ANO po úspěchu ve volbách naváže na nynější praxi a své priority prosadí formou pevného hlasování

Poslanci se příští týden sejdou hned na třech schůzích, z toho dvou mimořádných svolaných z podnětu vládní koalice. Ostrá debata se dá očekávat především ve středu, kdy budou pokračovat v závěrečném schvalování návrhu, který zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh poplatníků. Je pravděpodobné, že vládní tábor opět prosadí pevné hlasování. K tomu by mohlo dojít zřejmě v pátek 14. února.

Bude se jednat už o třinácté pevně zařazené hlasování, které si prosadí vládní koalice. Tuto skutečnost na dnešní tiskové konferenci kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. »Bez ohledu na jakékoli okolnosti bude zřejmě za týden rozhodnuto,« uvedla s tím, že vláda v této záležitosti dluží veřejnosti hned několik podstatných odpovědí.

Jde třeba o odpověď na otázku, proč mají 2460 korun ročně platit i ti, kteří se na televizi vůbec nedívají, Český rozhlas neposlouchají a kterých je čím dál více.

Odpovědět by měla také na to, proč mají české firmy platit až čtvrt milionu ročně za to, že mají »zaměstnance s ušima a očima«. »Ve světě hnutí ANO lidé nechodí do zaměstnání sledovat televizi a zdá se, že ani ve světě zástupců podnikatelů, kteří jsou jednotně proti této novele,« uvedla Schillerová.

Chybí jí také odpověď na otázku, proč obě média získají nevídané privilegium automatického zvyšování rozpočtu v závislosti na inflaci, když »něco podobného není přiznáno ani nemocnicím, bezpečnostním složkám, školám, nebo kulturním institucím«.

V neposlední řadě veřejnost také podle Schillerové zajímá, proč vláda rezignovala na požadavek jakýchkoli provozních úspor, restrukturalizace a zvýšení efektivity obou médií, nýbrž jim automaticky a shodou okolností těsně před volbami převede bez jediné podmínky z kapes občanů 1,2 miliardy ročně.

»Odpovědí na tyto otázky nám pravděpodobně bude jen pevně zařazený čas hlasování,« předpokládá předsedkyně poslanců ANO. Zároveň přislíbila, že hnutí ANO, pokud se po příštích volbách dostane do vlády, bude postupovat podobně. »Odpovědí hnutí na tuto nově ustálenou praxi vlády Petra Fialy, nebude nic jiného, než si ji v případě vládní odpovědnosti, jestliže ji získáme, zřejmě osvojíme,« uvedla Schillerová.

Zároveň jmenovala tři návrhy, k jejichž prosazení by v případě úspěchu po volbách, využili pevné hlasování. Půjde podle ní o zákony, které budou napravovat nepořádek způsobený touto vládou, a které by hnutí prosadilo hned z kraje příštího roku. Jedná se o znovuzavedení elektronické evidence tržeb, prosazení zákona, který zastropuje věk odchodu do důchodu na 65 let a zákon, který umožní Nejvyššímu kontrolnímu úřadu kontrolovat, jak Česká televize a Český rozhlas skutečně nakládají s prostředky daňových poplatníků.

O superdávce se bude jednat ve čtvrtek

Na mimořádné schůzi ve čtvrtek 13. února budou poslanci dál projednávat vládní návrh reformy sociálních dávek. Ten předpokládá nahrazení příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a přídavku na dítě jednou podporou. Lidé by podávali jednu žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci.

Předloha, kterou koalice řadí mezi priority, je ve Sněmovně před druhým čtením. Sociální výbor doporučil úpravy životního minima, rozšíření skupiny zranitelných osob s vyšší podporou či zmírnění sankcí při opakovaném porušení pravidel.

Na programu mimořádné schůze jsou v prvním čtení také některé poslanecké novely. Jde o rozšíření pravomocí společenství obcí například o možnost založit společnou obecní policii či o uzákonění rodinných zemědělských hospodářství.

(jad)

FOTO – Facebook

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy