Genetické testování: Rostoucí vědecký přístup k péči o mazlíčky v Číně 

Liu Lina, známá jako „maminka“ svých tří koček, věnuje péči o mazlíčky celý život. S heslem „Miluj je něžně, miluj je skutečně“ se od dětství stará o své čtyřnohé společníky. Dnes tuto péči kombinuje s vědou, když se snaží odhalit „neviditelná život ohrožující rizika“, která by mohla ovlivnit její zvířecí rodinu. 

Čtyřiačtyřicetiletá majitelka geodetické firmy v Xi’anu v severozápadní čínské provincii Shaanxi nyní čeká na výsledky genetického screeningu svých tří koček – siamské, šedé Dragon-Li (čínské Li Hua) s černými pruhy a čistě bílé Li Hua. 

Během každoročního online nákupního festivalu »Double 11« Liu investovala přibližně 4 200 jüanů (asi 585 amerických dolarů) do molekulárních diagnostických sad pro genetický screening. Výsledky očekává za dva týdny. 

Proces testování Liu nepřipadá složitý: »Je to téměř stejné jako test na COVID-19« – sběr vzorků vatovými tyčinkami z úst, nosu a konečníku mazlíčka, jejich zapečetění do kontejnerů a odeslání výrobci testovací sady. 

»Je to sice dražší než návštěva veterináře, ale stojí to za to. Je to investice do zdravého života mých koček,« říká Liu. 

Genetické testování jako nástroj pro lepší péči 

Deng Cao, zakladatel společnosti Chengdu Lyukang Technology Co., Ltd., která vyvíjí diagnostické sady pro identifikaci plemen a genetické testování, považuje genetické testy za »proaktivní« krok k lepší zdravotní péči o mazlíčky. 

»Dřívější nekontrolované snahy o zlepšení čistoty plemen křížením vedly ke genetickým onemocněním. Genetický screening nám umožňuje kvalitu populace mazlíčků postupně zlepšovat a snižovat riziko genetických chorob,« vysvětluje Deng. 

Screening pomáhá majitelům lépe porozumět péči o své mazlíčky. Identifikací dědičných chorob mohou přijmout opatření k oddálení jejich nástupu a zajistit lepší pohodu zvířat. Například polycystické onemocnění ledvin či hypertrofická kardiomyopatie, běžné u koček, lze odhalit genetickým screeningem, přestože často zůstávají bez příznaků. 

U psů mohou testy odhalit genetické choroby kostí. „V takových případech není doporučeno přílišné venčení a majitelé by měli klást důraz na výživu podporující zdraví kostí,“ dodává Deng. 

Růst poptávky po mazlíčcích v Číně 

S rostoucím počtem starších obyvatel, zvyšujícím se počtem jednočlenných domácností a zlepšujícími se životními standardy zažívá čínský trh s mazlíčky rozmach. Podle Bílé knihy o čínském pet průmyslu 2025 vzrostl trh se psy a kočkami v roce 2024 o 7,5 % na 300,2 miliard jüanů. 

Mladí majitelé, zejména mileniálové, tvoří dvě třetiny tohoto trhu. Ti se zaměřují na zdraví a štěstí svých mazlíčků a upřednostňují vědecký přístup k péči. 

Pandemie COVID-19 rovněž změnila vztah lidí k jejich mazlíčkům. »Lidé nyní více chápou význam prevence a včasné péče – a tento přístup aplikují i na své mazlíčky,« říká Deng. 

Technologie a budoucnost trhu 

Lyukang využívá technologie druhé generace sekvenování DNA, které umožňují komplexní detekci genů souvisejících s nemocemi. Společnost nabízí cenově dostupné i diagnostické produkty, čímž uspokojuje různé potřeby majitelů mazlíčků i institucí. 

Do budoucna plánuje společnost vytvořit genetickou databázi místních plemen v Číně, včetně unikátního plemene koček Jianzhou, pocházejícího z Dengova rodného města. »Je to můj sen získat mezinárodní uznání pro toto plemeno,« uzavírá Deng.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy