Balada nejen o Yellowstonském národním parku

Již nějakou dobu po internetu kolují zprávy, že nově zvolený prezident Spojených států amerických (USA) Donald Trump se chystá zabrat Grónsko, Kanadu a Panamský průplav. Imperialismus jak vyšitý? Jistě. Otázkou je, jaký má on či za ním stojící lobbisté motiv.

Asi nejjednodušší je to v případě Panamského průplavu. Jde přece o strategickou a velice ziskovou vodní cestu, kterou Trumpovi předchůdci neprozřetelně vrátili Panamě. Tak to prý nyní napraví. Protože to nepůjde po dobrém, bude muset být použita síla. Konečně, USA to mají dobře nacvičené z doby, kdy 20. prosince 1989 jejich vojáci svrhli panamského prezidenta Noriegu, kterého následně odvlekli do USA a tam uvěznili. Prováděl prý nezávislejší politiku a to se na zadním dvorku USA nepromíjí.

Složitější to je v případě Kanady a Grónska

Řídce zalidněná Kanada je severní soused USA. Je na nich plně vojensky, politicky i ekonomicky závislá, což stvrdila už v roce 1949 vstupem do vojenského paktu NATO, jenž nebyl založen k obraně členských států, ale k prosazování mocenských zájmů USA v severoatlantickém prostoru a později kdekoliv na světě. Smysl její případné anexe ze strany USA mně uniká.

Ještě řídčeji obydlené Grónsko patří Dánsku, byť má širokou autonomii. Dánsko je, stejně jako celá Evropská unie, vazalem USA. Také v Dánsku a v Grónsku mají USA své vojenské základny, takže mají nezávislost značně omezenou. Co by potřebovaly USA víc? Jde sice o největší ostrov světa, ale ostrov je z velké části zaledněný ledem tlustým často i stovky metrů. Pravda, v posledních desetiletích ledovce v Grónsku rychle tají a také nějaké zajímavé nerostné bohatství se pod nimi nachází. Problém je, že odlednění Grónska není otázka několika let, a to i při stávajícím rekordním oteplení klimatu v Arktidě. Leda že by dostalo další silný impuls.

Proč tudíž chce prezident Trump anektovat své řídce obydlené vazaly – sousední Kanadu a vzdálenější Grónsko? Trochu záhada. Tedy, pokud nejde o nějakou kachnu, vypuštěnou na elektronické sítě k utvrzení manipulativní demokracie. Svůj záměr nyní prezident Trump veřejně oznámil, takže o novinářskou kachnu nejde.

Nebezpečná kaverna pod Yellowstonským národním parkem

Někteří už před lety upozorňovali, že druhý nejstarší národní park na světě – Yellowstonský, vyhlášený v roce 1872 na severu USA na území převážně státu Wuoming – leží na spící sopce, supervulkánu, jež se může aktivovat a jehož výbuch může zničit podle různých odhadů expertů při zvlášť zlém průběhu také téměř celé USA.

Ten supervulkán bohužel není spící, jak se tvrdilo. Obří těleso žhavého magmatu stoupá směrem k povrchu a může vybuchnout. Kdy se tak stane, těžko odhadovat, podle zlých jazyků je to na spadnutí. Podobně nelze solidně odhadovat, jak ničivý to bude výbuch. Pokud se propadne strop kaverny a vřítí se na masy žhavého magmatu vody poměrně vzdáleného Tichého oceánu, může nastat obří výbuch spojený s následnou těžkou devastací prakticky celých USA. Vážně by byla poškozena i Evropa, zejména dlouhým zastíněním Slunce, s následkem zimy, neúrody, hladu.

Zdá se, že prezident Trump je o této hrozbě informován a nebere ji na lehkou váhu. Odvrátit tuto obří katastrofu ale ani USA nejsou s to. Hledá tudíž, jak jinak pomoci ohroženým občanům USA? Je jich asi 340 miliónů. Chce jim pomoci imperialisticky, tj. na úkor druhých, podle oblíbené zásady prezidentů USA »Amerika na prvním místě!«? Nevím.

Také nevím, jak si představuje případné stěhování masy občanů USA do z velké části zaledněného Grónska. Cestu má ale volnou, Dánsko své vojenské letectvo poskytlo Ukrajině a to bylo brzy zničeno vojáky Ruské federace. Ale i kdyby si Dánsko své vojenské letectvo ponechalo, těžko by bylo s to vzdorovat nesrovnatelně silnějšímu letectvu USA.

V případě Kanady lze důvodně předpokládat, že její jihozápad, nacházející se poměrně blízko Yellowstonu, by dopadl podobně zle jako Yellowstonský národní park včetně jeho širokého okolí. Tam by občany USA rozhodně stěhovat nešlo, a to i kdyby na to stěhování byl čas, což v případě rychlého průběhu katastrofy může být nereálné.

Nevím. Je dobře, že prezident Trump své myšlenky sděluje nahlas, takže více méně každý může vědět, co od něj lze čekat. Obyvatelé Kanady a Grónska si asi vzpomenou na přísloví »pro dobrotu na žebrotu«. Neznají historii, že velmoci v případě svých problémů své vazaly klidně obětují? Zdá se, že velice nepopulární kanadský premiér Trudeau mladší z toho dostal psotník a rozhodl se rezignovat na svou funkci. Jistě znáte přísloví o krysách na potápějící se lodi…

Česko zjevně nepřipraveno

Obří katastrofa v Yellowstonu by tvrdě dopadla i na Evropu včetně Česka. Obrovské emise prachu by zastínily Slunce, způsobily obří, nejspíš značně kyselé deště, několikaleté veliké ochlazení, velikou neúrodu a velký hlad. Takovou situaci lze přežít, pokud má příslušná společnost vysoké zásoby potravin a v nouzi zavede přídělový systém na základní potraviny. Problém je, že potravinová soběstačnost byla v Česku prohlášena za komunistický nesmysl, zemědělství je 35 let úspěšně devastováno pod praporem transformace, společné zemědělské politiky EU a nechvalného Green Dealu a zásoby potravin pro případ nouze byly až na výjimky zrušeny, takže se Česko se svou zásobou potravin na 1,5 dne (tedy, pokud i ta nebyla rozkradena) stalo velice zranitelné. Na hrozící obří katastrofu způsobenou výbuchem supervulkánu v USA jsme připraveni velice špatně a Fialově vládě pěti, teď už jen čtyřdemolice, je to jedno. Tím hůř pro nás!

Trumpův zájem o Velkou Británii

Sotva jsem článek dopsal, přišla zpráva z Varšavy, konkrétně ze soukromé televize TVN, vlastněné demokraty USA, aktuálně značka »na prodej«, zpráva, že Trump nad mapami Arktidy oznámil záměr osvobodit Velkou Británii od vlády labouristy Sternera. Je mu prý hrubě nesympatický.

Chápu, že je Sterner Trumpovi nesympatický. Mě také. Naplnění volebních slibů tak, že tisíce protestujících Britů posílá za mříže a protože ve věznicích není místo, nařizuje propustit na pět tisíc vězňů, je skandální. Britští občané protestovali proti zavraždění několika dětí v hudební škole muslimským fanatikem a snahou úřadů a mainstreamových novinářů je tento zločin ututlat, tak jako řadu jiných. Takže protestující občané jsou prý rasisti, bijci migrantů apod. Jestli tomu dobře rozumím, s vražděním britských dětí některými migranty pan Sterner problém nemá. Nemá se ale v žádném případě o tom psát v zájmu perverzní koncepce multikulti a už vůbec se nemá proti vraždění dětí protestovat.

Na druhé straně si myslím, že pan Sterner byl řádně zvolen (tedy, bylo to v jednokolových volbách podle většinového volebního systému, podle kterého se v Británii volí, resp. podpora Labour Party nebyla zdaleka tak vysoká, jak bychom mohli soudit podle získaných mandátů) a že by o tom, kdo bude v Británii vládnout, měli rozhodovat občané Velké Británie a Severního Irska, nikoliv prezident USA.

Boj o Severní ledový oceán

Je dost možné, že pravdu má Pavel Šik, že Trump nezamýšlí svá slova naplnit, ale že se snaží učinit z USA opět velmoc číslo jedna a mimo jiné ovládnout Severní ledový oceán. Jeho necelou polovinu drží Rusko, další významné části drží Kanada a Grónsko, resp. Dánsko. Zájem tam ale má i Velká Británie, Norsko, Island ad. A hrozící katastrofa z aktivizujícího se Yellowstonského supervulkánu? Dost možná prezident Trump věří, že to tak zlé není, resp. nebude, jak někteří experti varují.

Jan Zeman

PS: Osobně Yellowstonský národní park znám jen z vyprávění a fotografií. Podle všeho je tam opravdu hodně k obdivování, měsíc na návštěvu nemusí stačit. Strážci Yellowstonského národního parku své úkoly snad zvládají. Přemnožení medvědi jsou také tam problémem. Hlavní problémem ale je, že pod národním parkem se nachází obrovská kaverna žhavého magmatu, která se rychle aktivuje, magma stoupá k povrchu Země a hrozí způsobit obrovskou katastrofu, nejen v USA.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy