Společná studie čínských a australských vědců odhalila genomový základ pro koevoluci odrůd pšenice s jejich prostředím a potravinovou kulturou. Toho bylo dosaženo studiem genomové architektury a otisků čínských kultivarů pšenice.
Výzkum, který provedli vědci z Čínské akademie zemědělských věd (CAAS), Čínské zemědělské univerzity, Murdochovy univerzity v Austrálii a dalších ústavů, byl publikován v nejnovějším čísle časopisu Nature.
Tato studie se zaměřuje na vývoj komplexního pangenomu pšenice a jeho využití pro zlepšování odrůd pšenice, což ukazuje na celosvětově vedoucí příspěvek Číny k výzkumu pšenice.
Pšenice je v Číně druhou nejpěstovanější plodinou a má velmi dobrý šlechtitelský systém a záznamy o rodokmenu. Zkoumání genomových otisků kultivarů pšenice otevřelo potenciální cesty pro budoucí šlechtitelské úsilí, které by mohlo podpořit produkci pšenice v Číně.
Výzkumníci vyvinuli pangenom pšenice pomocí nově sestavených reprezentativních čínských kultivarů, přičemž zjistili, že dynamické využití strukturních variací se vyvíjelo společně s prostředím a potravinovou kulturou pšenice.
»Abychom zachytili genomovou diverzitu běžných kultivarů pšenice, které reprezentují šlechtitelskou historii trvající 70 let v Číně, vybrali jsme 17 kultivarů pro de novo sestavení genomu,« uvedl Zhang Xueyong, vědec z CAAS specializující se na pšenici. (V posledních letech se ukázalo, že nové geny mohou vznikat i „de novo“ způsobem z DNA, která žádný gen neobsahuje.)
»Tato studie poskytuje cenné genetické zdroje pro budoucí genomikou podporované zlepšování šlechtění pšenice,« řekl Zhang a dodal, že rovněž odhaluje vliv různých úrovní strukturních variací na adaptaci pšenice a šlechtění. Nabízí nové perspektivy a strategie pro integraci a využívání globálních genetických zdrojů k podpoře budoucího šlechtění pšenice.
Podle Liu Xua, akademika Čínské akademie inženýrství, tato studie podpoří výzkum genetických zdrojů plodin v Číně, aby formálně vstoupil do éry velkých dat, a urychlí výzkum zaměřený na těžbu a využití důležitých genů.
Tento výzkum odhaluje »genetický kód« stojící za širokou přizpůsobivostí pšenice různým prostředím a tvorbě její kvality. Rovněž poskytne důležitou genomovou podporu a teoretické vedení pro inteligentní šlechtění, uvedl Sun Qixin, akademik Čínské akademie inženýrství.
(Xinhua)