Liz Truss se jmenuje. Premiérkou Spojeného království byla sice krátce, od září do října 2022, rezignaci podala 20. října téhož roku. Proč asi? Hodně jasno vnesla do odpovědi na tuto otázku v čerstvém podcastu Petera MacCormaka.
Vlastní život a morální zásady jí byly evidentně přednější, než za velké peníze poslušně vykonávat příkazy svých nadřízených. Jak dodává aeronet.news, Truss ve zmíněném rozhovoru prohlásila, že Velká Británie je zkrachovalý stát, ve kterém si ještě donedávna občané mysleli, že když jsou u moci neschopní politici, že prostě stačí jít k volbám a navolit tam novou skupinu politiků. Jenže lidé se prý začali probouzet a uvědomují si, že ať zvolí kohokoliv, tak politika se po volbách vůbec nemění. Změní se tváře a jména politiků, ale politika vlády se nezmění. Je potřeba v první řadě změnit systém. Liz Truss to zdůvodnila tím, co sama prý na vlastní kůži v roli premiérky zažila, když prohlásila, že jí drželi metaforickou pistoli u hlavy, aby nedělala politiku, kterou chtěla dělat, tedy vlastní politiku. Bývalá premiérka neuvedla, kdo to jsou »oni« ve smyslu těch, kteří jí drželi onu pistoli u hlavy, ale to si lehce dokážeme odvodit.
Samotné volby neřeší vůbec nic, jen jedni sluhové nahradí druhé, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, a touhle zrůdnou demokracií v mnoha dávkách naočkovaný občan si ještě lebedí, v jak idylické době žije. Truss velmi správně konstatuje, že změna není obsažena ve volbách ale v systému jako takovém. Shrnuto a podtrženo – jde o míru státní a národní svébytnosti. Jednoduše převedeno do praxe – jde o odvahu toho kterého politika, zda se JIM dokáže vzepřít a zda ho veřejnost většinově podpoří. Toť vše, toť celé tajemství politiky. Konec konců, poslechněte si bývalou britskou premiérku sami…
(překlad: aeronet.news)
Robert Fish
A u nás to zažijeme, až Fialu nahradí Babiš.