 disciplínách. Chybí ruští a běloruští atleti, kteří byli kvůli válce v Ukrajině vyloučeni z mezinárodních soutěží.
Přehled českých a čs. medailí z mistrovství světa v atletice:
Zlato (19):
1983 (Helsinky): Jarmila Kratochvílová (400 m)
1983 (Helsinky): Jarmila Kratochvílová (800 m)
1983 (Helsinky): Helena Fibingerová (koule)
1983 (Helsinky): Imrich Bugár (disk)
1993 (Stuttgart): Jan Železný (oštěp)
1995 (Göteborg): Jan Železný (oštěp)
1997 (Atény): Šárka Kašpárková (trojskok)
1997 (Atény): Tomáš Dvořák (desetiboj)
1999 (Sevilla): Ludmila Formanová (800 m)
1999 (Sevilla): Tomáš Dvořák (desetiboj)
2001 (Edmonton): Tomáš Dvořák (desetiboj)
2001 (Edmonton): Jan Železný (oštěp)
2007 (Ósaka): Barbora Špotáková (oštěp)
2007 (Ósaka): Roman Šebrle (desetiboj)
2011 (Tegu): Barbora Špotáková (oštěp)
2013 (Moskva): Zuzana Hejnová (400 m překážek)
2013 (Moskva): Vítězslav Veselý (oštěp)
2015 (Peking): Zuzana Hejnová (400 m překážek)
2017 (Londýn): Barbora Špotáková (oštěp)
Stříbro (9):
1983 (Helsinky): Taťána Kocembová (400 m)
1983 (Helsinky): Jozef Pribilinec (20 km chůze)
1983 (Helsinky): Taťána Kocembová, Zuzana Moravčíková, Milena Matějkovičová, Jarmila Kratochvílová (štafeta na 4×400 m)
1987 (Řím): Jozef Pribilinec (20 km chůze)
2003 (Paříž): Roman Šebrle (desetiboj)
2005 (Helsinky): Roman Šebrle (desetiboj)
2007 (Ósaka): Kateřina Baďurová (tyč)
2009 (Berlín): Barbora Špotáková (oštěp)
2017 (Londýn): Jakub Vadlejch (oštěp)
Bronz (8):
1983 (Helsinky): Remigius Machura (koule)
1983 (Helsinky): Gejza Valent (disk)
1987 (Řím): Jan Železný (oštěp)
1999 (Sevilla): Jan Železný (oštěp)
2005 (Helsinky): Pavla Hamáčková (tyč)
2005 (Helsinky): Věra Cechlová-Pospíšilová (disk)
2013 (Moskva): Lukáš Melich (kladivo)
2017 (Londýn): Petr Frydrych (oštěp)
(koz)