Společnost Springer Nature zaznamenala v posledních letech rychlý růst čínského vědeckého výzkumu, řekl hlavní publikační pracovník tohoto světoznámého vědeckého vydavatelského skupiny agentuře Xinhua.
»Čína publikuje ve všech klíčových oblastech výzkumu umělé inteligence (AI),« řekl Harsh Jegadeesan v nedávném rozhovoru a dodal, že publikace z Číny zažívají dvouciferný růst ve všech oblastech souvisejících s AI, včetně strojového učení, správy dat a datové vědy.
Springer Nature je globální vydavatel, jehož časopis Nature je předním světovým multidisciplinárním vědeckým časopisem.
Uvedl, že Springer Nature loni publikoval téměř 3 000 prací souvisejících se strojovým učením z Číny, což je trojnásobek počtu oproti přibližně 1 000 v roce 2019.
Čína se rychle rozvíjí v oblasti vědy a technologií a kvantita i kvalita vytvářených prací rovněž rychle roste, uvedl.
»Když vezmeme například Nature, náš vlajkový časopis. Pokud se vrátíme do roku 1997, byly z Číny čtyři práce, a loni jsme publikovali přibližně 160 prací s čínskými přispívajícími autory,« řekl Jegadeesan.
»Pokud se podíváme na Nature Index, například jen od roku 2019 do roku 2023, celkový výstup v oblasti AI se z Číny zvýšil více než pětinásobně,« dodal a uvedl, že šest z deseti výzkumných institucí s nejrychlejším růstem globálního výstupu AI pochází z Číny.
Nature Index je databáze autorů a institucionálních vztahů. Index sleduje příspěvky k výzkumným článkům publikovaným v kvalitních přírodovědných a zdravotnických časopisech.
Nature Index ukazuje, že Čína se v oblasti výzkumu AI nachází hned za Spojenými státy, ale roste rychleji, dodal.
Ohledně postoje Springer Nature k využití AI při psaní článků Jegadeesan uvedl: »Naše politika je jasná – autor musí být člověk a AI nemůže být uvedena jako autor nebo spoluautor.«
Springer Nature letos spustil dva nástroje umělé inteligence, které pomáhají odhalit falešný obsah a problematické obrázky vytvořené pomocí AI v článcích.
»Bojujeme proti AI pomocí AI,« řekl Jegadeesan.
Přestože AI představuje určité výzvy, poskytuje významnou podporu vědecké komunitě tím, že pomáhá výzkumníkům zůstat informovanými o pokrocích ve svých oborech, překonávat jazykové bariéry a eliminovat falešný obsah, uvedl.
»AI bude pro tento průmysl přelomová, jsem velmi optimistický ohledně jejího využití,« dodal.
(Xinhua)