Masivní protesty odborů? Po vánočních svátcích a Novém roce to může být realita České republiky. Připustili to na dnešním brífinku před Úřadem vlády a jednáním tripartity odboráři z Průmyslové aliance odborových svazů (PAOS) i sám předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Předseda OS KOVO, největší odborové organizace v ČR, která sdružuje 78 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu, Roman Ďurčo kritizoval podobu sociálního dialogu a přístup vlády i zaměstnanců. »Máme velké obavy o naše zaměstnance a o náš průmysl jako celek,« řekl novinářům předseda OS KOVO, která je součástí PAOS podobně jako odbory horníků, stavebníků, potravinářů, energetiků a také jako svaz textilního a kožedělného průmyslu.
Podle Ďurča nejde jen o situaci v České republice, ale v celé Evropě, kdy se tisícovka odborářů z naší země chystá rovněž na demonstraci do Bruselu na podporu evropského průmyslu. Reálná je například obava, že automobilky budou ve velkém propouštět. PAOS již zajišťuje dopravu, odboráři dorazí do belgické metropole autobusy.
Ďurčo zkritizoval i »nepovedenou důchodovou reformu« a vyzval k dodržování zaměstnaneckých práv formou zákoníku práce. Nejvíce se ohradil vůči možné výpovědi bez udání důvodu. »Vnímáme velké nebezpečí a tlaky na tuto záležitost. Jestli se výpověď bez udání důvodu bude prosazovat v dalším čtení zákona, začnou protesty a OS KOVO bude jejich lídrem. Vyjdeme do ulic,« varoval Ďurčo.
Ačkoli ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce není, odbory jsou ostražité. Vycházejí z čerstvé zkušenosti s tzv. důchodovou reformou, kdy sliby neplatily a do zákona se do poslední chvíle dostalo omezení počtu pracovníků náročných profesí s nárokem na dřívější důchod z přibližně 120 tisíc na 12 tisíc.
Kritikou nešetřil ani Jana Rafaje, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR, který je podle odborů »hlásnou troubou české vlády«. »Kolektivní smlouvy vyššího stupně má měsíc na stole. Nedorazilo žádné vyjádření. My očekáváme, že si s námi sednou za stůl, i v rámci toho, že byla přijata evropská směrnice o minimální mzdě, kdy by se měl vést dialog na vyšší úrovni,« řekl Ďurčo. »Sociální dialog znamená vést dialog. Ne jako to dělá Svaz průmyslu a dopravy. Dialog neznamená sedět ve stejné místnosti a něco někomu říct, aniž by následovala dohoda,« připojil se předseda ČMKOS Středula.
Důležitým tématem pro odboráře jsou platy. Koaliční kabinet má ve středu rozhodnout o valorizaci platových tarifů 846 300 pracovníků veřejných a státních služeb. Učitelům by se měl od ledna zvednout plat o sedm procent, dalším pak o 1400 korun. Odbory to považují za nedostatečné a zasazují se o přidání o 2200 Kč. »Máme bohužel informaci, že zaměstnancům ve veřejné správě, například na Úřadě práce, hrozí dokonce pokles jejich příjmů, přestože snížili počet zaměsntanců, přestože mnozí říkali, jak je to pozitivní a jak jim porostou příjmy. V roce 2025 hrozí, že se to nestane,« řekl Středula s tím, že odbory chtějí podpořit argumenty pro částku 2200 Kč. »Zároveň je disharmonie mezi tím, co říkají politici a jak vypadá realita,« připojil Středula.
Situace je podle něj velice vážná. »Myslíme, že to je neudržitelné a nemá to souvislost s volbami, ale s tím, že vláda rozhoduje, jak rozhoduje, a to i ve světle toho, že se ústavním činintelům mají zvýšit platy o výrazné procento. Myslíme, že vzdálenost mezi platy ústavních činitelů a zaměstnanců, kteří pro ně dělají, je opravdu velmi vysoká,« řekl Středula a nevyloučil protestní akce.
Ty podle něj záleží na jednotlivých skupinách zaměstnanců, kteří se bouří. Naposledy to byli zaměstnanci bezpečnostních složek a justice. »Například v kultuře je situace velmi vážná. Uvidíme, jakým způsobem se budou kolegové po svátcích rozhodovat,« dodal Středula.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar
Stejně zase couvnou. A nebude nic. Akce Milionu chvilek proti tomu bohužel vypadají impozantně.
No… už bylo načase, aby se rozhoupali.