Lékaři se v Česku potýkají s vysokým počtem záchytů zhoubných nádorů ve vyšším stadiu onemocnění. Předejít by tomu měly screeningové programy, jejichž cílem je pomáhat s odhalením závažné diagnózy včas. Bohužel téměř polovina obyvatel ČR starších 18 let neví, co je screeningové vyšetření anebo proč je dobré jej absolvovat. Vyplývá to z průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
K využívání screeningových programů, které mohou být pro včasné zachycení nemoci klíčové, dnes, u příležitosti dnešního Světového dne boje proti rakovině, vyzval také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zdůraznil, že včasná diagnóza onemocnění dává obrovskou šanci na vyléčení. »V řadě případů téměř stoprocentní,« uvedl ministr.
»Když na screening nepřijdeme a přijdeme do ordinace se zpožděním, tak ani sebelepší specialista nemusí náš život zachránit,« dodala Nikol Pazderová ze spolku Hlas onkologických pacientů.
Podle průzkumu VZP nějaké screeningové vyšetření podstoupilo 30 % respondentů, 15 % uvedlo, že neví, zda na takovém vyšetření byli, 55 % ho pak nikdy neabsolvovalo. Průzkum také ukázal, že účast na screeningu souvisí úzce s věkem a se zájmem o zdravotní problematiku.
Zatímco mladí lidé do 30 let mají povědomí o screeningu nižší, starší lidé, nebo ti, kteří se v rodině s onkologickým onemocněním setkali, ho mají podle průzkumu VZP vyšší.
Lidé často nevědí, co screeningové vyšetření obsahuje. Výzkum ukázal, že 27 % lidí se domnívá, že zahrnuje komplexní vyšetření celého těla, 6 % si pak myslí, že se jedná o nadstandardní vyšetření, které si musí každý hradit sám. Polovina dotázaných respondentů uvedla, že mají v rodině někoho, kdo se s onkologickým onemocněním léčil, či léčí. Právě tato skupina lidí pak také častěji uváděla (36 %), že screeningová vyšetření navštěvují.
Z dat národního onkologického ústavu přitom vyplývá, že se v Česku potýkáme s vysokým počtem záchytů zhoubných nádorů ve vyšším stadiu onemocnění. »Účast na screeningových programech i preventivních prohlídkách v posledních letech postupně roste, tento průzkum přesto dokládá, že stále existuje velká skupina lidí, která těchto možností nevyužívá. Odhalení onkologického onemocnění v raném stádiu přitom dává pacientům mnohonásobně vyšší šanci na úspěšnou léčbu,« uvedl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Jan Bodnár.
Pět screeningových programů
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška kryjí screeningové programy všechny hlavní nádorové skupiny a ročně zachraňují tisíce životů.
V ČR mají lidé aktuálně k dispozici pět screeningových programů zaměřených na odhalení případného onkologického onemocnění.
Screening děložního hrdla má za cíl odhalit případné přednádorové změny a rakovinu děložního hrdla v raném stádiu. Nárok na něj mají ženy starší 15 let 1x ročně.
Screening karcinomu prsu má napomoci včasnému odhalení rakoviny prsu pomocí mamografického vyšetření. Je určen ženám starším 45 let 1x za 2 roky.
Screening kolorektálního karcinomu zahrnuje testy na okultní krvácení ve stolici, nebo kolonoskopii. Screening je určený pro všechny muže i ženy starší 50 let, testy na okultní krvácení je vhodné absolvovat 1x za 2 roky, pokud si někdo zvolí screningovou kolonoskopii, toto vyšetření se pak podstupuje 1x za 10 let.
Program časného záchytu rakoviny plic využívá nízkodávkové CT. Je určen pro současné i bývalé kuřáky ve věku 55 až 74 let, jejichž kuřácká minulost je alespoň 20 cigaret denně po dobu 20 let.
Program časného záchytu karcinomu prostaty umožní případnou rakovinu prostaty odhalit z laboratorního rozboru krve, tzv. PSA. Je určen mužům od 50 do 69 let.
Průzkum pro VZP ČR realizovala společnost ppm factum research.
(jad)
)))) Vyberte si cenu na — https://ja.cat/prize