Rozhovor: Čína přispívá k celosvětovému řízení AI, říká vysoký představitel WEF

V souladu se zásadou „AI-for-good“ zaměřenou na člověka  dosáhla Čína pozitivního pokroku v rovnováze mezi rozvojem a bezpečností AI. Aktivně se také zapojuje do globální správy AI, spolupracuje se Světovým ekonomickým fórem (WEF) a dalšími mezinárodními organizacemi na sdílení poznatků a podpoře spolupráce. 

Kromě významných úspěchů v oblasti AI technologií a průmyslu Čína přispěla k celosvětovému řízení umělé inteligence, uvedl vysoký představitel Světového ekonomického fóra (WEF). 

Na téma »Spolupráce pro inteligentní věk« bylo v pondělí ve švýcarském Davosu  zahájeno výroční zasedání Světového ekonomického fóra 2025. 

V příštím desetiletí bude mít AI hluboký dopad na globální ekonomický růst, průmyslovou transformaci, sociální blahobyt, klima a mezinárodní spolupráci, uvedl Chen Liming, předseda Greater China ve WEF, v písemném rozhovoru pro Xinhua. 

Rychlé uplatnění AI v oblastech, jako jsou inteligentní roboti, inteligentní tvorba, chytré vzdělávání a chytrá zdravotní péče, urychlilo průmyslovou modernizaci a otevřelo široké možnosti inovací v celé společnosti, řekl. 

Chen poznamenal, že hlavní čínské odvětví umělé inteligence dosáhlo téměř 600 miliard jüanů (82 miliard amerických dolarů), což pokrývá klíčové oblasti, jako jsou čipy, algoritmy, data, platformy a aplikace. Zároveň se Čína aktivně zapojuje do globálního řízení AI, spolupracuje s WEF a dalšími mezinárodními organizacemi na sdílení poznatků a podpoře spolupráce. 

Mnohostranná spolupráce podpořila počáteční vytvoření rámce globálního řízení a politického konsensu ohledně AI, dodal. 

Čína představila Globální iniciativu pro řízení AI, která nabízí čínské řešení globální správy AI a zdůrazňuje zásadu přikládat rovnocennou důležitost rozvoji a bezpečnosti AI, uvedl Chen. 

»Tato iniciativa není pouze pozitivní odpovědí na globální výzvy, ale také poskytuje důležitý referenční bod pro mezinárodní společenství v otázce správy umělé inteligence,« řekl. 

V souladu se zásadou „AI-for-good“ zaměřenou na člověka Čína dosáhla pozitivního pokroku v dosahování rovnováhy mezi rozvojem a bezpečností umělé inteligence. V roce 2023 Čína vydala prozatímní nařízení o řízení služeb generativní AI, což byl významný krok v podpoře správy generativní AI a poskytnutí jasného politického rámce pro toto odvětví, poznamenal Chen. 

»Umělá inteligence přináší obrovský potenciál pro naši ekonomiku, společnost a Zemi. Pokud bude správně aplikována, může AI zvýšit efektivitu a podpořit řízení zdrojů, zmírnění klimatických změn, reakci na katastrofy a ekonomickou transformaci,« řekl. 

Nicméně globální řízení AI stále čelí mnoha výzvám. Například Globální Jih není plně zastoupen v dialogu o správě umělé inteligence; technologie AI, která je stále více začleňována do každodenního života, přináší také významné etické, soukromé a řídící výzvy, včetně ochrany dat, zaujatosti algoritmů a problémů transparentnosti. 

Chen zdůraznil potřebu dostatečného dialogu a spolupráce v oblasti bezpečnosti dat a řízení AI, přičemž vyzval k nalezení rovnováhy mezi rychlým technologickým rozvojem a efektivním dohledem, aby byla zajištěna bezpečnost, spolehlivost a spravedlnost AI. »To vyžaduje nalezení rovnováhy mezi rychlým technologickým rozvojem a efektivním řízením,« uvedl. 

Aby se podpořilo odpovědné využívání umělé inteligence, Chen vyzval k posílení globální spolupráce, sjednocení průmyslových standardů a zvýšení povědomí veřejnosti. »Aby umělá inteligence skutečně prospěla celému lidstvu, musí být vybudován most mezi inovacemi a etikou,« řekl. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy