Zoo Ostrava jako oáza života i v zimě

Vánoce už pomalu klepou na dveře a většina rostlin v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se uložila k zimnímu odpočinku. V okolí plodonosných dřevin a keřů je ale i v tomto období docela živo – na plodech hodují ptáci žijící volně v přírodním areálu.
 
V areálu ostravské zoologické zahrady a botanického parku jsou vysazeny stovky plodonosných keřů, které jsou právě v zimním období vyhledávaným zdrojem potravy pro volně žijící ptáky. Patří k nim jeřáby, přísavníky, skalníky, pámelníky a další. Skalníky s červenými bobulemi lákají zejména sýkory, které mezi větvemi provádějí doslova akrobatické kousky, pámelníky nabízejí bohatou hostinu pro hýly a další pěnkavovité ptáky, kteří si pochutnávají na jejich sladkých plodech. Jiné plody, tentokrát z teplých oblastí naší zeměkoule si mohou návštěvníci v tomto chladném období prohlédnout v tropických a subtropických pěstebních sklenících, které jsou situovány v zázemí zoo. Zde právě plodí banánovník, různé druhy citrusů – citroník, pomeranč, pomelo či kumkvát.
 
Pozornost přitahuje i rostlina s drobnými zářivě červenými plody. Pochází původně z oblastí Jižní a Střední Ameriky, kde je nejčastěji označována jako Pigeonberry – holubí bobule nebo také holubinec. U nás je známá pod českým názvem samošek a její vědecký název zní Rivina humilis. Ještě nedávno byla zařazena do čeledi Phytolaccaceae – líčidlovité, tedy k rostlinám využívaným pro své přírodní barvivo. Dnes se řadí do čeledi Petiveriaceae. Ve své domovině roste v lesích, houštinách a podél cest. Pěstuje se také jako okrasná rostlina v teplých oblastech po celém světě. Ceněna je jako půdokryvná rostlina odolná vůči stínu. Šťáva z bobulí byla v minulosti používána jako barvivo a inkoust. Plody obsahují pigment známý jako rivianin nebo rivinianin. V přírodě je to také hostitelská rostlina pro housenky motýla Cyanophrys goodoni.
 
Do skleníkového areálu mohou zájemci nahlédnout tento a příští víkend (do 22. prosince) v rámci komentovaných prohlídek skleníků (v 11 a ve 14 hod.). Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo a trvají cca 60–90 min. Z důvodu omezené kapacity zoo doporučuje rezervaci předem prostřednictvím online systému. Sraz zájemců je u výběhu plameňáků, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Během vánočních prázdnin pak proběhnou speciální vánoční prohlídky, a to 27. a 30. prosince – vždy v 11 hod.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/David Kubala
 

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy