Čína, která se orientuje v komplexním globálním ekonomickém prostředí, se snaží stimulovat domácí poptávku, aby se vypořádala s okamžitými i dlouhodobými výzvami.
Politika Číny zaměřená na oživení spotřebitelských výdajů a investic již přinesla výsledky, jak uvedli hosté deváté epizody Čínského ekonomického kulatého stolu pořádaného agenturou Nová Čína, která byla odvysílána v pondělí.
Nabírání na obrátkách
Čína zvýšila úsilí, které kombinuje okamžitá politická opatření se strukturálními reformami, aby podpořila domácí poptávku.
Díky těmto opatřením, mezi něž patří podpora modernizace zařízení, výměna spotřebního zboží, stabilizace realitního trhu a řešení rizik spojených s dluhy místních vlád, se začínají objevovat známky zlepšení domácí poptávky.
Maloobchodní tržby spotřebního zboží, hlavní ukazatel spotřeby, vzrostly v říjnu meziročně o 4,8 %, což je zrychlení oproti 3,2% růstu zaznamenanému v září, uvedl Národní statistický úřad (NBS).
Díky programu výměny zboží, který spotřebitelům nabízí dotace na nákup nových produktů, zaznamenaly domácí spotřebiče a audiovizuální zařízení v říjnu meziroční nárůst tržeb o 39,2 %.
Růst fixních investic v zemi zůstal stabilní po dva po sobě jdoucí měsíce, přičemž za období od ledna do října dosáhl meziročního zvýšení o 3,4 %.
Podpořena stabilním ekonomickým oživením a obnoveným turistickým průmyslem přepravila čínská železniční síť během prvních 11 měsíců roku rekordních více než 4 miliardy cestujících, což překonalo 3,86 miliardy cest zaznamenaných za celý rok 2023.
Zhao Chengfeng, úředník z Národní rozvojové a reformní komise, uvedl, že země letos dosud přidělila přibližně 6 bilionů jüanů (asi 834,84 miliard amerických dolarů) z vládních investičních fondů. Tyto prostředky podpořily realizaci hlavních národních strategií, posilování bezpečnostních kapacit v klíčových oblastech, obnovu po katastrofách, zlepšení prevence a řešení krizí, stejně jako projekty na zlepšení životních podmínek, zvýšení zaměstnanosti a podporu spotřeby.
»Tyto projekty by měly hrát významnou roli při podpoře letošního hospodářského růstu a splnění celoročních cílů v oblasti ekonomického a sociálního rozvoje,« řekl Zhao.
HDP Číny vzrostl v prvních třech čtvrtletích roku 2024 meziročně o 4,8 %. Země si stanovila cíl hospodářského růstu pro tento rok kolem 5 %.
Růstové bolesti
Nedostatek efektivní poptávky v Číně pramení jak z cyklických, tak strukturálních faktorů, které analytici považují za výzvy vyplývající z vývojového procesu.
»Jde o růstovou bolest, kterou musí Čína překonat během transformace a modernizace své ekonomické struktury a přechodu od starých k novým motorům růstu,« řekla Chen Lifen, výzkumnice z Centra pro výzkum rozvoje při Státní radě Číny, což je vládní think-tank.
Chen uvedla, že úpravy na čínském realitním trhu vedly ke snížení investiční poptávky, zatímco rostoucí nejistoty ve světovém hospodářském vývoji oslabily vnější poptávku, což narušilo dynamiku růstu domácí poptávky.
V roce 2021 bylo na čínském realitním trhu prodáno 1,8 miliardy čtverečních metrů obytných nemovitostí, ale v roce 2023 toto číslo kleslo na 1,12 miliardy čtverečních metrů, ukazují údaje NBS.
Podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii Michaela Spence dosáhla Čína fáze vývoje, kdy by domácí, nikoli vnější, poptávka měla tvořit většinu agregátní poptávky.
»Přechod od modelu růstu založeného na exportu a investicích k modelu založenému na domácí spotřebě a inovacích znamená zásadní strukturální transformaci,« napsal Spence v nedávném článku.
Nicméně existuje mnoho důvodů k optimismu. Ekonom poznamenal, že »výzvy, jimž Čína čelí, jsou náročné, ale ne nepřekonatelné. Při jasném a dobře zacíleném politickém přístupu lze růstovou dynamiku obnovit během dvou až tří let.«
»Měli bychom zachovat důvěru v hospodářský růst Číny,« dodala Chen s tím, že jakmile začnou opatření na podporu domácí poptávky přinášet výsledky, posílí tržní důvěru, podnítí obchodní investice a posílí dynamiku ekonomické expanze.
Zdroj růstu
Domácí spotřeba je „spolehlivým zdrojem růstu“ čínské ekonomiky, uvedla výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgieva na tiskové konferenci v odpovědi na otázku agentury Nová Čína.
»Zvýšení úrovně spotřeby v méně rozvinutých oblastech ekonomiky, jako je zdravotní péče, vzdělávání, péče o seniory, a větší důraz na služby jako hnací sílu růstu by mohlo pomoci,« dodala. »Jsem si jistá, že čínské vedení zkoumá tyto možnosti.«
MMF varoval, že globální ekonomice hrozí »uvíznutí v nízkém růstu a vysokém dluhu« a vyzval politiky k přijetí opatření na snížení dluhů a realizaci prorůstových reforem.
Postavit Čínu do globálního kontextu může být užitečné. Podle průzkumu ConsumerWise společnosti McKinsey patří čínští spotřebitelé mezi nejdůvěřivější na světě. Poslední výsledky z průzkumu z letošního srpna ukazují, že 59 % čínských spotřebitelů uvedlo, že ekonomika se během dvou až tří měsíců zotaví, ve srovnání s 41 % amerických, 30 % britských a 13 % japonských spotřebitelů.
Když hovořil o perspektivách růstu čínské spotřeby, Yang Nie, úředník Ministerstva obchodu, vyjádřil velmi optimistický výhled. Poznamenal, že země má rozsáhlý trh s více než 1,4 miliardy obyvatel, 190 miliony obchodních subjektů, kompletní průmyslový systém a různé spotřební scénáře, které prosperují.
Yang uvedl, že s tím, jak životní úroveň čínských občanů stále roste, se spotřebitelé nyní více zaměřují na služby, spotřebitelské zkušenosti a také na zelené a nízkouhlíkové produkty, což vytváří novou poptávku a příležitosti pro spotřebu.
Zhao dodal, že Čína usiluje o podporu technologických inovací a průmyslové modernizace, zlepšení infrastruktury a veřejných služeb, aby naplnila očekávání obyvatel po lepším životě, a má tak značný potenciál ke zvýšení investičního růstu.
Zdůraznil několik sektorů, které vyžadují zvýšené investice, včetně zelené energie, nové infrastruktury, vodohospodářských projektů, nově vznikajících odvětví, budoucích technologií a oblastí souvisejících s životními podmínkami lidí.
(Xinhua)