Poušť Taklamakan, známá jako »Moře smrti«, byla zcela obklopena zeleným pásem o délce 3 046 km blokujícím písek, uvedly místní úřady v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny.
Ve čtvrtek ráno byly na písčité půdě v okresu Jü-tchien na jižním okraji pouště vysazeny různé druhy rostlin, včetně topolu Eufratského (běžně známého jako »pouštní topol«), saxaulu a červené vrby. Tím byla podle sinťiangského regionálního úřadu pro lesnictví a pastviny dokončena poslední část zeleného pásu.
Poušť Taklamakan má rozlohu 337 600 čtverečních kilometrů a její obvod měří 3 046 km, což z ní činí největší poušť v Číně a druhou největší pohyblivou poušť na světě.
Trvalo více než 40 let, než byl poušť kompletně obklopena zeleným pásem. Do konce roku 2023 byl pás o délce 2 761 km spojen s rozptýlenými oázami, přičemž zbývala pouze závěrečná, nejnáročnější část.
Tato poslední část, přibližně 285 km dlouhá, prochází jižní částí pouště a čelí nejzávažnějším rizikům větru a písku. Od začátku letošního roku přijímá Sin-ťiang cílená a vědecká opatření k uzavření této mezery.
Spolu se zeleným pásem byly podniknuty kroky k podpoře rozvoje pískových průmyslů, jako je pěstování cistance a dalších plodin, což má přinést užitek místním obyvatelům.
Tuhti Rahman, ředitel sinťiangského regionálního úřadu pro lesnictví a pastviny, uvedl, že pás funguje jako ekologická bariéra a bude zajišťovat stabilitu zemědělské produkce, zlepšovat městské životní prostředí a podporovat ekonomický a sociální rozvoj Sin-ťiangu.
Tuhti Rahman také dodal, že Sin-ťiang bude zelený pás dále upevňovat.
Projekt kontroly pouště Taklamakan je součástí čínského programu Three-North Shelterbelt Forest Program (TSFP), největšího zalesňovacího programu na světě, který má čelit desertifikaci.
TSFP byl zahájen v roce 1978 a jeho dokončení je plánováno na rok 2050.
V červnu 2023 Čína navrhla přeměnit TSFP na plně funkční a neproniknutelnou »zelenou Velkou zeď« a ekologickou bezpečnostní bariéru v severní Číně.
Od roku 1978 Čína v rámci TSFP rozšířila svou zalesněnou plochu o 32 milionů hektarů. Do roku 2050 se očekává, že zalesněná plocha programu bude pokrývat více než 4 miliony čtverečních kilometrů ve 13 regionech na úrovni provincií, což představuje 42,4 procenta celkové rozlohy země.
Za posledních 46 let se míra zalesnění v oblastech pokrytých TSFP zvýšila z 5,05 procenta na 13,84 procenta. Bylo dosaženo pokroku v kontrole desertifikace a eroze půdy, přičemž bylo chráněno přibližně 30 milionů hektarů zemědělské půdy.
(Xinhua)