Atentáty na významné světové politiky jsou častější, než by se zdálo. Nejlépe o tom hovoří výčet těch nejznámějších jen od roku 1990:
- 21. května 1991 – Indický politik a bývalý premiér Rádžív Gándhí zahynul při pumovém atentátu na předvolebním shromáždění. Za útokem stáli Tygři osvobození tamilského Ílámu ze Srí Lanky.
- 29. června 1992 – Alžírský prezident Muhammad Budiáf byl zastřelen ve východoalžírském městě Annaba; v pozadí atentátu byli muslimští fundamentalisté.
- 6. dubna 1994 – Letadlo s prezidenty Burundi a Rwandy, Cyprienem Ntaryamirou a Juvénalem Habayarimanou, bylo sestřeleno raketami, které vypálili rwandští hutuští povstalci.
- 4. listopadu 1995 – Židovský extremista Jigal Amir zastřelil v Tel Avivu předsedu izraelské vlády Jicchaka Rabina.
- 6. února 1998 – V korsickém Ajacciu byl večer zastřelen prefekt tohoto francouzského ostrova Claude Erignac. Za atentátem byla zakázaná separatistická Korsická národně osvobozenecká armáda (FLNC).
- 27. října 1999 – Arménský premiér a předseda parlamentu Vazgen Sarkisjan a Karen Demirčjan byli zastřeleni v parlamentu.
- 18. ledna 2001 – Konžský prezident Laurent-Désiré Kabila podlehl následkům zranění, které mu dva dny předtím způsobil jeden z jeho tělesných strážců.
- 12. března 2003 – Srbský premiér Zoran Djindjić podlehl střelným zraněním, která utrpěl při atentátu v Bělehradě. Za atentátem, který zorganizovali členové zvláštních policejních jednotek, stály nejspíše zločinecké skupiny, napojené na předchozí srbské vedení.
- 11. září 2003 – Švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová podlehla bodným a řezným zraněním, která utrpěla o den dříve. Útočníkem byl 26letý Švéd srbského původu.
- 9. května 2004 – Čečenský prezident Achmat Kadyrov nepřežil pumový atentát v čečenském hlavním městě Grozném; k odpovědnosti se přihlásil čečenský polní velitel Šamil Basajev. Od dubna 2007 je čečenským prezidentem syn Achmata Kadyrova Ramzan.
- 14. února 2005 – Bývalý libanonský premiér Rafík Harírí byl zabit při pumovém útoku, který zasáhl jeho konvoj v Bejrútu.
- 27. prosince 2007 – Pákistánská opoziční politička Bénazír Bhuttová zemřela na následky zranění, která utrpěla při sebevražedném pumovém útoku v Rávalpindí.
- 2. března 2009 – Prezident Guineje-Bissau Joao Bernardo Vieira byl zabit ve svém domě příslušníky armády. Stalo se tak jen několik hodin poté, co při bombovém útoku zahynul velitel guinejské armády a prezidentův rival Tagmé Na Waié.
- 27. února 2015 – V centru Moskvy byl zastřelen bývalý ruský vicepremiér a vyhlášený kritik Kremlu Boris Němcov. Za atentát byla odsouzena pětice Čečenců.
- 14. ledna 2019 – Starosta polského města Gdaňsk Pawel Adamowicz podlehl následkům útoku, při kterém utrpěl vážná poranění srdce. Na charitativní akci na starostu zaútočil nožem sedmadvacetiletý muž, který je nyní souzen.
- 7. července 2021 – Na Haiti byl zavražděn prezident Jovenel Moïse. Na předměstí metropole Port-au-Prince ho zastřelilo komando kolumbijských žoldnéřů. V souvislosti s atentátem bylo zatčeno přes 40 podezřelých, včetně 18 žoldnéřů. Zatím se nepodařilo odhalit, kdo za atentátem stál.
- 8. července 2022 – Bývalý japonský premiér Šinzó Abe byl převezen do nemocnice poté, co byl během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska napaden. Po zásahu střelou zkolaboval a krvácel z krku. Abe nejevil žádné známky života, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní média.
(cik, čtk)