V neděli Čína představila komplexní plán politiky pro rozvoj venkova, který podrobně popisuje cestu k posílení zemědělské síly země a klade důraz na zabezpečení zásob obilí, zemědělské inovace a prohlubování reforem.
»Dokument č. 1 středních úřadů« pro rok 2025, první prohlášení politiky vydané čínskými centrálními autoritami letos, vyzývá k posílenému úsilí v oblastech zemědělství, venkovských oblastí a farmářů v roce 2025 a později, s cílem posunout revitalizaci venkova na vyšší úroveň a dále upevnit zemědělské základy země.
Hosté posledního dílu talk show »China Economic Roundtable«, kterou vysílá tisková agentura Xinhua, sdíleli své názory na tento dokument a na klíčové krátkodobé a dlouhodobé politiky.
REVITALIZACE VENKOVA: REFORMY ROZVÍJEJÍ LOKÁLNÍ DYNAMIKU
S jasným zaměřením na prohlubování venkovských reforem v celém textu letošní »dokument č. 1 středních úřadů« zdůrazňuje posun k celkové revitalizaci venkova.
»Je třeba pokračovat v úsilí o zlepšení schopnosti Číny zabezpečit dodávky důležitých zemědělských produktů, jako je obilí, a konsolidovat a rozšířit dosažené úspěchy v oblasti snižování chudoby,« řekl Wang Jinchen, zástupce ředitele Oddělení pro plánování rozvoje na Ministerstvu zemědělství a venkovských záležitostí (MARA).
»Tato úsilí mají za cíl zvýšit efektivitu zemědělství, oživit venkovské oblasti a zvýšit příjmy zemědělců,« uvedl a dodal, že Čína se také soustředí na posilování průmyslových odvětví, která zvyšují bohatství ve venkovských oblastech, pokročilé venkovské infrastruktuře, zlepšení systému správy venkova a zdokonalení mechanismů, které zaručují a optimalizují alokaci zdrojů.
Úředník poznamenal, že podpora venkovského hospodářství bude zahrnovat posilování průmyslových odvětví zpracování zemědělských produktů, podporu nových venkovských průmyslových odvětví a podporu vzniku průmyslových lídrů, kteří mohou řídit inovace a růst. „V posledních letech se ve venkovských oblastech rozvinuly nové obchodní modely, místní značky a průmyslová odvětví prosperují a přispívají jak k rozvoji komunity, tak k tvorbě bohatství,“ řekl.
Někdejší odlehlá vesnice Lizu, která se nachází ve městě Yiwu ve východní čínské provincii Zhejiang, nyní prosperuje jako centrum pro mladé podnikatele. Díky vylepšené infrastruktuře a zaměření na kulturní turistiku přitahují vesnici mladí lidé, kteří přinášejí nové nápady a kreativitu. Události, jako jsou hudební festivaly a fotografické soutěže, vedly k 71 startovním projektům a ročním tržbám z turistiky ve výši 4,6 milionu jüanů (přibližně 641 651 amerických dolarů), přičemž průměrný roční příjem na obyvatele vesnice vzrostl na 66 000 jüanů.
»Mladí lidé a venkovské oblasti se navzájem potřebují. Oni přinášejí vitalitu; my nabízíme možnosti,« řekla Jin Jing, která má na starosti obchodní operace ve vesnici a často bývá označována za ředitelku Lizu. Vedla tým, který využívá místní kulturu k budování značky týkající se místních hruškových produktů a kulturní turistiky.
»Zvýšení hodnoty místních specialit na venkově by nemělo být omezeno pouze na zpracování zemědělských produktů, ale mělo by se rozšířit na kulturní turistiku, vzdělávání a rekreační scénáře, čímž vznikne integrovaný ekosystém,« řekla. Jen v zemědělském průmyslu v Zhejiangu toto myšlení přilákalo přes 80 000 mladých podnikatelů, z nichž více než polovina se narodila po roce 1990.
Reforma zůstává klíčovým motorem revitalizace venkova, řekl Jin Wencheng, ředitel Výzkumného centra pro venkovskou ekonomiku MARA. Dalším krokem reformy bude zdokonalení politik týkajících se venkovských pozemků a rozšíření rozsahu urbanizace za účelem zajištění udržitelnějšího rozvoje, zdůraznil. Také zdůraznil, že reformy zaměřené na posílení místních farmářů a rozšíření infrastruktury budou nadále klíčovým bodem.
Nedávno vydaný plán na celkovou revitalizaci venkova pro období 2024–2027 stanovil řadu jasných cílů. Do roku 2027 má vláda dosáhnout podstatného pokroku při modernizaci venkovských oblastí a do roku 2035 rozhodujícího pokroku při celkové revitalizaci venkova, přičemž zemědělská modernizace bude v podstatě realizována a venkovské oblasti budou vybaveny základními podmínkami pro moderní život.
Wang dále poznamenal, že reformy se zaměří na „to, co farmáři cítí a potřebují“, včetně ekologického zemědělství a zlepšených veřejných služeb. »Naším cílem je podpořit pevnější zemědělské základy a prosperující venkov s lepšími životními podmínkami pro farmáře,« řekl.
OCHRANA OBILNÉHO KOŠE: ZPEVNĚNÍ POTRAVINOVÉ BEZPEČNOSTI
S reformou a otevřením, stejně jako s vědeckými a technologickými inovacemi jako hnacísilou, země zajistí bezpečnost zásob obilí a zajistí, aby nedošlo k velkému zhoršení nebo opětovnému propadu do chudoby, uvádí dokument vydaný v neděli.
Navzdory výzvám způsobeným těžkými přírodními katastrofami Čína v roce 2024 dosáhla historického milníku v produkci obilí, když výroba obilí poprvé překročila 700 milionů tun.
»Naším úkolem je pevně držet rýžovou mísu ve svých rukou,« řekl Wang a vysvětlil, že vláda si klade za cíl stabilizovat plochu obilných polí, zvýšit výnosy a snížit ztráty prostřednictvím řady cílených akcí.
Klíčovou strategií zajištění potravinové bezpečnosti je rozšíření vysoce kvalitních zemědělských ploch, které jsou odolné vůči suchu i záplavám a zajišťují stabilní výnosy. Inovace v zemědělské infrastruktuře tvoří základ této strategie.
Čína do konce roku 2024 vybudovala více než 1 miliardu mu (přibližně 66,7 milionu hektarů) vysoce kvalitních zemědělských ploch, se zavlažovacími sítěmi o délce 10 milionů kilometrů, což odpovídá 250 obejitím rovníku Země. Tato pole mohou zvýšit výnos obilí o 10 procent ve srovnání s obyčejnými poli, řekl Jin.
Zvýšení produkce a snížení odpadu jsou důležité pro zajištění potravinové bezpečnosti. Shandong Fushikang Industry and Trade Group, pšeničná společnost ve městě Feicheng ve východní čínské provincii Shandong, která vyrábí více než 200 produktů na bázi pšenice, od modernizace své mlýnské technologie ročně ušetřila 120 tun pšenice. Podobně Shandong Zhonggu Starch Sugar Co., Ltd., dceřiná společnost skupiny Starlight, nyní využívá 98 procent každého kukuřičného zrna a přeměňuje zrna na vysoce hodnotné exportní produkty, jako jsou sladový sirup a škrob. Ty jsou globálně používány ve výrobě potravin, farmaceutických výrobků a obalů.
Wang dále zdůraznil, že vláda plánuje urychlit vývoj vysoce kvalitních, efektivních a přesných sklízecích strojů, aby minimalizovala mechanické ztráty a posílila úsilí o prevenci katastrof. »Cílem je zvýšit celkovou efektivitu zemědělských operací a zajistit udržitelnou výrobu potravin,« řekl.
NOVÝ MOTOR RŮSTU: PODPORA ZEMĚDĚLSKÉ PRODUKTIVITY
V »dokumentu č. 1« pro rok 2025 byla rovněž zdůrazněna role nových produktivních sil v zemědělství, který rovněž vyzývá k rozvoji předních high-tech zemědělských podniků a urychlení průlomů v odrůdách plodin.
»Modernizace zemědělství závisí na řešení praktických problémů prostřednictvím inovací,« řekl Jin Wencheng, dodávaje, že zemědělské využití pokročilých technologií, jako jsou 5G, internet věcí (IoT) a velká data, transformuje průmysl. Tyto technologie vedly ke zlepšení výnosů, kvality a efektivity plodin.
Ve střední čínské provincii Henan technologie 5G a IoT způsobují revoluci v pěstování chilli papriček v okrese Xin’an. V Henan Yimin Holding Co., místnímu pěstiteli chilli papriček systémy monitorování půdy v reálném čase optimalizují zavlažování a hnojení, čímž se snížila spotřeba vody o 50 %, spotřeba hnojiv o 30 % a náklady na práci o 70 % v přechodu na technologiemi řízené zemědělství. Očekává se, že to bude pokračovat, protože Čína směřuje k udržitelnějším a efektivnějším zemědělským praktikám.
Protože semena jsou považována za »čip« zemědělství, »dokument č. 1« také zdůraznil význam revitalizace semenářského průmyslu.
Ru Zhengang, profesor na Henanském institutu vědy a technologie, řekl, že technologické inovace poskytují zásadní podporu pro rozvoj semenářského průmyslu. »Tempo, jakým se v Číně šlechtí pšeničné odrůdy, je nyní rychlejší a přesnější, což přináší spotřebitelům větší spokojenost s pšeničnými produkty,« řekl.
Ru poznamenal, že chov pšenice v Číně zaznamenal významná zlepšení ve výnosu, kvalitě a speciálních vlastnostech, které jsou více v souladu s potřebami lidí. Průměrný výnos pšenice v Číně se za posledních 40 let zdvojnásobil, podle Ru. »Používá se méně půdy, zatímco se produkuje více obilí, a to může podpořit větší populaci,« řekl.
Vědci vyvinuli funkční škrobové odrůdy pro lidi s vysokou hladinou cukru v krvi a odrůdy s vysokým obsahem vlákniny pro lidi s citlivým trávicím systémem, čímž uspokojují dietní potřeby různých populací.
»To představuje interakci mezi zemědělskou vědou a veřejností, stejně jako vzájemné působení zahrnující semenářský průmysl, mlýnské společnosti, vědce a producenty obilovin,« řekl Ru, zdůrazňuje, že tato interakce zajišťuje koordinovaný pokrok v nabídce a poptávce, zvyšuje zemědělskou produktivitu a účinnost.
(Xinhua)