Jednání Poslanecké sněmovny dnes od samotného rána provázely spory. Hnutí ANO se nejdříve nepodařilo prosadit přednostní projednání předlohy upravující předčasné penze záchranářů. Následně, když se mělo jednat o návrhu na snížení plateb státu za své pojištěnce, si obě opoziční hnutí – ANO a SPD, vzaly pauzy na poradu klubů a jednání Sněmovny tak už před jedenáctou hodinou skončilo.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová protestovala proti tomu, že bod na změnu zákona o pojistném na veřejném zdravotním pojištění si do programu schůze dodatečně prosadila vládní koalice. Bod původně na pozvánce na schůzi vůbec nebyl.
Schillerová podotkla, že hnutí ANO má s vládním návrhem na snížení zdravotních plateb státu dlouhodobě problém. »Bere se 14 miliard korun veřejnému zdravotnímu pojištění, musíme se poradit,« uvedla před jeho projednáváním a vzala si přestávku na poradu klubu v délce 1,5 hodiny. Následně si se stejným argumentem vzal dvouhodinovou přestávku předseda klubu SPD Radim Fiala. »Podle našeho názoru to sníží dostupnost zdravotní péče,« řekl k vládnímu návrhu.
Vzhledem k tomu, že páteční jednání většinou končí ve 14 hodin, předsedající schůze Jan Bartošek (KDU-ČSL) poté schůzi přerušil do středečního rána.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) označil postup opozice za zastírací manévr, aby Sněmovna dnes nemohla předlohu projednat.
Stát platí z rozhodnutí bývalého kabinetu od ledna za každého svého pojištěnce – důchodce, nezaměstnané, děti, studenty, ženy na mateřské či vězně 1967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Podle upravené novely by měly platby klesnout od srpna na 1487 korun tak, aby průměr za celý rok odpovídal loňské částce. Původně předloha předpokládala odvody 1567 korun měsíčně už od července. Kabinet tím chce ušetřit zhruba 14 miliard.
Od roku 2024 má být zároveň zavedena automatická valorizace zdravotních plateb státu. Vycházet má podle návrhu z měsíční částky 1900 korun na pojištěnce, kterou by stát odváděl příští rok.
Hrozí snížení kvality zdravotní péče
Kromě opozice, která se obává možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče, návrh kritizují také odbory. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové přijetí normy znamená reálný pokles výdajů na zdravotnictví. Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel před časem uvedl, že vláda se schovává za rozpočtovou odpovědnost, přitom rozvrací funkční systém zdravotnictví. Její jednání je podle něj pro občany České republiky krajně nezodpovědné.
Podobně charakterizovala postup vlády také expertka KSČM na zdravotnictví Soňa Marková. »Fialova asociální vláda nezodpovědně a cíleně hazarduje s kvalitou a dostupností zdravotní péče,« uvedla pro iportaL24.cz. Podotkla, že ke skutečnému navýšení příjmů do rozpočtu veřejného zdravotního pojištění má dojít až o rok později, než slibuje vláda. »Je jasné, že se vláda ODS, TOP 09, STAN, KDU–ČSL a Pirátů snaží snížit veřejné finanční prostředky do systému zdravotnictví, aby je mohla nahradit penězi z kapes pacientů v podobě komerčního připojištění, poplatků, doplatků a přímých plateb,« řekla Marková.
O opravě předčasných penzí záchranářů až příště
Spory mezi koalicí a opozicí ve Sněmovně ale nastaly hned ráno, kdy se hnutí ANO nepodařilo prosadit přednostní projednání vládní předlohy, kterou by chtělo opravit zákonnou možnost předčasné penze pro zdravotnické záchranáře.
Vládní důchodová novela se týká úpravy penzí části příbuzných pěstounů. Poslanci ANO chtěli, aby ji Sněmovna schvalovala v souvislosti s jejich pozměňovacím návrhem o předčasných důchodech záchranářů mezi prvními body nynější schůze. Jednání totiž dorazila sledovat skupina záchranářů.
Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný (KDU-ČSL) poukazoval na to, že předkladatel, ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), je na dnešek řádně omluvený. Poslanec ANO Milan Brázdil pak nabádal přítomného premiéra Petra Fialu (ODS), aby pověřil uvedením návrhu zákona ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Brázdil k tomu nabízel Fialovi i vlastní propisovací tužku.
Dolní komora nakonec na návrh Výborného rozhodla, že důchodovou novelu bude schvalovat příští týden ve středu.
Předčasná penze pro záchranáře byla schválena v minulém volebním období s účinností od příštího roku. Ustanovení ale obsahuje chybu, a tuto možnost tak nelze využít. Sněmovna však teď tuto chybu ale zřejmě neopraví. Zdravotnický výbor už dříve schválení pozměňovacích návrhů poslanců ANO nepodpořil. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že brzy předloží vlastní novelu, která se bude týkat zejména předčasných důchodů lidí pracujících v náročných profesích.
(jad)