Pandí dialog inspiruje globální diskusi o harmonii mezi člověkem a přírodou 

Během svých 35 let v pekingské zoo vnímal Zhang Chenglin pandy velké především jako zvířata, která potřebují jeho péči jako veterináře. Jeho pohled se však změnil v úterý na konferenci Global Panda Partners 2024 (GPP), když si uvědomil, do jaké míry se pandy staly nejen kulturními ikonami, ale také symboly biodiverzity. 

»Pandy velké slouží jako pouto spojující celé lidstvo pro kulturní výměnu a dialog,« řekl Zhang, který nyní odešel do důchodu jako zástupce ředitele zoo. 

GPP, akademická, otevřená a mezinárodní platforma pro dialog a výměnu zaměřená na budování konsenzu a společné plánování globální ekologické civilizace, byla zahájena v úterý v Chengdu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie Sichuan. 

S tématem »Harmonické soužití mezi člověkem a přírodou« konference sdružuje vládní agentury, odborníky i širokou veřejnost jako partnery pandy a přitahuje více než 380 účastníků z více než 30 zemí a regionů. 

Hosté komunikují během konference Global Panda Partners 2024 v Čcheng-tu v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan, 26. listopadu 2024. Akce zde byla zahájena v úterý na téma „Harmonické soužití člověka s přírodou“. (Xinhua/Wang Xi)

Účastníci z různých odvětví diskutovali o tématech, jako je ekologická civilizace, kultura pand a mezinárodní kulturní turismus, a společně hledali vědeckou cestu, která upřednostňuje ekologii a sleduje zelený rozvoj. 

Slavnostní zahájení zahrnovalo vydání zprávy think-tanku o výstavbě ekologické civilizace, kterou společně vytvořil národní think-tank na vysoké úrovni přidružený ke státní tiskové agentuře Xinhua a další výzkumná instituce. 

Akci pořádají Sichuanská pobočka tiskové agentury Xinhua, Centrum pro zprávy a informace tiskové agentury Xinhua, Čínská asociace pro ochranu divoké zvěře a Chengdu Media Group. 

Bývalá generální ředitelka UNESCO Irina Bokova uvedla, že čínské vedení zdůraznilo vztah mezi lidmi a přírodou a vyzvalo k úsilí o vytvoření společenství života pro člověka a přírodu. 

»To hluboce rezonovalo s konceptem udržitelného rozvoje, který je ztělesněn v Agendě OSN 2030, jejíž realizaci se Čína stává lídrem,« uvedla. 

»Vytváření harmonie mezi lidmi a přírodou je neustálá cesta, která vyžaduje spolupráci jednotlivců, komunit, průmyslu a vlád,« dodala. 

Ve videoposelství při zahajovacím ceremoniálu uvedl Shahbaz Khan, ředitel a zástupce regionální kanceláře UNESCO pro východní Asii, že panda velká je trvalým symbolem rovnováhy a odolnosti, který lidem připomíná křehký vztah mezi lidstvem a přírodou. 

»Panda nám připomíná potřebu rovnováhy, nejen v přírodě, ale i ve způsobech, jakými komunikujeme mezi sebou a s naší planetou,« uvedl Khan a vyjádřil naději na pokračující spolupráci UNESCO s Čínou a dalšími partnery. 

»Společně můžeme pokročit v naší sdílené vizi harmonie mezi lidstvem a přírodou,« dodal. 

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy