Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky patří Česko k zemím s největším zastoupením žen ve zdravotnictví na světě. Jen mezi lékaři jich je takřka 60 procent, celkově mezi zdravotníky pak přes 80 procent. Nejvíce žen pracuje jako zdravotní sestry, velké množství jich je také mezi fyzioterapeuty, praktickými lékaři či pediatry. Samostatnou kapitolou je oční chirurgie, kde je zastoupení žen dominantní, výjimkou nejsou ani ženy na primářských postech.
Česká oční chirurgie patří ke světovým špičkám. Bez kvalitních lékařů by se ale na předních příčkách ve světovém srovnání těžko udržela. Mezi nejlepší oční chirurgy patří ženy – primářky, přední operatérky, inovátorky a vizionářky. »Stát v čele nejmodernější oční kliniky v Česku je především velká zodpovědnost, jak vůči pacientům, ostatním zaměstnancům a samozřejmě vůči majiteli společnosti. V dnešním pojetí primář kliniky musí být zároveň manažer i lékař. Stará se o to, aby pacientům byla poskytována péče na co nejvyšší možné úrovni. Vedle toho musí každý den učinit celou řadu důležitých manažerských rozhodnutí. Primář musí sledovat trendy v očním lékařství a vést sebe i ostatní personál ke vzdělávání,« přiblížila Drahomíra Baráková, primářka oční kliniky Gemini v Praze a přední specialistka na mikrochirurgii oka.
Na zahraničních kongresech se o postavení žen v oftalmologii často hovoří. V České republice však medicína patří mezi lékařské specializace, kde je vysoké zastoupení žen přirozené i tradiční. »Kolegové se mě často ptají, čím to je, že na našich klinikách pracuje tolik žen ve vedoucích pozicích. Myslím, že jde o kombinaci historického vývoje, pracovních podmínek a také podpory, kterou jim poskytujeme. Z jedenácti klinik vede primariát šest žen, což je číslo, kterého si velmi vážím. Ukazuje to, že u nás mají ženy nejen silné zastoupení, ale také možnost dosáhnout vedoucích pozic,« řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Chirurgie byla vždy vnímána jako převážně mužský obor, u té oční je to ale naopak. Ženy do oboru přinášejí řadu výhod. »Na rozdíl od některých zákroků běžné chirurgie jsou ty oční zpravidla bezbolestné, i tak musí ale lékař chápat, že pacient může mít ze zákroku obavy. Měl by se vcítit do jeho pocitů a umět ho uklidnit, a právě lékařky mívají zpravidla k pacientům větší empatii. Ženy mohou do oční chirurgie přinést odlišné perspektivy a přístupy k péči o pacienty. Diverzita v lékařských týmech často přispívá k lepšímu porozumění individuálním potřebám pacientů a může vést ke zvýšení kvality péče,« vysvětlila Eva Tihelková, primářka oční kliniky Gemini v Průhonicích.
Ženská převaha je patrná už na lékařských fakultách. V Česku zájem o studium zdravotnických oborů obecně roste. Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které během studií na lékařské fakultě studenti učiní, je výběr specializace. »V posledních letech roste zájem absolventek medicíny o oftalmologii. V našem programu pro stážisty, do kterého se každoročně zapojuje mnoho mediků napříč našimi klinikami, tvoří ženy 92 procent účastníků. Ženy si zpravidla více než muži vybírají obor i s ohledem na následné uplatnění, i to je jeden z důvodů, proč je pro ně oční lékařství atraktivní. Oční lékaři, kterých je v Česku nedostatek, nemají po absolvování vysoké školy žádný problém najít uplatnění,« uvedla Kristýna Kovářová, personalistka oční kliniky Gemini.
Podle odhadů chybí v republice až tři tisíce lékařů. Kritický nedostatek je například dětských psychologů, pediatrů, zubařů i očních specialistů. Lékaři si tak mohou místo svého působiště vybrat. Zejména ženy pak volí soukromé kliniky, které pro ně představují řadu výhod. »Na soukromých očních klikách nejsou tak náročné směny, noční služby nebo nečekané přesčasy oproti nemocnicím. To umožňuje lépe skloubit kariéru s rodinným životem,« potvrdila Kovářová.
Přestože skloubit náročné povolání s rodinným životem není vždy snadné, příklady lékařek působících v oční chirurgii ukazují, že to možné je. »Oční chirurgie, stejně jako jiné chirurgické obory, může být časově náročná, zejména během specializačního vzdělávání. S příchodem rodičovských povinností se samozřejmě může doba této fáze kariéry protáhnout. To ale neznamená, že by bylo nutné volit mezi mateřstvím a kariérou. Pokud by se práce očního chirurga nedala skloubit s mateřstvím, asi bychom neměli ženy v nitrooční chirurgii,« uzavřela Tihelková.
(pr)
) Vyhrajte cenu na – – https://ja.cat/prize