Objem poskytnutých hypoték v říjnu dosáhl 26,35 miliardy korun. »Oproti září se hypoteční aktivita zvýšila, a to o necelých 10 procent, což je však pro říjen tradiční vývoj a po jeho zohlednění by meziměsíční růst byl mírnější. V meziročním vyjádření růst objemu poskytnutých hypoték zpomalil ze zářijových bezmála 80 % na 64 %, což je však vliv postupně rostoucí srovnávací základny,« uvedla na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Objemy poskytnutých hypoték se tak v posledních měsících již dostaly nad úrovně roku 2020, ovšem co se týče počtu hypoték, těch je proti zmíněnému roku o čtvrtinu méně. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů se pak podle Hypomonitoru v říjnu nepatrně snížila ze zářijových 4,96 na 4,9 %.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v říjnu dosáhl 21,8 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak setrval na zářijové hodnotě 4,6 mld. Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v říjnu 17,3 %. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5757, což je o 10 % více než v září a o 40 % více než před rokem.
Objemy a počty poskytnutých hypoték a průměrné sazby během října 2024
Hypotéky mohou zase začít i zdražovat
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů pokračovala v říjnu v mírném poklesu a v posledních třech měsících se tak po více než dvou letech opět dostala pod pětiprocentní hranici. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv, upozornila ČBA.
Podle Milana Voldřicha, manažera hypotečních úvěrů Raiffeissenbank, sledujeme paradox, kdy ČNB nadále snižuje úrokové sazby, nicméně cena peněz pro tříleté či pětileté fixace roste a je dnes prakticky stejná, jako na začátku tohoto roku. »To zásadně zabrzdí další možný pokles úrokových sazeb hypoték v nejbližším období a nevylučuje to ani jejich mírný růst,« uvedl Voldřich.
Průměrnou hypotéku zvyšují rychle rostoucí ceny nemovitostí
»Průměrná výše hypotéky v říjnu dosáhla 3,79 po 3,76 mil. Kč v září. Odhlédneme-li od mimořádné hodnoty v srpnu, průměrná výše hypotéky od dubna postupně roste a převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021 ve výši 3,46 mil. Kč,« uvedla dále ČBA a vysvětlila, výše hypotéky souvisí také s vývojem cen nemovitostí, které byly v 2. čtvrtletí letošního roku o zhruba 10 % vyšší, než v posledním kvartálu roku 2021, a pokračovaly dle předběžných dat v růstu i ve 3. čtvrtletí.
Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě
Pozn.: barevně vyznačený sloupec odpovídá úrokové sazbě posledního ČBA Hypomonitoru, ostatní sazby jsou ilustrační.
Tabulka udává scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky. Je z ní patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5,5 tis. Kč.
(ici)