Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil na »alarmující« nárůst v počtech migrantů, kteří umřeli nebo se pohřešují v důsledku snahy dostat se přes Středozemní moře a Atlantický oceán do Evropy. V loňském roce podle agentury při plavbách na mnohdy chatrných člunech přišlo o život nebo zmizelo přes 3000 lidí.
UNHCR údaj uvádí ve zprávě, na kterou upozorňuje agentura Reuters. Mluvčí úřadu sídlícího v Ženevě Shabia Mantoová na dnešním brífinku řekla novinářům, že bilance mrtvých a pohřešovaných za rok 2021 je skoro dvojnásobná oproti předchozímu roku.
»Pozorujeme prudký nárůst,« uvedla Mantoová. »Je to alarmující,« pokračovala.
K evropským břehům se přes Středozemní moře nebo Atlantik vydávají lidé z různých koutů Afriky, z Blízkého východu či Afghánistánu, tedy z regionů, které často sužují politické krize, krvavé konflikty a nedostatek potravin. Byť do Evropy běženci z jihu nemíří v takových počtech jako na vrcholu tzv. migrační krize v roce 2015, stále se jedná o desetitisíce až statisíce ročně.
Unijní agentura pro ochranu vnějších hranic Frontex v předběžné zprávě o loňském roce hovořila o bezmála 200 000 případech nelegálního překročení hranic a o 57procentním meziročním nárůstu. Za první čtvrtletí letošního roku jich pak zaznamenala lehce přes 40 000, tedy nejvíce od roku 2016. Nejvíce lidí v posledních měsících přicházelo z Balkánu a jednalo se především o Syřany a Afghánce.
I letos už mnozí lidé na migračních trasách vedoucích do Evropy přišli o život. Jen tento víkend podle informací agentury Reuters utonulo u břehů Tuniska 20 lidí, když se potopily čtyři lodě, na nichž bylo celkem 120 migrantů. Libanonské záchranné složky zase objevily osm mrtvol poté, co se v sobotu nedaleko přístavu Tripolis potopila loď se zhruba 60 lidmi na palubě.
(jb, čtk)