Sněmovna začne dnes odpoledne schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok. Ten počítá se schodkem 241 miliard. Před samotným hlasováním o návrhu se budou muset poslanci vypořádat s celkem 113 pozměňovacími návrhy, které načetli ve druhém čtení především zástupci opozice. Vzhledem ke koaliční většině se očekává, že žádný z těchto návrhů neprojde a Sněmovna rozpočet schválí. Počítá se s nočním jednáním dolní komory.
Navrhovaný rozpočtový schodek na příští rok se má proti upravenému letošnímu rozpočtu snížit o 41 miliard korun. Příjmy státu se v porovnání s letoškem mají zvýšit o 146 miliard korun a výdaje mají vzrůst proti upravenému rozpočtu o 105 miliard korun. Navrhované příjmy představují 2,086 bilionu a výdaje 2,327 bilionu korun.
Poslanci se budou muset vypořádat s více než dvěma sty pozměňovacími návrhy. Počítají s přesunem peněz uvnitř rozpočtu v souhrnu za zhruba 224 miliardy korun. Většinu z nich požadují opoziční zákonodárci a je téměř jisté, že koalice je odmítne.
Například předseda ANO Andrej Babiš s předsedkyní poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou chtějí vzít 400 milionů z rozpočtu úřadu vlády a přesunout je Národní sportovní agentuře.
Poslanci za hnutí SPD podali celkem 35 pozměňovacích návrhů. Celkem hnutí navrhuje přesuny za téměř 140 miliard korun, vzít je chce primárně americkým zbrojařům, Bruselu, solárním baronům nebo neziskovým organizacím s ideologickým politickým programem. Poslankyně SPD Marie Pošarová chce přidat celkem 13,5 miliardy korun na podporu bydlení. Vzít je chce z peněz na podporované zdroje energií. Její stranický kolega Jan Hrnčíř chce odebrat 35 miliard korun z odvodů do rozpočtu EU a přesunout je do vládní rozpočtové rezervy na kompenzace poplatků za obnovitelné zdroje energie a růstu cen regulované složky elektřiny pro domácnosti a firmy a na zvýšení platů nepedagogických pracovníků ve školství a nelékařských pracovníků ve zdravotnictví. Miliardu na bydlení chce přidat i poslanec ANO Milan Wenzl.
Projdou pouze změny, na nichž je koaliční shoda
Koaliční shoda je na přijetí čtyř změn. Jde o přesun jedné miliardy korun ze sociálních dávek bezpečnostních sborů na platy policistů a hasičů, který má podporu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Projde také návrh s podporou ministra zemědělství Marka Výborného na přesun 700 milionů na posílení vodního hospodářství na úkor společné zemědělské politiky. Shoda je také na přesunu půl miliardy na platy justičních pracovníků, peníze mají jít z platů ústavních činitelů, které by měly růst »pouze«o sedm procent místo původně rozpočtovaných čtrnácti procent. Posledním přesunem je 30 milionů z vládní rozpočtové rezervy na podporu mládežnických organizací.
Rozpočet nekritizuje pouze opozice, ale také Národní rozpočtová rada a poradci prezidenta republiky. Vadí jim, že v návrhu se počítá s částkou 8,5 miliard na obnovitelné zdroje, samotné ministerstvo průmyslu však uvádí, že by potřebovalo přes 30 miliard. Vláda v návrhu také počítá s tím, že už od září budou platy nepedagogických pracovníků vyplácet samosprávy, příslušný zákon však zatím nebyl přijat.
Navzdory kritice se očekává, že Sněmovna vzhledem ke koaliční většině rozpočet schválí se změnami, na nichž je koaliční shoda. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá. Zákon o státním rozpočtu dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Ten sice pohrozil, že vzhledem k tomu, že jeho poradci sdílejí pochyby rozpočtové rady, návrh nemusí podepsat, je to však hodně nepravděpodobné.
(jad)