Spolupráce je klíčová pro globální ekonomický růst v éře inteligence 

S otevřením výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu ve Švýcarsku se role inteligentního průmyslu jako klíčového motoru ekonomického růstu dostává pod globální pozornost. V neustále se měnícím světovém prostředí je spolupráce obecně považována za nezbytnou pro zpřístupnění potenciálu tohoto odvětví. 

U příležitosti schůzky světových lídrů v tomto týdnu se očekává, že vyšlou jasný signál globální jednoty proti narůstajícímu protekcionismu, který hrozí podkopat samotné základy světového pokroku. 

Technologie představují obrovský příslib do budoucna a inteligentní průmysl nabízí rozsáhlé příležitosti pro inovace, produktivitu a růst. Jednotlivé příležitosti však mohou vyjít naprázdno uprostřed integrujících se globálních obchodních sítí a zrychlujícího se technologického pokroku. Národy po celém světě musí držet při sobě. 

Protecionismus však vrhá dlouhý stín. Nejnovější zpráva WEF přináší střízlivý obraz, který předpovídá náročné globální ekonomické vyhlídky pro rok 2025. Více než polovina oslovených ekonomů vidí pochmurnou budoucnost kvůli rostoucím obchodním bariérám, rostoucímu veřejnému dluhu a nerovnoměrnému ekonomickému oživení. 

Jak poznamenal prezident WEF Borge Brende, svět čelí momentu »bezprecedentní globální nejistoty«. V takto bouřlivých časech není spolupráce jen volbou, ale imperativem k řešení ekonomických, environmentálních a technologických krizí, kterým svět čelí. 

Jak se národy stávají více propojenými, a to nejen díky technologiím a obchodu, potřebují globální spolupráci. Od toků dat po inovace, globalizace a digitalizace potřebují otevřenost a důvěru. Ať už jde o ochranu duševního vlastnictví nebo boj proti dezinformacím, transparentní, spravedlivé a spolehlivé rámce jsou zásadní a lze je vytvořit pouze prostřednictvím spolupráce. 

Bohužel se některé země rozhodly jednat ze sobeckých zájmů místo hledání širší spolupráce. V odvětvích od polovodičů po umělou inteligenci se rozšířily obchodní bariéry a technologická omezení. Tyto přístupy typu »malý dvorek, vysoký plot« nepochybně destabilizují ekonomiky a brání dlouhodobému pokroku. 

Globální ekonomický řád se posouvá směrem k multipolaritě, což je trend urychlený inteligentními technologiemi, které vynikají nejen vysokou efektivitou, ale také přispívají k uzavírání vývojových mezer. Pouze tím, že se země spojí, odstraní bariéry přenosu technologií a podpoří inkluzivní růst, lze tyto technologie využít na maximum. 

Příkladem tohoto přístupu je aktivní účast Číny v globálním ekonomickém řízení a její závazek k otevřenosti. 

Upřednostňováním inovací a spolupráce Čína umožnila přenos klíčových technologií a odborných znalostí do rozvojových zemí, čímž podpořila jejich snahy o modernizaci průmyslu a zvýšení konkurenceschopnosti. 

Iniciativy, jako je Digitální hedvábná stezka, zaměřené na budování digitální infrastruktury a podporu kybernetické bezpečnosti, zdůrazňují čínské zaměření na podporu spravedlivé a otevřené digitální ekonomiky. 

Zatímco světová ekonomika prochází hlubokými změnami nevídanými za poslední století, čínský přístup nabízí plán pro podporu sdíleného růstu. Doufejme, že světoví lídři načerpají sílu z tohoto ducha spolupráce a budou společně pracovat na budoucnosti, kde jsou inovace a pokrok skutečně inkluzivní. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy