Robotický žralok velrybí v čínském mořském parku vyvolal diskusi

Velký robotický žralok obrovský v nově otevřeném mořském parku na jihu Číny vyvolal rozruch v médiích a podnítil debaty o tom, zda je používání umělých ryb v takových parcích vhodné. 

Měřící 5 metrů na délku a vážící přes 500 kg plave tento obří robot v obrovském akváriu v mořském světě Xiaomeisha v Šen-čenu v provincii Kuang-tung. Díky mechanickým ploutvím dokáže plavat, otáčet se, vznášet se i potápět, což napodobuje přirozené pohyby skutečného žraloka. 

Z dálky vypadá jako každá jiná skutečná ryba, ale zblízka lze spatřit švy, kde se jeho části spojují. Mnoho lidí si neuvědomuje, že tento podvodní robot je složen ze 13 000 součástek, vybaven 156 senzory a poháněn 14 elektrickými motory. 

Mechanický žralok debutoval v říjnu při otevření akvária. Brzy po návštěvě prvních návštěvníků si získal pozornost na internetu poté, co lidé zjistili, že se nejedná o skutečnou rybu. Někteří byli touto technologickou novinkou ohromeni, jiní vyjádřili nespokojenost, protože podle nich pohled na umělého žraloka snižuje vzácnost a pravost mořského života. 

»Navštívil jsem akvárium, abych viděl skutečné, živé mořské tvory. Kdybych měl zájem o robotické ryby, mohl bych jít do muzea vědy a techniky,« komentoval jeden uživatel na Dianpingu, populární čínské platformě pro recenze podobné Yelpu. 

Mnoho návštěvníků si také online stěžovalo, že nebyli předem dostatečně informováni o tom, že expozice žraloka je simulací, přestože akvárium tvrdilo, že tuto informaci dříve sdílelo na svém účtu na platformě WeChat. 

Čínská vědecká komunita však tento bionický náhradník ocenila, protože robotický žralok ušetří živé žraloky od zajetí a slouží jako vzdělávací nástroj, který může zvýšit povědomí o ochraně mořského života. 

Yu Ziniu, výzkumník z Jihočínského mořského institutu oceánologie při Čínské akademii věd, silně podporuje nasazení mechanických ryb. Řekl agentuře Xinhua, že Čína klade velký důraz na ochranu mořského života a zavádí přísné regulace na odchyt živých žraloků. Podle něj může věrný robot nabídnout návštěvníkům poutavý zážitek a zároveň se vyhnout odchytu a přepravě živých exemplářů, čímž přispívá k ochraně vzácných mořských druhů. 

Jeden z největších druhů ryb na světě, skutečný žralok obrovský, může dorůstat délky až 20 metrů. Navzdory své velikosti jsou tito žraloci mírná stvoření, která se mohou dožít 70 až 100 let. Kvůli lidské činnosti a změnám ekologického prostředí však populace divokých žraloků obrovských klesá. Ne všechna akvária v Číně mají kapacitu pro jejich chov a jejich rozmnožování zůstává výzvou, dodal Yu. 

»Velké mořské živočichy chované v zajetí čeká průměrná délka života pět let,« uvedl Li Jianping, ředitel Akademie budoucích oceánů na Oceánské univerzitě v Číně, a dodal, že akvária mají potíže s poskytováním prostředí, které by se blížilo jejich přirozenému habitatu. 

Akvárium v Šen-čenu agentuře Xinhua sdělilo, že při rozhodování o použití mechanického žraloka místo živého zohlednilo ochranu mořského života. Očekává také, že velká robotická ryba se stane novou oblíbenou atrakcí vedle dalších hvězdných druhů v akváriu. 

Žraloci obrovští jsou aktuálně zařazeni na červený seznam ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody a jsou uvedeni jako národní chráněné volně žijící zvíře druhé třídy v Číně. 

Bionické žraloky obrovské bylo možné spatřit v mnoha mořských parcích v posledních letech. V roce 2022 získal mediální pozornost robotický žralok vystavený v akváriu v Šanghaji. Loni představilo mořské letovisko ve městě Čeng-čou v provincii Che-nan mořské živočichy řízené umělou inteligencí, včetně robotického žraloka obrovského. 

Dai Bin, vedoucí Čínské akademie turistiky, věří, že začlenění digitální bionické technologie a dalších nejmodernějších technologických inovací do tematických parků představuje nevyhnutelný trend. 

Při srovnání expozice robotických ryb s tradičními exponáty živých exemplářů uvedl, že jejich vztah by měl být »vzájemně se doplňující a výrazný«. 

Nicméně Lin Huanjie, vedoucí Institutu pro výzkum tematických parků v Číně, poznamenal, že akvária by měla návštěvníky předem výslovně informovat o přítomnosti robotických ryb, a nenechávat to na jejich vlastním objevu. 

Vzestup robotických ryb je také reakcí na rostoucí obavy o welfare zvířat. Mnoho zoologických zahrad v Číně zrušilo komerční vystoupení zvířat a zlepšilo jejich zacházení. 

»V budoucnu dojde k výraznému poklesu ve využívání zvířat k předvádění, což možná se přestanou využívat úplně,« řekl Lin. »To znamená, že zoologické zahrady a akvária budou muset diverzifikovat své nabídky. Kromě zábavy by mohly zkoumat nové způsoby, jak zlepšit zážitky návštěvníků.« 

S ohledem na obrovský tržní potenciál se do vývoje bionických robotických ryb pustilo mnoho čínských výzkumných organizací a podniků. Vyvinuli již několik prototypů, včetně bionického zlatého arowany a bionických bezploutvých sviňuch. 

Vývojář robotického žraloka v Šanghaji, No. 111 Factory, je dceřinou společností Třetí akademie Čínské korporace pro vědu a průmysl ve vesmíru. Tato společnost přispěla svými technickými odbornými znalostmi k mnoha národním kosmickým misím, včetně pilotovaných letů do vesmíru a lunárního průzkumu. 

Vědci uvedli, že kromě poskytování zábavy a vědeckého vzdělávání o mořských živočiších mohou robotické ryby pomoci při pokroku v oceánografickém výzkumu. Například roboti mohou asistovat při studiu mechaniky plavání ryb, stejně jako při plnění různých úkolů, jako je monitorování kvality vody, archeologický průzkum, mapování moří nebo dokonce vyhledávání zásob hořlavého ledu (zvláštní forma ledu obsahujícího metan). 

Po dvouměsíční smršti diskusí se akvárium v Šen-čenu rozhodlo ponechat robotického žraloka obrovského v expozici a nadále poskytovat rozmanité a inovativní formy vystavování, aby maximalizovalo společenskou hodnotu těchto špičkových mořských tvorů. 

Yu doufá, že akvária budou efektivně využívat své zdroje k podnícení veřejné zvědavosti o mořském životě a vědě, čímž zvýší povědomí o ochraně zvířat a ekologickém prostředí naší planety. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy