Dva dny, tři schůze. Takový konec týdne si před odchodem na prázdniny naplánovali poslanci. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu opozice diskutovat o korupčním případu kolem pražského dopravního podniku, odpoledne začne schůze svolaná na žádost vládních stran například ke změnám zákona o evidenci skutečných majitelů a na páteční schůzi budou schvalovat mimo jiné úpravy v důchodech některých pěstounů.
V pražské korupční kauze policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.
Opozice volá po odchodu předsedy STAN Víta Rakušana z funkce ministra vnitra nebo dokonce po úplném konci tohoto hnutí ve vládě. Kvůli případu rezignoval na pozici ministra školství Petr Gazdík (STAN), protože se stýkal s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.
Rakušan nevidí pro svou demisi důvod, podrželi ho i koaliční lídři včetně premiéra Petra Fialy (ODS). Podle něj není k rekonstrukci vlády důvod. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura označil premiérova slova za výsměch občanům. Místopředseda SPD Radim Fiala chce na mimořádné schůzi řešit i záměr ministra Rakušana reorganizovat policii. Nevyloučil, že by opoziční strany mohly iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, byť to ANO zatím odmítá.
Koaliční většina konání mimořádné schůze s návrhem programu nazvaným »Organizovaný zločin hnutí STAN« pravděpodobně neumožní. Ještě před hlasováním o návrhu programu ale budou moci vystupovat řečníci nadaní přednostním právem. Jde o členy vedení Sněmovny, předsedy stran nebo předsedy klubů, případně členy vlády.
Čtrnáct bodů na jedno odpoledne
Na čtvrteční odpoledne je zařazena další mimořádná schůze svolaná z podnětu koaličních stran. Návrh programu čítá celkem 14 bodů. Jde zejména o předlohy v úvodním kole a ve druhém čtení.
Novela o evidenci skutečných majitelů mění jejich vymezení a rozšiřuje také působnost zákona. Nově pod něj mají spadat například církve a náboženské společnosti, politické strany a hnutí, odborové a zaměstnavatelské organizace, honební společenstva a společenství vlastníků jednotek, která dosud mají výjimku. Předloha vychází z výtek Evropské komise, která jejím schválením podmiňuje vyplacení peněz z Národního plánu obnovy. Vláda navrhla, aby dolní komora novelu přijala zrychleně už v prvním čtení.
Předloha o nízkoemisních vozidlech stanoví úřadům povinnost zajišťovat těmito vozy stanovený podíl provozu ve veřejné dopravě.
V návrhu programu schůze je v úvodním kole také například daňová novela, která od příštího roku zvyšuje hranici pro registraci k dani z přidané hodnoty a paušální dani z jednoho na dva miliony korun. Sněmovna by rovněž měla zahájit projednávání senátní novely o zrušení monopolu na zdravotní pojištění cizinců.
Koaliční novela služebního zákona je před druhým čtením a mimo jiné ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení v počtu náměstků členů vlády, tedy náměstků politických. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.
V návrhu programu schůze je ve druhém čtení také třeba předloha, která zakotví povinnost poskytování informací o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Údaje by měly podle novely zákona o svobodném přístupu k informacím dávat také nově vymezené veřejné podniky.
V pátek čeká poslance řádná schůze
Na pátek je pak svolaná jednodenní řádná sněmovní schůze. Poslanci by na ní měli schvalovat například různé předlohy ministerstva zemědělství. Týkají se ekologického zemědělství, centrálního registru psů nebo ochrany chmele. Debaty vyvolala zejména novela, která se týká veterinárních léčiv. Skupina koaličních poslanců k ní chce připojit pasáže, které se týkají možnosti mimořádného zajišťování nákupu a distribuce léčivých přípravků pro lidi například při epidemiích a zapisování údajů do zdravotnických registrů.
Na schválení čeká také videonahrávková předloha, zákaz části jednorázových plastových výrobků a úpravy v důchodech části pěstounů.
(jad)