Světové postřehy: Australanští experti vyzdvihují přínos RCEP pro rozvoj a spolupráci 

Jak ve středu připomnělo Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP) třetí výročí od svého vstupu v platnost, australští experti uvedli, že dohoda přinesla ekonomické výhody regionu Asie a Tichomoří. 

RCEP, největší dohoda o volném obchodu na světě podle HDP členských států, podpořila mírové interakce a spolupráci mezi svými členskými zeměmi, uvedla Wenli Cheng, vedoucí lektorka na Katedře ekonomie Monash University v Melbourne, v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua. 

Dohoda RCEP byla podepsána v listopadu 2020 15 zeměmi Asie a Tichomoří po osmi letech vyjednávání. V platnost vstoupila prvního dne roku 2022 a vytvořila největší obchodní blok na světě. 

Cheng uvedla, že velké ekonomické přínosy volného obchodu zahrnují zlepšení produktivity, usnadnění šíření technologických inovací a podporu konkurence. 

»Doufám, že RCEP bude i nadále přispívat k míru a rozvoji v regionu Asie a Tichomoří a ukáže světu, čeho mohou dosáhnout volné a otevřené ekonomiky, když spolupracují,« uvedla. 

Podle australského ministerstva zahraničních věcí a obchodu poskytlo RCEP australským podnikům nový a vylepšený přístup k rychle rostoucímu regionu Asie a Tichomoří. 

Remy Davison, vedoucí lektor politologie a mezinárodních vztahů na Monash University, řekl agentuře Xinhua, že RCEP dále integrovalo ekonomiku Asie a Tichomoří a regionální dodavatelské řetězce. 

Podle studie Asijské rozvojové banky se očekává, že RCEP do roku 2030 zvýší příjmy ekonomik členských zemí o 0,6 %, což představuje roční přídavek 245 miliard amerických dolarů do regionálních příjmů a 2,8 milionu pracovních míst. 

Podle odborníka představují protekcionismus a celní bariéry rizika pro světovou ekonomiku. 

Uvedl, že navrhovaná cla amerického prezidenta Donalda Trumpa, stejně jako cla EU na elektrická vozidla, jsou součástí protekcionistického trendu mezi rozvinutými ekonomikami. 

Cla zavedená během Trumpova prvního funkčního období byla přenesena na spotřebitele, což přispělo k inflaci a nakonec stálo firmy i zákazníky peníze, uvedl Davison. 

Americká cla jsou podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO) pravděpodobně nelegální, ale odmítnutí prezidentů Trumpa a Joea Bidena jmenovat nové soudce do Odvolacího orgánu WTO tento orgán fakticky zmrazilo, řekl Davison. 

Australský ministr financí Jim Chalmers v listopadu uvedl, že jeho země nebude imunní vůči eskalujícím obchodním konfliktům, které by mohly vzniknout z navrhovaných cel Trumpa. 

Střednědobý hospodářský a fiskální výhled, který je každoročně zveřejňován v prosinci a informuje Australany o stavu vládního fiskálního výkonu, ukázal, že vláda očekává nižší ceny australských komodit, což Davison označil za důsledek celních bariér. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy