Snad čtenáři zaznamenali, že v pondělí 11. listopadu začala v metropoli Ázerbajdžánské republiky Baku 29. světová konference o klimatických změnách, dál COP-29. S tím úzce souvisí otázka, co lze od ní čekat. Nejspíš nic moc. Legitimní je otázka, zda má smysl vůbec takové obří a relativně nákladné konference (počty účastníků se uvádí přes 50 tisíc) pořádat.
Letošní 29. COP konference se koná v mimořádně nepříznivých podmínkách:
- V teorii klimatických změn zůstává rada nejasností. Dominující velký klimatický panel IPCC, pracující od roku 1987 na objednávku Organizace spojených národů (OSN), se odmítá zabývat rostoucí kritikou s tím, že je situace jasná, zhoubné oteplování klimatu způsobují prakticky výlučně masivní antropogenní (člověkem způsobené) emise skleníkovým plynů – oxidu uhličitého, metanu ad. (dál GHG). Pokud by tomu tak snad nebylo, platí zákon číslo jedna, tj. že tomu tak je. Tím žene vodu na mlýn klimaskeptiků a klimaignorantů, kteří takový výklad odmítají.
- Meteorologové a klimatologové oznámili, že letošní rok 2024 bude na povrchu Země podle všeho nejteplejší od začátku industriální éry. Data za 10 měsíců z dvanácti říkají, že není pravděpodobné, že by došlo ještě k obratu. Co je horšího, poprvé má být překročena hranice tzv. bezpečného oteplování povrchu planety Země – v průměru o 1,5 stupně Celsia proti předindustriálnímu období (1850-70).
- Nově zvolený prezident Spojených států amerických (dál USA) Donald Trump se ani netají, že hned po své inauguraci 20. ledna vypoví závazky přijaté USA v roce 2015 na COP 21 v Paříži jeho předchůdcem prezidentem B. Obamou, které on osobně na začátku svého prvního prezidentského mandátu vypověděl a jeho předchůdce, stávající prezident J. Biden, znovu přijal. Je to velká rána pro celosvětové úsilí o redukci GHG, protože USA zde zaujímají čestné druhé místo jejich emisí ve světě za Čínou.
- Předchozích 28 COP skončilo s hubenými výsledky, podle názoru mého i řady dalších ekologů zjevným fiaskem. Tj. účastníci jednotlivých COP se dohodli hlavně na tom, kde se za rok zase sejdou a možná i co budou pít. Případné přijaté závazky byly reálně nezávazné, bez sankcí a hlavně opomíjely základní bariéry dosažení tzv. klimatické neutrality, tj. nulových čistých antropogenních emisí skleníkových plynů.
- Svět se za uplynulý rok povážlivě přiblížil ke světové jaderné válce, která by lidstvo na Zemi vyhladila, zcela jistě na severní polokouli. Přední politologové vidí největší riziko ve stupňující se válce, vedené chráněncem USA Izraelem proti domorodým Palestincům a dalším zemím regionu, ale nelze podceňovat ani pokračující válku na Ukrajině, dalších asi osm menších válek a několik desítek větších ozbrojených konfliktů, které dle kritérií OSN nesplňují parametry k označení »válka«.
- Na Západě dominující neoliberální ekonomie decimuje, prakticky nezná netržní faktory, jako jsou věci sociální, kulturní, ekologické a klimatické. Životní úroveň širokých vrstev obyvatel v zájmu ještě vyšších zisků nejbohatších snižuje a s ní ničí beztak nízkou chuť nízkých a středních vrstev obyvatel podporovat boj za stabilitu klimatu. Situaci zhoršuje žalostný stav západních médií.
- V roce 2020 vesměs západní státy, zvláště pak USA, uplatňovaly na 2000 embarg vůči jiným státům a jejich občanům, až na výjimky nezákonných, tj. neschválených Radou bezpečnosti OSN. Kolik jich uplatňují dnes, se neuvádí. Prý je těžké je všechny spočítat. Jistě je jen, že se jejich počet dále významně zvýšil. Že taková praxe vylučuje důvěru, solidní spolupráci a normální vztahy vůbec, snad netřeba připomínat.
- Ambiciózní klimatický program lze najít pouze v Číně (předpokládá vrchol emisí GHG v roce 2030 a dosažení tzv. klimatické neutrality v roce 2060) a v Evropské unii. V EU jde o tzv. Green Deal s cílem dosáhnout klimatické neutrality států EU nejpozději v roce 2050. Bohužel byl připraven tak diletantsky, že v první řadě představuje jízdenku států EU do třetího světa.
- Hlavními nástroji realizace jsou přísliby dotací, které se v případě pomoci rozvojovým státům státy vyspělými plní asi na 10 %, a spekulativní obchod s povolenkami na emise oxidu uhličitého, způsobující ve státech EU, zvláště pak některých, jako je Česko, hospodářský rozvrat a ožebračující tamní nízké a střední sociální vrstvy.
Trocha optimismu
Ad 1) Nejasnosti mohou znamenat také neoprávněnost námitek klimaskeptiků. Klimaignoranty nemá smysl ve veřejné diskusi uvažovat.
Ad 2) V roce 2024 dochází k vrcholu zesíleného slunečního cyklu, resp. následný pokles sluneční aktivity zřejmě na delší dobu přinejmenším zbrzdí rychle postupující oteplování klimatu.
Ad 3) I když je prezident USA D. Trump známý ekologický a klimatický ignorant, praktická politika republikánů a demokratů se ve věci exploatace a spalování fosilních paliv prakticky neliší, takže zrušení pařížských závazků ze strany USA bude mít spíš jen symbolický význam. Pokud jsou USA fosilní velmocí a váží se na to obří zisky firem využívajících fosilní paliva, nemůže tomu prý být jinak. Prostě, za dolary cokoliv…
Ad 4) K tomu nemám co dodat. V ekologické obci nejsem zdaleka jediný, kdo hubené až nulové výsledky COP 29 čeká.
Ad 5) K tomu také není co dodat. Někteří, podle vládního koordinátora pro strategickou komunikaci proruské svině, předvídají, že se Ukrajina brzy zhroutí a válka na ní skončí, ale k eskalující válce vedené Izraelem se až na pár výjimek mlčí. Je známo, že Trump bude Izrael podporovat ještě víc než Biden. Starosta Prahy Řeporyj (ODS) to před časem vysvětlil tak, že »Palestinci jsou opice…«
Ad 6) Neoliberální ekonomie je podle vedení EU svatá, takže nás čeká pád do třetího světa. Bude to prý mít i pozitivní stránku: potvrdí to solidaritu v EU (???) a zásadně se sníží emise toxických i skleníkových plynů…
Ad 7) Politika »Amerika na prvním místě« říká, že se v embargování druhých států bude pokračovat, leda že by USA zkolabovaly a následně nemohly druhé embargovat.
Ad 8) Je možné, že se čínský program konverze ke klimatické neutralitě podaří postupně, byť v dlouhém termínu, realizovat. Zdá se téměř jisté, že realizace Green Dealu se stane jedním ze čtyř novodobých jezdců Apokalypsy, která EU strhne do propasti. To je prý ale jen malá vada na kráse hlásaná škarohlídy. Hlavní bude, že EU sníží znečištění, zejména ovzduší.
Ad 9) Obchod s povolenkami na emise CO2, zvláště pak v rukou vedení EU, pád Unie do třetího světa jistí.
Závěr
Na podzim 2020 asi v šestitýdenní (nevím už kolikáté) válce o Náhorní Karabach ázerbájdžánská armáda porazila arménskou armádu (Ázerbájdžánci poprvé ve válce použili dronové vojsko, které válku rozhodlo v jejich prospěch) a asi z poloviny Náhorního Karabachu vyhnala po staletí tam žijící Armény. I tak měla Arménie a její cesta do Evropy plnou podporu vedení EU. Loni, tentokrát už v jednodenní válce, dobili Ázerbájdžánci i zbylou část Náhorního Karabachu a dali tam žijícím Arménům ultimátům území do konce roku 2023 opustit. Totální genocida Arménů na Náhorním Karabachu byla dovršena a vedení EU doporučilo proevropskému arménskému premiérovi Pašinjanovi nechat to být. Prý evropské hodnoty. Akorát že ve státech mimo EU prudce vzrostly obavy, že by mohly dopadnout také tak.
Byl český ekolog, který se na jaře 2022 pokoušel spočítat, kolik emisí GHG vyprodukuje válka rozpoutaná na Ukrajině. Vzápětí byl umravněn. Nebylo to pro údajnou proruskou činnost, ale protože údajně ohrožoval realizaci Green Dealu. Věřte, že už tehdy všechny ty vystřílené střely, granáty, rozbitá vojenská technika, bunkry, budovy ad., obnášely na 100 miliónů tun emisí oxidu uhličitého, resp. tolik mu za první 3-4 měsíce válčení na Ukrajině vyšlo. Kolik to činí dnes, netuším. Mám za to, že mnohonásobně víc. Správné je prý nad tím zavřít oči a vést Ukrajinu k pokračování ve válce až do zabití posledního Ukrajince a úplného zničení Ukrajiny…
Nedivte se, že nesdílím optimismus některých. Nejen proto, že se v Baku těží ve velkém ropa a zemní plyn.
Jan Zeman
Žhavé dívky na vás čekají na — Hot4.eu