Tým paleontologů v Argentině objevil nový druh masožravého dinosaura, který měl mohutné čelisti, v porovnání s tělem však kratičké přední končetiny. Vědci své poznatky zveřejnili v odborném časopise Current Biology. Objevený druh pojmenovaný Meraxes gigas měřil na délku zhruba 11 metrů, jeho lebka byla dlouhá 1,2 metru a pokrytá výstupky a prohlubněmi. V silných čelistech měl predátor 15 centimetrů dlouhé, pilovité zuby. Na nohou měl dlouhé drápy, přední končetiny ale měřily jen zhruba 60 centimetrů. Vědci se domnívají, že v porovnání se zbytkem těla kratičké přední končetiny byly pro masožravce výhodou. Tyto proporčně drobné končetiny měly nějakou funkci. Na kostech jsou patrné velké svalové úpony a plně vyvinutý pletenec hrudních končetin, končetina tedy měla silné svalstvo. Vědci uvažují, že tyto krátké přední končetiny pomáhaly při přidržování kořisti nebo sloužily při zachycení při kopulaci. Mohly sloužit i pro zvednutí v případě odpočinku nebo pádu.
Přední končetiny nového druhu jsou doslova poloviční oproti délce jeho lebky, zvíře tak s nimi nemohlo dosáhnout do tlamy. Zdá se, že proto obří hlava u tohoto druhu hlavním nástrojem pro lov, a nahradila tak funkci předních končetin.
Nový druh dinosaura patří do čeledi Carcharodontosauridae (tedy k »ještěrům se žraločími zuby«). Čtyřtunový predátor podle odborníků žil před zhruba 90 až 100 miliony let.
Carcharodontosauridi (čili »ještěři se žraločími zuby«) byli středně velcí až obří draví dinosauři (teropodi). V roce 1931 vytvořil německý paleontolog Ernst Stromer čeleď Carcharodontosauridae, dnes branou jako klad (systematická jednotka v živočišném systému) v rámci skupiny Carnosauria. Do této čeledi patří také jedni z největších známých teropodů všech dob – Carcharodontosaurus, Giganotosaurus, Mapusaurus a Tyrannotitan, přičemž téměř všechny tyto rody byly ve velikostní kategorii populárního tyranosaura.
Tito draví dinosauři žili v období pozdní jury a křídy asi před 154 až 91 miliony let především na subkontinentu Gondwana (Jižní Amerika, Afrika, Asie). Na základě několika objevů se zdá být pravděpodobné, že alespoň v některých obdobích života lovili ve smečkách. To bylo prokázáno přinejmenším u argentinského rodu Mapusaurus. Teprve po vyhynutí carcharodontosauridů v období turonu mohli na severních kontinentech převzít úlohu největších teropodů proslulí tyranosauridi. Fosilní objevy z posledních let ukazují, že také na území Evropy byli carcharodontosauridi již od doby pozdní jury poměrně hojní.
Dinosaurus Meraxes gigas byl pojmenovaný po drakovi z knižní fantasy série Píseň ledu a ohně. V tom ovšem spočívá i fantazie autora pojmenování. Paleontologie je nádherná věda!
Václav Ziegler