Vraťte důchodovou reformu zpět do Poslanecké sněmovny! S takovou výzvou se dnes na senátory obrátila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Senát se bude spornou vládní důchodovou reformou, kterou odboráři označili za deformu, zabývat ve středu.
Zákon odmítá opozice, odbory, ale také část vládních senátorů. Nejvíce kritizovaný je pozměňovací návrh, který připravil o předčasné důchody na 120 tisíc zaměstnanců z rizikových povolání.
»Reforma by měla být něco, co vede k něčemu lepšímu, co něco posouvá k lepším hodnotám, ale to se bohužel nekoná. Proto ČMKOS považuje to, co bylo předloženo, nikoli za reformu, ale za deformu,« řekl dnes novinářům předseda ČMKOS Josef Středula.
Zdůraznil, že návrh zhoršuje věk pro odchod do důchodu a také parametry důchodového systému. »To je pro nás neakceptovatelné. Přicházíme proto s výzvou, aby Senát vrátil tento návrh zpátky do Poslanecké sněmovny,«uvedl. Tam by podle něj mělo dojít minimálně k takové úpravě předlohy, jakou měla před tím, než do ní předsedové poslaneckých klubů ODS a TOP 09 načetli pozměňovací návrh, který vyškrtl pracující ve třetí kategorii rizika z možnosti odejít do předčasného důchodu bez jeho krácení.
Celkově považují odbory vládní reformu za neakceptovatelnou. »Jde o návrh, který zhoršuje situaci těch, kteří jsou méně příjmoví,« uvedl Středula. Jako další důvod zmínil zvýšení věku odchodu do důchodu. »Není pro to důvod. Český zaměstnanec odpracuje kvůli delší pracovní doby až o devět let více než např zaměstnanec v Německu. Fyzický fond zaměstnance je tak mnohem více opotřebován. Nemyslíme si, že by měl někdo řešit problémy veřejných financí na úkor důchodců,« prohlásil Středula.
Pro zvyšování věku odchodu do důchodu není důvod
Zároveň představil několik grafů, mezi nimi i graf Eurostatu o nákladech evropských zemí na důchody. Česko je podle něho pod průměrem EU. »Náklady na důchody jsou v Česku zhruba 8,5 procenta HDP, v Německu 12 procent HDP. To znamená, že to je jinak, než se tu říká,« uvedl odborový předák.
Odbory ostře kritizují to, že koalice znemožnila odchod do předčasného důchodu bez krácení zaměstnancům celé třetí kategorie rizika. Změnu do návrhu načetli na poslední chvíli formou pozměňovacího návrhu předsedové poslaneckých klubů ODS a TOP 09 Marek Benda a Jan Jakob. Místo toho vláda slíbila, že předloží zákon, podle kterého budou zaměstnavatelé těmto lidem povinně posílat pár procent mzdy na jejich individuální účty penzijního spoření. Z něj by pak v případě nutnosti mohli žít v takzvaném předdůchodu. To je pro odbory nepřijatelné.
»Hovoří se o tom, jaký by to byl problém, kdyby tito lidé odcházeli do předdůchodu. Vůbec se nekoná žádný hromadný exodus zaměstnanců, kteří budou utíkat do důchodu, naopak budou mít spíše snahu zůstat, pokud jim to zdravotní stav dovolí,« zdůraznil Středula.
Jediným důvodem, proč vláda trvá na předložené reformě, je podle něj »úspora veřejných financí, kdy politici způsobili fatální deficit ve výši 250 miliard korun a mají to zaplatit důchodci současní ale i budoucí«. »Takhle se reforma rozhodně nedělá,« dodal odborový předák.
(jad)