Ano, dejte mi… Tak začínala ona proslulá věta? »Dejte mi Německo na deset let a uvidíte, co z něj udělám«?
17. listopadu opět zazněla ona věta. A asociace hned vytane. Tedy to »Dejte…« Podle serveru Seznam ji měl vyslovit premiér Fiala. Ta měla správně však znít: »Dejte mi ještě čtyři roky a budete mít platy jako v Německu.« Doplňme ovšem přesnou citací premiéra: »Čtyři roky nestačily, potřebuji osm let, pak budeme mít platy jako v Německu a špičkové univerzity a firmy…« A dodal… »jinak to nedopadne dobře«.
Adolf Hitler »dostal« Německo 30. ledna 1933. Dobu si prodloužil. Po dvanácti letech ještě za jeho života bylo možné bilancovat. Německo bylo rozvrácené. Města zničená bombardováním. Na frontách zahynuly statisíce německých vojáků a v zázemí desetitisíce civilistů. Tedy, pokud jde o Německo. Jeho dílem byla však také zničená a rozvrácená Evropa, kde zahynulo mnohem víc obyvatel než v samotném Německu. Na hranicích, vlastně už v hranicích Říše stály počátkem roku 1945 armády Spojenců a zbývalo jim jen pár set kilometrů do Berlína, aby navždycky byla ukončena Hitlerova Říše.
Slova o dalších čtyřech letech vládnutí pronesl premiér Fiala na Národní třídě. Tak, aby mu Česká televize udělala jeho předvolební klip. Jinak to hodnotit nelze. Jde totiž o období, kdy vládě věří pouze dvě procenta lidí a ona se alespoň sliby snaží udržet i na další čtyři roky. Pokud by se to stalo, bylo by to pro Českou republiku devastující. Za sliby ovšem nic nedáš. Sliboval Havel, když se stal prezidentem a máloco z toho se splnilo, slibovali další premiéři z ODS, slibuje i Fiala na Národní třídě v doprovodu představitelů KDU-ČSL a TOP 09. Společně, jak stvrdili svými podpisy, chtějí porazit opozici a hlavně, dostat se osobně do parlamentu a využívat jeho výhody. Domnívají se, že ti, kteří se mají dobře, se semknou a vyslyší jejich nové volání. Co když však i ti patří mezi ty, kterých se dotýká čtyřkoaliční či pětikoaliční reformy, například ta o odchodu do důchodu, nezastavená inflace, vzrůst cen energií, a dnes namísto vzestupu životní úrovně prožívají šok z postupného padání. Ti policisté, lékaři, učitelé, nemocniční sestry, důchodci a nakonec i malí živnostníci. Pochvalu za to, kolik peněz jsme přesunuli doslova z jejich kapes na Ukrajinu, těžko dostanou. Dokonce ani z Bruselu. Jen jejich stoupenci budou stále křičet to své a svými záměry se blížit dokonce až k fašismu.
Pouze úzká vrstva obyvatel má na to stále ještě utrácet a obědvat v drahých restauracích. Ta vrstva se však stále bude zmenšovat. Snad kromě velkých zbohatlíků jen poslanci a soudci budou brzy patřit mezi oporu Fialovy vlády. Těm bude přidáváno a budou se hýčkat. Jenže ti sami nepomohou, aby Fiala dosáhl se svými čtyřkoaličníky na vítězství. Proto korenspondenční volby a mobilizace těch, kteří nás v zahraničí už dávno neznají a nemají s námi nic společného. Nejde o demokracii a právo na vlast, ale o záchrannou vestu pro ty, kteří nespokojené domácí obyvatelstvo chtějí utopit, tedy pro stoupence Fialovy vlády.
Proto věřím, že většina občanů si uvědomí, že ty další čtyři roky jsou vlastně totéž jako oněch deset, vlastně dvanáct let pro Adolfa Hitlera v Německu. A já si nepřeji, aby moje vlast a naši potomci byli podobnými loutkami, jakými se stali Němci v roce 1933.
Ivana Misáková
Chtivost po moci Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla je bezbřehá.