Vzorky Chang’e-6 odhalují obnovení měsíčního magnetického pole

Vzorky hornin odebrané z odvrácené strany Měsíce čínskou lunární sondou Chang’e-6 poskytly průlomové poznatky o vývoji magnetického pole Měsíce. 

Analýza vzorků, zveřejněná ve čtvrtek v časopise Nature, naznačuje neočekávané obnovení síly měsíčního magnetického pole před 2,8 miliardami let po prudkém poklesu přibližně před 3,1 miliardami let. Tento objev zpochybňuje převládající teorii, že měsíční dynamo zůstalo po tomto poklesu v nízkoenergetickém stavu. 

Jedná se o první paleomagnetická data získaná z odvrácené strany Měsíce a poskytují zásadní poznatky o středních stádiích vývoje lunárního dynama, geofyzikálního mechanismu, který v minulosti generoval magnetické pole Měsíce. 

Dne 25. června tohoto roku se lunární sonda Chang’e-6 vrátila na Zemi s 1 935,3 gramy měsíčních vzorků odebraných z dosud neprozkoumané odvrácené strany Měsíce. 

Výzkumníci z Institutu geologie a geofyziky (IGG) při Čínské akademii věd analyzovali čtyři fragmenty čediče z mise Chang’e-6 a zjistili zvýšení intenzity paleomagnetického pole, což naznačuje možné znovuaktivování měsíčního dynama po počátečním rychlém poklesu. 

Podle studie předpokládají, že obnovení dynama by mohlo být přičítáno změnám v jeho primárních zdrojích energie nebo znovuoživení původních hnacích sil. 

Satelitní a povrchová data z Měsíce ukazují, že na něm dnes neexistuje globální dipólové magnetické pole. Předchozí výzkumy měsíčních vzorků odhalily, že magnetické pole Měsíce, podobné tomu pozemskému přibližně před 4,2 až 3,5 miliardami let, zažilo dva prudké poklesy a zaniklo někdy po 1 miliardě let. 

Současná data se však zaměřují převážně na období před 3 miliardami let a poskytují jen málo informací o vývoji měsíčního magnetického pole v jeho střední až pozdní fázi a téměř žádné detaily o odvrácené straně Měsíce. 

Porozumění vývoji lunárního dynama má velký význam pro odhalení vnitřní struktury Měsíce, jeho tepelné historie a povrchového prostředí, uvedl Cai Shuhui z IGG, odpovědný autor studie. 

Recenzent článku uvedl, že týmové »vysoce originální výsledky« zaplňují miliardu let dlouhou mezeru v paleomagnetickém záznamu Měsíce a poskytují »první paleomagnetická měření z odvrácené strany Měsíce«, což představuje »významný pokrok v našem chápání lunárního magnetismu«. 

Výsledky jsou nejnovějšími zveřejněnými poznatky vycházejícími ze vzorků vrácených sondou Chang’e-6. V listopadu tým IGG uvedl dvě vulkanické události, k nimž došlo na odvrácené straně Měsíce před 2,8 miliardami a 4,2 miliardami let, což bylo rovněž publikováno v časopise Nature. 

Další studie, publikovaná tehdy v časopise Science, potvrdila, že vzorky s nízkým obsahem titanu odebrané sondou Chang’e-6 jsou přibližně 2,83 miliardy let staré, což poskytuje důkazy o vulkanické aktivitě na odvrácené straně Měsíce. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy