Kéž by syčel, byla by to totiž známka toho, že do té trouby takříkajíc přitéká. V tom je právě ta potíž. Že za chvíli už ani nepřiteče, nebude odkud, hlavně však nebude za co…
DÍL 1
Skutečnost, že se Česká republika zbavila závislosti na dovozu ruského plynu, považuji za historický krok pro naši bezpečnost a za klíčový úspěch mé vlády. Politický souboj bohužel přináší i různé dezinterpretace a záměrné zpochybňování. Já ale s radostí znovu zopakuji, proč jsme dnes skutečně nezávislí, a také, jak se to stalo, píše v komentáři pro iDNES.cz a MF DNES premiér a předseda ODS Petr Fiala.
DÍL 2
Katar zastaví přepravu zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropské unie, pokud členské státy budou přísně prosazovat novou směrnici zasahující proti nucené práci a poškozování životního prostředí. V rozhovoru pro britský list Financial Times to v neděli uvedl katarský ministr energetiky Saad Al-Kaabí.
DÍL 3
Ministr zahraničí Jan Lipavský se 7. prosince 2024 zúčastnil mezinárodní konference Doha Forum v Kataru, která se zaměřuje na aktuální globální otázky a výzvy.
Ministr zahraničí Jan Lipavský se při své návštěvě konference Doha Forum setkal s významnými politickými představiteli. Jednal s katarským premiérem a ministrem zahraničních věcí Mohammedem bin Abdulrahmánem Al Tháním, se kterým diskutoval o možnostech rozšíření hospodářské spolupráce, investic a humanitární pomoci Ukrajině. Dále se setkal s místopředsedou vlády a státním ministrem obrany Saúdem bin Abdulrahmánem Al Tháním, s nímž probral potenciál spolupráce v obranném průmyslu.
Během fóra měl také bilaterální jednání s Christophem Heusgenem, předsedou Mnichovské bezpečnostní konference, a s americkým kongresmanem Abrahámem Hamádem, kde se zaměřil na česko-americké vztahy v kontextu měnící se politické dynamiky USA. Na panelové diskusi věnované ruské agresi vůči Ukrajině zdůraznil český závazek podporovat mezinárodní právo a bezpečnostní spolupráci. Návštěva podtrhla aktivní roli Česka při řešení globálních výzev a rozvoji vztahů s Katarem, což dále posílilo strategický dialog obou zemí. (zdroj: web ministerstva zahraničí) Že by o tom plynu katarští činitelé Jendovi neřekli?
DÍL 4
1. ledna 2025 od 7 hodin ráno bude moci ukrajinská potrubní soustava přepravovat zemní plyn pouze neruského původu. Potvrdil to dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal během interpelací v Nejvyšší radě, píše agentura Interfax-Ukrajina. »Smlouva o tranzitu plynu vyprší 1. ledna 2025 v 7:00 hodin, tranzit bude fyzicky zablokován a obnovení tranzitu bude možné pouze v případě, že na žádost Evropské komise budeme přepravovat neruský plyn přes náš systém,« řekl Šmyhal.
DÍL 5
Slovenský premiér Robert Fico (SMER-SD) se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kvůli jednání o dodávkách plynu. A »ruskožraví« politikové, s nehorázným adjektivem ČEŠTÍ, a novinářští prostitutové stavějí Ficovi šibenici. Jako kdysi Beneš Tisovi.
DÍL 6
Státy Evropské unie musejí nakupovat více americké ropy a zemního plynu, uvedl zvolený americký prezident Donald Trump. V opačném případě bude nucen zavést cla, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump se úřadu ujme v lednu příštího roku. Evropská komise (EK) dnes v reakci uvedla, že je připravena s nastupujícím prezidentem jednat o prohloubení spolupráce.
My se od toho plynu, jak říká Fiala, opravdu odstřihneme. Ale fakticky, na věky věků, protože si ho finančně nebudeme moct dovolit. Zbytečné lamentování. Kdo chce kam, pomozme mu tam.
Pavel Votruba