V roce 2021 jsme byli svědky bezprecedentního pokusu o mocenský puč, který se odehrával pod rouškou zdravotního stavu tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Pravicová vláda Petra Fialy, v té době ještě v roli vznikající koalice, spolu se Senátem využila situace a snažila se obejít vůli voličů. Šlo o promyšlený plán, jehož cílem bylo kompletní převzetí moci, a to i za cenu ohýbání Ústavy a pošlapání demokratických principů.
Manipulace se zdravotním stavem prezidenta
V říjnu 2021 byl prezident Zeman hospitalizován, což okamžitě vyvolalo vlnu spekulací a tlak na jeho odvolání podle článku 66 Ústavy ČR. Hlavním aktérem této operace se stal Senát, přičemž jeho představitelé, včetně tehdejšího předsedy Miloše Vystrčila, se snažili prosadit aktivaci článku, který by umožnil odebrání prezidentských pravomocí. Závažné ovšem bylo, že tak činili na základě neúplných informací a mediálních spekulací, nikoli na základě oficiálního lékařského stanoviska.
Cílem tohoto procesu nebyla ochrana ústavnosti nebo zájmu občanů, ale čistě pragmatická snaha zajistit si volné pole pro politické rozhodování bez jakékoli kontroly prezidenta. Fialova koalice, která se právě připravovala na převzetí vlády, tento tlak podporovala, protože chtěla obejít tradiční procesy a urychlit jmenování svého kabinetu.
Role Markéty Pekarové Adamové
Jednou z klíčových postav tohoto puče byla Markéta Pekarová Adamová, která se po říjnových volbách 2021 stala předsedkyní Poslanecké sněmovny. Právě ona byla jedním z hlavních hlasů prosazujících aktivaci článku 66, ačkoli neexistovaly žádné právně relevantní důvody k tak radikálnímu kroku. Její neochota respektovat demokratické principy a snaha o účelovou interpretaci Ústavy byla jedním z nejzávažnějších momentů této politické hry.
Dnes, když Pekarová Adamová oznámila, že ze zdravotních důvodů již nebude obhajovat svůj mandát, je vhodné si připomenout, jak aktivně se podílela na tehdejším pokusu o obejití prezidenta a koncentraci moci v rukách pravicové vlády. Její odchod z politiky lze vnímat jako důsledek neúspěchu tohoto puče a následného rozčarování veřejnosti nad jejími kroky.
Poučení pro budoucnost
Události roku 2021 ukázaly, jak křehká může být demokracie, pokud ji politické elity využívají pro své vlastní účely. Snaha pravicových stran obejít prezidenta Zemana pod záminkou jeho zdravotního stavu byla varovným signálem, jak snadno lze manipulovat veřejné mínění a jak mocenské ambice mohou převážit nad demokratickými principy.
Je třeba si tyto události připomínat a zabránit tomu, aby se podobné pokusy o politický puč opakovaly v budoucnosti. Naše demokracie musí stát na pevných základech ústavního pořádku, nikoli na účelových interpretacích, které slouží jen úzké skupině mocenských hráčů.
Jan Klán
Odkdy je špatné svědomí zdravotní problém? S tímto konstatováním lze naprosto souhlasit. Když to řekla paní Konečná na adresu Pekarové, která ohlásila že prý ze zdravotních důvodů nebude kandidovat ve volbách 2025, tak se v ČR strhla bouře na hlavu paní Konečné. Po trefném a hlavně pravdivém konstatování paní Konečné spustily hnojomety v ČR svou pravicovou práci. Semkli se proti paní Konečné v ČR všichni pravdoláskaři, Pětikoalice, pětikoaliční ministři a poslanci, fašistické bojůvky, zkrátka všichni nepřátelé komunistů a spustili své antikomunistické hnojomety a sračkomety na plné pecky. Je to srandovní antikomunistický tyjátr a v minulých dnech jsem se bavil. Antikomunisti v předvolebním zoufalství a tušení, že jim budou nakopány zadnice českými voliči, se chytají stébla jako tonoucí.