Alespoň jeden Afghánec ze tří tisíc hovořil ve prospěch vzdělávání žen

Nejméně jeden z účastníků shromáždění, které svolalo hnutí Tálibán a účastní se ho 3000 mužských představitelů z celého Afghánistánu, dnes vyzval k obnovení docházky dívek do středních škol.

Shromáždění, na kterém chybějící ženy zastupují další muži, je první celostátní událostí tohoto typu od srpna, kdy islamistická skupina převzala vládu v zemi, informuje agentura Reuters.

Shromáždění, které začalo ve středu, připomíná svou formou Velkou radu (Lója džirga), která sdružuje kmenové stařešiny, politické a náboženské vůdce země a slouží jako tradiční forma rozhodování v Afghánistánu. Jedním z cílů akce by měla být legitimizace režimu přítomnými, uvádí AFP. Nicméně událost již doprovázejí první komplikace. Nedaleko místa konání dnes tálibové zastřelili dva ozbrojence, kteří podle vyjádření hnutí začali střílet ze střechy budovy poblíž sjezdu.

I přesto druhý den sněmu účastníci pokračovali v programu, mezi témata se dostala i otázka práv žen. »Když se budou ženy vzdělávat, mohou být dobrým průvodcem svých dětí ve společnosti,« řekl dnes na shromáždění Sajid Nasrulláh Váizí z centrální provincie Bámján, když vyzýval k otevření škol. Není jasné, jak velkou podporu tento názor získá a jakým způsobem by mohlo být v této věci rozhodnuto.

»Ženy přeci zastupují synové«

Neúčast žen část společnosti silně kritizovala. Podle náměstka premiéra Abdula Saláma Hanafía jsou ale ženy zastoupeny díky účasti svých mužských rodinných příslušníků. »Ženy jsou naše matky, naše sestry a my si jich vážíme. Když jsou na shromáždění jejich synové, znamená to, že se taktéž zapojují,« řekl Hanafí.

Tálibán v rozporu se svým prvotním rozhodnutím v březnu oznámil, že střední školy nakonec zůstanou pro dívky zavřené do doby, než bude vypracován plán opětovného otevření v souladu s islámským právem.

Zahraniční vlády, zejména Washington, ale prohlásily, že pokud Tálibán nezmění svůj postoj k ženským právům, neodvolají sankce, které mají vážný dopad na afghánský bankovní sektor.

I když Tálibán po loňském nástupu k moci tvrdil, že jeho nový režim bude umírněnější než ten minulý, svržený roku 2001, zejména ženy ztratily mnoho práv.

Koncem loňského roku vyzval Tálibán televize, aby přestaly vysílat seriály, v nichž vystupují ženy, a aby zajistily, že novinářky objevující se na obrazovce budou zahalené závojem. Letos v únoru Tálibán ženám, které pracují na ministerstvech, nařídil, aby nosily pokrývku hlavy (hidžáb) a pracovaly odděleně od mužů. V květnu islamistické hnutí nakázalo, aby ženy na veřejnosti nosily burku, tedy oděv, který je zahaluje od hlavy k patě.

Afghánky také nemohou cestovat samy dál než na vzdálenost 72 kilometrů. Na delších cestách je musí doprovázet mužský příbuzný.

Za minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly. Za porušení pravidel jim hrozily přísné tresty, běžné byly popravy a bičování.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy