Policie s asistencí AI efektivněji bojuje proti telekomunikačním a síťovým podvodům

Umělá inteligence (AI) byla v Číně zavedena do různých sektorů, od výroby po zdravotnické služby. Jak by se ale AI dala využít v boji proti telekomunikačním a síťovým podvodům? 

V případu telekomunikačního podvodu podaného na policejní stanici v Kunshanu, bohatém městě sousedícím s Šanghají na východě Číny, trvalo policii pouhých 10 minut, než vysledovala tok peněz a úspěšně zastavila převod 500 000 jüanů (přibližně 69 600 amerických dolarů). Osm hodin poté byla lokalizována podezřelá skrýš v zahraničí a do 24 hodin bylo vydáno online zatykač. 

S pomocí technologií AI bylo zatčeno devět podezřelých a oběti bylo během tří dnů navráceno více než 70 % podvodně získaných peněz. 

Vysoce efektivní řešení tohoto případu telekomunikačního podvodu bylo z velké části zásluhou týmu »AI policie«, který byl založen v květnu 2024. Tým složený z 35 policejních důstojníků využívá technologie AI, velká data a chytré modely na podporu potírání trestné činnosti. 

»Od nasazení ‚AI policie‘ jsme pomohli vyřešit 609 případů telekomunikačních a online podvodů a obětem jsme navrátili ztráty ve výši 32,47 milionu jüanů,« uvedl He Yongliang, zástupce kapitána kriminální brigády na veřejné bezpečnosti v Kunshanu. 

Celkově se pracovní efektivita zvýšila více než pětinásobně, dodal He. 

Toto je jen příklad, jak moderní technologie posilují policejní systémy v Číně – zemi s nejnižší mírou vražd a nejmenším počtem trestných činů souvisejících se střelnými zbraněmi a výbušninami – při řešení nových typů trestné činnosti v digitální éře. 

Pátek je pátým Dnem čínské lidové policie. Díky neúnavnému úsilí čínských bezpečnostních orgánů o ochranu bezpečnosti obyvatel a udržení sociální stability je Čína považována za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. 

V posledních letech však počet telekomunikačních a síťových podvodů neustále roste, přičemž některé přeshraniční případy cílí na čínské občany. Tyto trestné činnosti představují významnou hrozbu pro bezpečnost a majetek čínských obyvatel. 

S tím, jak telekomunikační a síťové podvody zůstávají na vzestupu a objevují se nové formy kriminality, čínská policie zesiluje boj proti podvodům pomocí technologicky vyspělých přístupů. 

V reakci na novou situaci vyvinulo městské bezpečnostní oddělení ve městě Hefei ve východní čínské provincii Anhui inteligentní mechanismus potírání kriminality, který využívá informační technologie, jako jsou velká data a sémantická analýza, k shromažďování prvků případů – včetně údajů o bankovních kartách, účtech na sociálních sítích a informacích o podezřelých. 

Tento chytrý mechanismus také pomáhá integrovat případy prostřednictvím výpočtů dat. »Inkorporované řešení případů nám usnadňuje odhalování a integraci společných důkazů mezi různými případy. To nejenže pomáhá vytvářet úplnější a silnější řetězec důkazů, ale také šetří justiční zdroje a zlepšuje efektivitu soudnictví,« uvedl Fu Rui, zástupce vedoucího vyšetřovacího centra na bezpečnostním oddělení v Hefei. 

Tato vylepšená strategie boje proti telekomunikačním a síťovým podvodům přinesla hmatatelné výsledky. V roce 2024 úřad zabránil téměř 3 milionům lidí, aby se stali oběťmi těchto zločinů, uvedl Fu. 

Účinné včasné varování je klíčové pro ochranu před telekomunikačními podvody. Protivládní centrum oddělení vyvinulo systém AI, který automaticky volá preventivní hovory a varuje lidi před riziky, že se stanou obětí podvodníků. 

Od spuštění systému bylo uskutečněno téměř 6 milionů varovných hovorů, prozradil protifraudní policejní důstojník Fei Bingqing. »To snížilo náš tlak a zvýšilo úspěšnost našich odrazovacích snah,« uvedl Fei. 

Ve srovnání s tradičními varovnými hovory je tento systém dostupný veřejnosti nepřetržitě, poskytuje konzultace o podvodech a zasílá varovné zprávy cílovým skupinám, čímž usnadňuje běžným lidem získat povědomí o hrozbách telekomunikačních podvodů. 

Čína udržuje tvrdý přístup proti telekomunikačním a síťovým podvodům. V červenci 2023 čínská policie zahájila speciální kampaň na boj proti telekomunikačním a internetovým podvodům pocházejícím ze severního Myanmaru – úspěšně zlikvidovala několik zločineckých doupat. 

Od začátku této kampaně bylo zadrženo celkem 53 000 čínských občanů podezřelých ze zločinů. Dne 30. prosince 2024 bylo v Číně obviněno 39 členů hlavních zločineckých skupin sídlících v severním Myanmaru z telekomunikačních podvodů a dalších zločinů zaměřených na čínské civilisty. 

Čínští prokurátoři spolupracovali s policií na repatriaci finančních prostředků a kompenzaci ztrát obětí. Za prvních deset měsíců roku 2024 bylo zabráněno převedení přibližně 236 miliard jüanů z podvodně získaných prostředků. 

»Použití technologií velkých dat a AI k potírání a řízení telekomunikačních a síťových podvodů pomáhá omezit nárůst těchto zločinů,« uvedl Liu Tiankun, vysoký důstojník provinčního oddělení veřejné bezpečnosti v Anhuji. 

Liu dodal, že s ohledem na změny forem a metod telekomunikačních a síťových podvodů budou bezpečnostní složky i nadále využívat možnosti špičkových technologií při boji proti těmto zločinům od základu a zároveň posilovat povědomí veřejnosti o podvodech.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy