Žákům a studentům základních a středních škol, kterých je v Česku zhruba 1,4 milionu, dnes oficiálně začínají dvouměsíční prázdniny. Během volna se mnozí vydají na tábory v přírodě i ve městě, na sportovní soustředění, s rodiči k moři, na hory, na chalupu nebo k prarodičům. Do lavic se opět zasednou ve čtvrtek 1. září.
Školství bude od začátku letních prázdnin řídit nový ministr – dosavadního šéfa resortu Petra Gazdíka, který se rozhodl skončit ke konci června kvůli stykům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kauze Dozimetr, nahradil ode dneška Vladimír Balaš (oba STAN).
První prázdninový den budou na západě země panovat většinou letní teploty kolem 25 až 29 stupňů, na východě republiky však vyšplhají až ke 35 stupňům, což je hranice supertropického dne. Znovu mohou dorazit bouřky, ojediněle i velmi intenzivní s přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru. První prázdninový víkend se počasí zklidní, bouřky ani jiné nebezpečné projevy s nimi spojené zatím meteorologové neočekávají.
Kvůli odjezdu lidí na dovolené policisté přes prázdniny jako každý rok posílili dopravní hlídky, hlavně na výjezdu z velkých měst a na hlavních tazích, kde se očekává zvýšený provoz. Prázdniny jsou podle policistů rizikovým obdobím, zejména kvůli vysokým teplotám, výraznému nárůstu tranzitní dopravy i vyššímu počtu nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, jako jsou motorkáři, cyklisté a chodci.
Na tábory je přihlášeno 160 000 dětí
Pořadatelé nahlásili hygienikům téměř 1500 letních táborů s více než 2400 běhy, nejvíc jich bude v jižních Čechách. Zúčastní se jich 160 000 dětí. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví v pozici hlavní hygieničky Pavla Svrčinová. Počty nahlášených zotavovacích akcí se podle ní mohou ještě zvýšit
»Je to menší číslo, než co jsme měli hlášeno v předchozích letech. Ale pořadatelé, kteří pořádají akce až v srpnu, je budou hlásit ještě během července,« uvedla. Hygienikům je povinné hlásit s měsíčním předstihem tábory, které trvají více než pět dní a účastní se jich více než 30 dětí do 15 let. Nejvíc, 198, jich je hlášeno v Jihočeském kraji, jen jeden v Praze.
Hygienici vyjedou na kontroly
Hygienici jezdí na ohlášené tábory pravidelně na kontroly, výsledky budou podle Svrčinové zveřejňovat jednou za dva týdny. Při kontrolách se hygienici zaměřují například na přípravu jídla a stravování, podmínky ubytování dětí nebo zdravotnické zajištění akce.
»Letos jsme vydali i doporučení, jak má být sestavený jídelníček. V příštím roce bude kontrola zaměřená i na složení stravy, aby i po té stravovací stránce byly (tábory) přínosem pro děti a edukovaly děti ke zdravým stravovacím návykům,« dodala.
Připomněla také, že pod dohledem hygienických stanic je 123 přírodních koupališť a v dalších 59 kontroluje kvalitu vody jejich provozovatel. Už na začátku letních prázdnin hygienici zakázali kvůli nadměrnému výskytu sinic koupání ve dvou z nich – v nádrži Sedlice v kraji Vysočina a ve vodní ploše veřejného tábořiště Podolsko v Jihočeském kraji. Nedoporučené pro citlivější osoby je koupání také ve Velkém rybníce v Karlovarském kraji. Informace o kvalitě vod ke koupání bude ministerstvo zveřejňovat každý pátek.
(jb, čtk)