Skutečný deficit loňského rozpočtu státu přesáhl 333 miliard korun. Uvedla to na tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. O více než 60 miliard oproti oznámeným 271,4 miliardy vystoupal kvůli mimorozpočtovým půjčkám a nesystémovému příjmu na dani z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax).
»K oficiálně vykázaným 274 miliardám je třeba připočítat jak mimorozpočtové půjčky za 25 miliard, které uměle zvýšily příjmy, bude je nutné splatit s úroky, ale nepromítají se do deficitu, tak končící nesystémový příjem z windfall tax ve výši 36,7 miliardy korun,« uvedla Schillerová a nabídla srovnání s pandemickým rokem 2020, kdy dělala ministryni financí. »V roce 2020, kdy byla po většinu roku zcela uzavřena drtivá většina ekonomiky a stát napumpoval do pomoci firmám a domácnostem astronomických 283 miliard, byl deficit 367 miliard korun,« vypočítala.
»Od pondělí 6. ledna považujeme jakékoli debaty o ozdravování veřejných financí pod Fialovou vládou za zcela bezpředmětné. Výsledky hospodaření za rok 2024, kdy už vláda nikomu nepomáhala, ale naopak rekordně zvyšovala daně, odvody a ceny energií průmyslovým podnikům, jsou naprostým debaklem hospodářské politiky vlády Petra Fialy,« připojila Schillerová.
Podle šéfa stínové vlády a 1. místopředsedy hnutí Karla Havlíčka bude stěžejním úkolem příštího kabinetu nedopustit, aby v Česku byly nadále nekonkurenceschopné ceny energií. Ty jsou v přepočtu na kupní sílu dvoj až třínásobně vyšší než v okolních zemích. »Vládě se definitivně podařilo po třech letech řízení země dostat Česko na elektrické křeslo, doslova a do písmene. Máme nejaktuálnější data z Eurostatu i ostatních agentur, jak se vyvíjely ceny elektřiny. Podle Eurostatu má Česká republika v přepočtu na kupní sílu suverénně nejvyšší cenu elektřiny ze všech evropských zemí,« konstatoval Havlíček a připojil, že v absolutních cenách je ČR sedmá nejhorší z 37 sledovaných zemí.
Katastrofálně podle něj dopadl pohled při srovnání absolutních cen se zeměmi Visegrádské čtyřky. Podle Eurostatu platíme 6,47 Kč za kWh, kdežto Slovensko 3,14, Polsko 2,68 a Maďarsko 2,16. »Eurostat už pracuje s daty ČSÚ, které jsou poupraveny po zásahu pana premiéra, kterému se ceny nezdály. Dovedeme si představit, jak by to vypadalo, kdyby tam byly ceny původní,« řekl Havlíček.
(pk)
FOTO – Facebook
Tomu tupému českého národu to nevadí, jen zdražte více tu elektřinu, to stádo ani nezabučí.