Bulharská socialistická strana (BSP) ukončila jednání o nové koaliční vládě se stranou Pokračujeme ve změně (PP) končícího premiéra Kirila Petkova. Proruští socialisté tím protestují proti úternímu vyhoštění desítek ruských diplomatů, které podle jejich předsedkyně Kornelije Ninovové vláda neprojednala ani neschválila. Informovala o tom agentura BGNES s tím, že krok balkánskou zemi výrazně přiblížil předčasným volbám.
Bulharsko v úterý vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle Petkova přímo pracovali pro zpravodajské služby. Bulharsko tak podle něj »zabránilo zasahování do vnitřních záležitostí« ze strany Ruska. Bulharské ministerstvo zahraničí uvedlo, že od Ruska bude vyžadovat paritu mezi počtem bulharských diplomatů v Rusku a počtem ruských diplomatů v Bulharsku.
Čtyřčlenná koalice premiéra Petkova se rozpadla začátkem června odchodem strany Je takový národ (ITN). Před týdnem ji pak Národní shromáždění vyslovilo nedůvěru, přičemž koaliční socialisté hlasovali proti pádu kabinetu. Petkovovi a jeho centristické straně PP, která vyhrála listopadové předčasné volby, nyní náleží nový pokus o sestavení vlády. Premiér oznámil, že se pokusí získat většinu za pomoci stávajících koaličních partnerů – tedy i BSP – a přeběhlíků z dalších stran.
Ninovová uvedla, že rozhodnutí bulharských úřadů prohlásit 70 ruských diplomatů za nežádoucí osoby je »bezprecedentní« a »na hranici přerušení diplomatických styků«. »Pro nás je nepřijatelné,« dodala. Rozhovory s PP hodlají socialisté obnovit pouze, pokud Petkov nebude jejím kandidátem na premiéra. Ve věci vyhoštění ruských diplomatů by se podle ní měl sejít parlament a bezpečnostní rada státu, podat vysvětlení by měla také bulharská tajná služba DANS.
Petkov minulý týden označil ruskou velvyslankyni Eleonoru Mitrofanovovou za jednoho ze strůjců parlamentního vyslovení nedůvěry jeho kabinetu. Mitrofanovová jakoukoliv roli při pádu vlády popřela. Server Balkan Insight dává vyhoštění, které podle odhadů sníží počet ruských diplomatických pracovníků v Bulharsku na polovinu, do souvislosti také se sbírkovou kampaní ruského velvyslanectví na pomoc ruským vojákům bojujícím na Ukrajině.
BSP se v rámci koalice v uplynulých měsících často dostávala do střetu s Petkovem a ostře vystupovala proti tomu, aby Bulharsko posílalo vojenskou pomoc Ukrajině. Hrozila, že v takovém případě by vládu opustila. Vyhoštění Rusů podle serveru Balkan Insight spolupráci obou subjektů »de facto ukončuje«.
Pravděpodobnost předčasných voleb je proto nyní vysoká. Podle volebních průzkumů by do parlamentu mohla kromě částečně proruské BSP a otevřeně proruské krajní pravice proniknout také nová proruská strana expremiéra Stefana Janeva. Důležitou roli v současném vyjednávání bude mít prezident Rumen Radev, který se rovněž netají některými postoji vstřícnými k Moskvě.
(ici, čtk)