České silnice brázdí stále více elektromobilů, přesto Česko za evropskou špičkou výrazně zaostává. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozornil, že ačkoli stát v posledních letech investoval miliardy korun do podpory čisté mobility, některé klíčové cíle se zatím naplnit nepodařilo. Problémem je zejména nedostatečná síť dobíjecích stanic na důležitých dálničních trasách a zpoždění potřebné legislativy.
Na konci září 2025 bylo v České republice registrováno téměř 55 tisíc osobních elektromobilů a elektrických dodávek. Stát tak splnil svůj cíl překonat hranici 50 tisíc bateriových vozidel. Přesto tvoří elektromobily pouze 1,2 procenta všech vozidel v zemi.
Ve srovnání s okolními státy je to výrazně méně. Zatímco v Německu, Rakousku nebo Velké Británii přesahuje podíl elektromobilů šest procent, v Norsku už více než třetina vozového parku jezdí na elektřinu.
Dálnice bez dobíječek
Kontroloři upozornili na jeden z největších problémů české elektromobility – nedostatečné pokrytí dálniční sítě výkonnými dobíjecími stanicemi.
Například na dálnici D5 mezi Plzní a německými hranicemi nebo na dálnici D11 mezi Prahou a Jaroměří chybějí moderní dobíjecí parky s dostatečným výkonem. Řidiči elektromobilů tak mohou na některých důležitých trasách stále narážet na komplikace při delších cestách.
Pět set stanic na papíře, nula v realitě
Zvlášť překvapivý je závěr týkající se evropských dotací. Z operačního programu Doprava 2021–2027 mělo být do konce roku 2024 vybudováno nejméně 500 veřejných dobíjecích stanic.
Výsledek? Ani jedna.
Přestože ministerstvo dopravy eviduje desítky projektů a miliardové investice jsou již rozdělovány, v době kontroly NKÚ nebyla z tohoto programu dokončena jediná veřejná dobíjecí stanice. Na druhou stranu úřad nepředpokládá, že by byl ohrožen dlouhodobý cíl do roku 2029, protože většina plánovaných prostředků už má své příjemce.
Vodík zůstává jen na papíře
Zatímco elektromobily si své místo na trhu postupně nacházejí, vodíková doprava v Česku prakticky neexistuje.
Kontrola zjistila, že v zemi nebyla ke konci září 2025 registrována ani jedna vodíková dodávka, nákladní automobil nebo autobus. Přitom státní plány počítaly s desítkami těchto vozidel v provozu už v roce 2025.
Chybějí pravidla pro garáže
Další překážkou rozvoje elektromobility je legislativa. Stát stále nemá dokončená pravidla pro bezpečné dobíjení elektromobilů a parkování vozidel na alternativní pohon v hromadných garážích.
Na přípravě se podílejí čtyři ministerstva, která se podle NKÚ dosud nedokázala shodnout na konečné podobě opatření. Řada pravidel přitom měla platit už před několika lety.
(pk)
FOTO – nku.cz

Na lidi v bytech nemyslí nikdo nejen s nabíjením koloběžkami počínaje a elektromobily konče. Možný požár v bytovém domě nebo společných a řadových garážích je noční můra. Stejně tak je to se solárními panely. Jakákoliv podpora pro NEMAJITELE RODINNÝCH DOMKŮ v tomto směru NEEXISTUJE. Nedovedu si představit nabíjení mnoha elektromobilů na parkovišti před činžákem.