Vítězem nedělních rumunských parlamentních voleb se stali vládní sociální demokraté (PSD), kteří podle agentury Agerpres získali 22,5 procenta hlasů. Oproti posledním volbám před čtyřmi lety nicméně strana, jejímž členem je premiér Marcel Ciolacu, ztratila sedm procentních bodů. Výrazně si naopak polepšil pronárodní pravicový Svaz pro jednotu Rumunů (AUR).
Jeho zisk přesáhl 18 procent, což dělá oproti výsledku z roku 2020 nárůst devíti procentních bodů. Do voleb šel mj. s tím, že je potřeba přestat podporovat Ukrajinu ve válce s Ruskem a jednat o příměří resp. míru.
Vládní strany nicméně pravděpodobně dají dohromady těsnou parlamentní většinu, ačkoli středopravá Národní liberální strana (PNL), již vedl až do svého zvolení v roce 2014 prezident Klaus Iohannis, také zaznamenala výrazný propad hlasů – z 25,2 procenta na 14,3 procenta. Třetí vládní uskupení – UDMR hájící zájmy maďarské menšiny – získalo 6,4 procenta.
»Je to důležitý signál, který Rumuni vyslali politické třídě: pokračovat v evropském rozvoji země, ale zároveň chránit naši identitu, národní hodnoty a víru,« řekl Ciolacu, kterého citoval bruselský server POLITICO.
Rumuny čeká přesně za týden druhé kolo prezidentských voleb. Pokud výsledky prvního kola posvětí Ústavní soud, utkají se ve finálové bitvě eurospektik Călin Georgescu a liberální Elena Lasconiová, vůdkyně reformistické unie Zachraňte Rumunsko (USR). Mimochodem – její strana v nedělních parlamentních volbách dostala 12,2 procenta hlasů, čímž si oproti roku 2020 pohoršila přibližně o čtyři procentní body.
Posílení národně-konzervativní pravice v Rumunsku dokládají kromě výsledku AUR i další dvě uskupení, které zasednou v parlamentu – jsou to SOS Rumunsko (7,7 procenta) a Strana mladých (6,3 procenta).
(pk)