Reforma dávek zhorší situaci velké části domácností

Dávková reforma přinese zhoršení situace pro chudé pracující, osaměle žijící seniorky i samoživitelky s dítětem ve školním věku. Kvůli změně podpory na bydlení by tyto domácnosti mohly mít až o několik tisíc korun na měsíc méně než dnes, částka by jim nemusela stačit na přežití. Vyplývá to z analýzy Platformy pro sociální bydlení a Centra pro společenské otázky SPOT.

Novela, která čeká na své projednání ve Sněmovně, zavádí takzvanou superdávku. Jde o novou dávku státní sociální pomoci, kterou by měly úřady práce vyplácet místo příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Podle ministerstva práce je nová podpora adresnější a motivuje k řešení nepříznivé situace, ulevit má také úřadu práce díky digitalizaci a úbytku administrativy. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu zopakoval, že prosazení a zavedení reformy patří mezi vládní priority do voleb.

Zástupci organizací na pomoc potřebným navrženou podobu kritizují, obávají se zhoršení situace velké části domácností. Kvůli změně podpory na bydlení by mohly mít až o několik tisíc korun na měsíc méně než dnes, částka by jim nemusela stačit na přežití.

Podle autorů analýzy je nová dávka nevhodně nastavená, její výpočet je složitý, nemotivuje ke zvýšení příjmu a splácení dluhů a může přispět k rozšíření chudinských čtvrtí. Bez úprav doporučují projednávaný zákon zamítnout.

»Cílem vzniku analýzy je především racionalizovat debatu, která se kolem revize dávek děje a opřít ji o fakta. Například výše, od které budou prováděny majetkové testy a jejich etičnost je pro nás výrazně méně zásadní než to, že nízkopříjmové české domácnosti, typicky bez úspor, přijdou na dávkách o několik tisíc korun měsíčně. A to přesto, že pracují a snaží se,« řekl k analýze advokační expert Platformy pro sociální bydlení Mikoláš Opletal.

Podle autorů analýzy ministerstvo práce při přípravě vycházelo z nízkých a neodpovídajících hodnot a s experty nastavení nekonzultovalo. »Rozumíme tomu, že je to vládní priorita. Koaliční partneři si ale nemusí být dopadů vědomi. Snažíme se přidat apel na základě nových dat,« dodal Opletal

Podle analýzy hlavní problémy a rizika reformy jsou v nastavení podpory na bydlení a malých uznatelných nákladech. Snížení v době nedostupného bydlení v Česku může vést ke zhoršení situace lidí se špatně placenou prací, rozšíření chudoby a chudinských oblastí i dalšímu poklesu porodnosti, varují autoři.

Zbylé peníze nebudou stačit na živobytí

»Navzdory kampani proklamující větší tvrdost vůči nezaměstnaným je revize namířená především proti chudým pracujícím, což ministerstvo nechce přiznat,« řekl analytik z Platformy pro sociální bydlení, autor analýzy Jan Klusáček. »Vymezení zranitelných a nezranitelných skupin je totiž nastaveno tak, že pokud pracujete v nízkopříjmové profesi a máte mzdu typicky kolem 25 000 korun měsíčně, sebere vám stát po revizi z dávek na bydlení až pět tisíc korun měsíčně,« dodal.

»To, že ministerstvo o někom řekne, že není zranitelný, ještě neznamená, že to tak skutečně je. Jedná se spíše o politické vymezení,« upozornila analytička Centra pro společenské otázky SPOT, autorka analýzy Lucie Trlifajová.

Podle propočtů by samoživitelé z Prahy s jedním dítětem nad sedm let, mzdou kolem 21 000 korun a alimenty 2500 korun, kteří za nájem, poplatky a energie vydávají asi 21 000 korun, přišli po reformě o 1800 korun od státu. Na měsíc by jim po úhradě bydlení zůstalo místo nynějších 12 400 asi 10 600 korun. Pokud by vydělávali 26 400 korun hrubého, dávka by se jim seškrtala proti dnešku o 2700 korun. Místo 15 200 korun by jim zbylo 12 500 korun na měsíc.

Rodina se dvěma malými dětmi ve Frýdku-Místku s výdělkem kolem 24 200 korun, rodičovskou 9300 korun a výdaji za byt a energie zhruba 18 300 korun by měla nově o 2000 korun méně. Na měsíc by to bylo 22 400 místo 24 400 korun. Při mzdě 27 700 korun by propad činil téměř 4300 korun, zbylo by 23 100 místo 27 300 korun na měsíc. Analýza popisuje dopady i na samotné lidi s nízkým výdělkem v nájmu z Prahy a Zlína, domácnosti v exekuci či seniorky. U některých osob může pokles činit až 6700 korun. Autoři zdůraznili, že sledovaným tak zbylé peníze nestačí na živobytí.

Navržené změny nemusí být podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) konečné. Připustil, že podoba reformy se bude ještě »ladit« při projednávání ve Sněmovně.

Předpokládaná účinnost nového zákona je od 1. července 2025.

(jad)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy