Jen půl hodiny poté, co zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo okres Dingri v jihozápadní čínské autonomní oblasti Tibet, začal Dondrup Tsering pracovat, prohledávat trosky a hledat přeživší.
»Moji kolegové a já jsme holýma rukama prohrabávali zničené domy a vytahovali zasypané lidi,« uvedl Dondrup Tsering, místní policista tibetské národnosti. Jeho tvář byla pokrytá prachem a potem, a jeho nehty byly plné hlíny a krve, když mluvil s agenturou Xinhua v zemětřesením zasažené vesnici Gurum, jedné z nejhůře postižených vesnic v oblasti.
Silné zemětřesení, které udeřilo v úterý kolem 9. hodiny ráno, srovnalo se zemí tisíce venkovských domů. Do úterní půlnoci bylo potvrzeno 126 mrtvých a 188 zraněných.
Epicentrum zemětřesení se nachází v obci Tsogo v okrese Dingri ve městě Xigaze. Záchranné operace probíhají v 27 vesnicích postižených zemětřesením v okruhu 20 kilometrů od epicentra, kde žije přibližně 6 900 lidí.
Dondrup Tsering z okresního oddělení veřejné bezpečnosti Dingri uvedl, že vesničané sotva měli čas obléknout se, protože bylo ještě brzy ráno místního času, a někteří vybíhali z místností zabalení do peřin. Bohužel někteří byli zasypáni zřícenými zdmi.
Okres Dingri, ležící ve výšce průměrně 4 500 metrů nad mořem, je domovem severní základny hory Qomolangma, nejvyšší hory světa. Je jedním z nejlidnatějších pohraničních okresů v Tibetu, který má přes 60 000 obyvatel.
Záchranné práce ztěžovaly teploty, které v úterý v noci klesly pod minus 10 stupňů Celsia. Na místo však přijíždělo stále více záchranářů, včetně hasičů, policistů a vojáků.
Ozbrojeni baterkami a za pomoci vycvičených psů pracovali záchranáři nepřetržitě celou noc s nadějí, že zachrání co nejvíce lidí během prvních 72 hodin »zlatého období« po katastrofě.
Od rána do soumraku Dondrup Tsering a jeho tým vytáhli z trosek 17 vesničanů.
PRVNÍ NOC PO ZEMĚTŘESENÍ
Zatímco pátrací a záchranné operace pokračovaly, bylo do postižené oblasti dopraveno 170 000 naléhavě potřebných věcí, jako jsou přikrývky, deky, bavlněné kabáty, kamna a instantní nudle.
Díky nouzovým opravám byla ve vesnici Gurum v 10 hodin dopoledne, pouhou hodinu po zemětřesení, obnovena dodávka elektřiny. Kolem 17. hodiny už všichni obyvatelé bydleli v provizorních stanech.
Ve dvou záchytných oblastech ve vesnici Gurum bylo postaveno přes 30 stanů, ve kterých byla roztopená kamna, aby evakuovaní přečkali noc v teple.
Když teploty kolem 19:30 klesly pod nulu, dorazila první várka lůžkovin připravených k distribuci.
»Hlavní výzvou dnes byly nízké teploty, nicméně příjezd lůžkovin tento problém vyřešil,« uvedl Sangye, vesnický úředník dohlížející na záchytné oblasti. Každý obyvatel dostal alespoň dvě přikrývky a bavlněnou matraci.
Migmar, 57letá žena, sdílela stan s další rodinou. Dostala také balenou vodu a občerstvení, které jí pomohly přečkat noc.
Další kamna měla být nainstalována následující den, aby si obyvatelé mohli připravit máslový čaj a campu, oblíbené tibetské pokrmy. Na cestě byly další materiály na pomoc při zemětřesení.
Do úterního poledne dorazilo do vesnice Gurum přes 60 vojáků Lidové osvobozenecké armády (PLA), aby pomohli s pátracími a záchrannými pracemi.
»Hned jak jsme dorazili, pustili jsme se do záchranných prací,« řekl vojenský důstojník Kelsang. »Když nás lidé viděli, volali: ‚Přišla PLA!‘ Slyšet to dává naší práci smysl, ať je jakkoli náročná nebo vyčerpávající.«
Doposud zachránili 12 zraněných lidí a 79 kusů dobytka. Jakmile padla noc, zatopili v kamnech a připravili obyvatelům jídlo.
Do 20. hodiny, navzdory občasným otřesům, svítily na ulicích vesnice lampy a kamna udržovala stany teplé.
Ve stanech mnoho lidí zapalovalo máslové lampy, aby se modlili za své blízké a sousedy, kteří při zemětřesení zahynuli.
Venku vojáci a pracovníci rozdělávali další stany a vařili kaši, vejce a zázvorovou polévku pro obyvatele.
»Když začíná svítat, zítřek je tady,« řekl Kelsang.
(Xinhua)