SOCDEM: Spravedlivá důchodová reforma je v dnešní době daňová reforma

Vládní »důchodová reforma« podle Sociální demokracie žádnou reformou není. SOCDEM v poměrně rozsáhlé analýze kritizuje, že »jde o další ožebračování lidí, pracující budou pracovat déle za méně peněz«.

»Vláda zvyšuje věk odchodu do důchodu na 67 let, i když ví, že většina lidí tak dlouho pracovat nevydrží, snižuje důchody novým důchodcům a naprosto ignoruje zdravotní situaci náročných profesí. Změny negativně dopadnou na každého, kdo půjde do důchodu už v roce 2026. Návrh nijak nepočítá s dofinancováním důchodů z jiných zdrojů než ze zdanění práce,« upozorňuje SOCDEM.

Zvyšování důchodového věku kritizovalo i Ministerstvo zdravotnictví. »Pokud se většina lidí nedožije starobního důchodu ve zdraví, bude muset odcházet do předčasného a invalidního důchodu nebo se do penze promarodí. Ostatní skončí bez práce na dávkách. Navíc vzroste počet pracovních úrazů a nemocí zpovolání. Finance vynakládané na starobní důchody se tak jen přesunou do jiných systémů a stát neušetří téměř nic. Pouze naroste byrokracie, mezi lidmi se prohloubí pocit nespravedlnosti a klesne důvěra ve stát,« uvedla Sociální demokracie.

Důchodová reforma pro 21. století musí podle SOCDEM vystoupit z bubliny pojistného systému. »Financovat penze jen ze zdanění práce (odvody zaměstnanců jsou reálně daní z práce) je zastaralé a nedostatečné,« uvádí sociální demokraté.

Jedním z řešení je prorodinná politika. SOCDEM chce prosadit podporu mladých rodin veřejnými službami, tzn. levným bydlením (hlavně startovacími byty) a bezplatnými školkami a jeslemi.

»Spravedlivá důchodová reforma je fakticky v dnešní době daňová reforma. Moderní daňový mix má po vzoru západních zemí danit především kapitál a velké korporáty, ne lidskou práci a spotřebu. Lidé v Česku jsou zdaněni příliš a SOCDEM další zdanění pracujících odmítá! Vyšší náklady na penze musíme dofinancovat ze zdanění obřích majetků nad 100 milionů Kč, velkého byznysu a bank. K tomu je potřeba omezit odliv zisků do zahraničí a zneužívání transferových cen, efektivněji určovat základ daně právnickým osobám, zavést sektorovou daň a progresivně zdanit příjmy a majetky,« píše se v analýze.

Důchodový věk musí být podle SOCDEM zastropován nejvýše na 65 letech. Ještě před dosažením 65 let věku mají mít právo odcházet do důchodu zaměstnanci v náročných profesích z celé III. i IV. kategorie. Jde o hutníky, svářeče, hloubkové potápěče, pracující v lesnictví, v noci, ve vícesměnném provozu atd. – cca o 420 tisíc lidí. »Ministr Jurečka sliboval, že zavede dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, konkrétně pro část III. kategorie a celou IV. kategorii prací, tedy pro cca 120 tisíc zaměstnanců. Vláda nicméně pracující podvedla a poslanci SPOLU úpravu omezili jen na IV. kategorii prací, tedy na pouhých 12 tisíc lidí,« kritizuje SOCDEM.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy